Nahlédněte do dramaturgie 2022!

Search
Close this search box.

Spolu se začátkem prodeje dárkových poukazů nechává umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský nahlédnout do dramaturgických plánů. 64. ročníkem Národního festivalu Smetanova Litomyšl prostoupí Skácelovy verše společně s mottem A znovu láska…

„Téma 64. ročníku Smetanovy Litomyšle volně, avšak velmi přiléhavě a logicky navazuje na programové linie předchozích ročníků (mj. Múza Naděje, Klíče od domova). Motto A znovu láska… je názvem poslední básnické sbírky Jana Skácela, jehož 100. výročí narození bude náš festival připomínat dvojím uvedením premiéry pořadu stejnojmenného názvu,” popisuje umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Za podobně inspirativní a na témata uplynulých ročníků přímo navazující však dle svých slov vnímá též biblický citát „A tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska.“ Obsah sdělení a jeho ozvuk v hudebním i výtvarném světě Smetanovy Litomyšle samozřejmě nechce zužovat jen na citovou náklonnost muže a ženy. „Naopak,” dodává Stříteský, „uvedením celé řady děl a výstav dáváme najevo, že lásku vnímáme též jako oddanost k druhému člověku, příteli, rodině, přírodě, ideji, svobodě, vlasti i k Bohu; tak posilujeme nadčasové vyznění a filozofickou hloubku tématu.”

Na začátku léta v Litomyšli vystoupí mj. partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle Česká filharmonie, ale také Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr FOK, Filharmonie Brno, v galakoncertech operní soubory Národních divadel z Prahy a Brna, slavný uruguayský barytonista Erwin Schrott či rezidenční umělec Adam Plachetka. Zaznějí oratoria, kantáty (mj. Carmina burana, Rekviem za mého přítele, Mesiáš), slavné symfonie (Novosvětská, Leningradská, Alpská) i koncerty instrumentální – Brahmsův klavírní přednese Lukáš Vondráček, Čajkovského Ryan Martin Bradshaw, Korngoldův houslový Jan Mráček. V Koncertu na přání bude naším hostem opět Vojtěch Dyk, tentokrát i s Janáčkovou filharmonií Ostrava, a Velké finále bude patřit entuziastickému Police Symphony Orchestra. Je naprosto jisté, že bude z čeho vybírat!

Důležité termíny

S jakýmikoli dotazy spojenými s návštěvou festivalu prosím kontaktujte Markétu:

Markéta Kutová

festivalové centrum
461 612 575
recepce@smetanovalitomysl.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz