Nejen O lásce

Search
Close this search box.

Herečka, ale i zpěvačka Bára Šporclová Kodetová a houslový virtuos Pavel Šporcl tvoří pár nejen v soukromý, ale také na jevišti. Na Smetanově Litomyšli se představí v premiéře pořadu Bára a Pavel – O lásce 3. července v zámecké jízdárně. Tento sympatický pár se nechal vyzpovídat a prozradil i okolnosti jejich seznámení.

Jaké to je, když partneři na jevišti jsou i partnery v soukromí? Je na jevišti větší souhra, porozumění…

Bára: Já upřímně nevidím žádný rozdíl mezi skvělým kolegou a rodinou. Když jste profesionál, samozřejmě. Už v mládí jsem často hrála se svým otcem. Je to možná větší zodpovědnost a trochu větší nervy, ale jinak je to skvělé. Momentálně hraji krásné představení i se svou sestrou. Znáte se, víte přesně, co od sebe očekávat. Máte důvěru a také určitou chemii. To je samozřejmě u kvalitních produkcí potřeba. A s Pavlem se pracuje velmi dobře. Cítím respekt k jeho umění, netlačím se do popředí. V podstatě si užívám být s ním na podiu.

Pavel: Jak říká Bára, spolupráce s partnerem může fungovat velmi dobře, lépe než s člověkem, kterého neznáte. A Bára je na pódiu skvělá. Má nádherný hlas a procítěný přednes. My jsme profesionálové a pokud máme doma nějaké trable jako každý jiný pár, na jeviště si je nebereme.

Kdy jste si řekli, že byste spolu mohli vystupovat?

Bára: To vzniklo tak nějak přirozeně ve chvíli, kdy jsem začala zpívat. Už předtím jsme věděli, že se skvěle doplňujeme při různých rozhovorech. Oba milujeme humor a jsme komunikativní. Housle a hlas mají hodně společného a my taky.

Pavel: Byl to od nás nějaký přirozený proces, jen jsme hledali formu. Měli jsme v posledních dvou letech již několik koncertů s Bářinou recitací i zpěvem. K tomu jsme připravili speciální rodinný večer pro Divadlo Semafor, ve kterém hrajeme a zpíváme všichni, celá rodina. Když jsme dostali nabídku připravit program pro Smetanovu Litomyšl, byli jsme poctěni.

Váš koncert se jmenuje O lásce. Jaká díla jste zvolili, abyste lásku přenesli k divákům?

Bára: Poezie je převážně o lásce. Divadlo je převážně o lásce. Láskou se živí naše duše celý život. Láska nás zaměstnává po celý život. Nedostatek lásky je živnou půdou pro umění. Takže v mluveném slově je to mimo jiné: Shakespearovy Sonety, Romeo a Julie, Bulgakovova Markétka…

Pavel: Láska může mít mnoho podob. Kromě lásky k bližnímu může být jednou z forem i láska k rodné zemi, k jejím kořenům a historii. Vše toto, a především moje hrdost k místu, kde jsem se narodil, se promítá ve virtuózních variacích pro sólové housle na píseň Kde domov můj, které jsem složil.
Poslední růže léta je lyrická báseň Thomase Moorea z cyklu Irských melodií vyznačující se vroucností a elegancí. Na našem koncertě zahraji variace na tuto píseň od vynikajícícho romantického virtuosa Heinricha Wilhelma Ernsta. Jedna z nejtěžších skladeb světa… Na moji objednávku napsal kytarista a skladatel Lukáš Sommer fantazii pro housle a klavír s názvem Mistr a Markétka na motivy stejnojmenného románu Michaila Bulgakova. Inspirovaný příběhem Fausta vložil Bulgakov do svého posledního díla velkou dávku upřímné lásky.
Mnoho povyku pro nic, scénická hudba Ericha Wolfganga Korngolda ke stejnojmenné Shakespearově hře byla původně napsaná pro orchestr. Kvůli nedostatku peněz později zaranžovaná pro housle a klavír, je opět plná emocí a lásky, šťastné i jízlivé. V obou předchozích dílech se představí i Petr Jiříkovský.
Hudební složku koncertu uzavřou variace na slavnou árii Di tanti palpiti z Rossiniho opery Tancredi zkomponované nejznámějším houslistou historie N. Paganinim. Jsem dílem i životem Paganiniho celou svou kariéru inspirován a ve svém repertoáru mám řadu jeho děl, na jeho počest jsem natočil i dvě velmi úspěšná alba – Paganiniana a Paganini.

Báro, vy jste se začala věnovat zpěvu. Společně s Pavlem jste natočili píseň Hany Hegerové. Znamená to, že se společně budete ubírat i tímto směrem?

Bára: Rádi bychom. Je mnoho krásných šansonů a písní, které se dají zaranžovat pro housle a zpěv.

Pavel: Bára se zpěvu věnuje zcela profesionálně, našla se v něm. Rád s ní budu i v tomto nadále spolupracovat a určitě natočíme ještě spoustu krásných písní.

Letošní Smetanova Litomyšl je protnuta mottem A znovu láska… Jak jste se vlastně seznámili? Máte recept na lásku?

Bára: Nás seznámil můj tatínek. Díky němu jsem se o Pavlovi dozvěděla. Táta miloval klasickou hudbu a Pavel se mu líbil. Když mi předával Pavlovo CD s tím, že si ho mám „DOBŘE“ poslechnout, říkal: „Z toho kluka něco bude“. (smích) Recept na lásku? Víte, láska je dar. A záleží, jak s ním naložíte. Je to jako vyhrát v loterii. Mnoho lidí vyhraje, ale jsou pak šťastní a umí s výhrou naložit tak, aby byli spokojeni? Často ne. Nic není zadarmo. Na všem se musí neustále pracovat. Vztah je především mistrovství komunikace a pochopení.

Pavel: Bylo to tak, jak říká Bára. Já jsem byl ve věku, kdy jsem o vážném vztahu a usazení vůbec neuvažoval, chtěl jsem jezdit po světě a hrát. A najednou bylo všechno jinak. (smích)

Co vás po Smetanově Litomyšli čeká v profesním životě?

Bára: Budu dál pracovat na přípravě podzimních a posléze vánočních koncertů. Konečně si dodělám webové stránky a nové fotografie pro mou hereckou propagaci. Budu pokračovat v psaní mé knížky z dětství, začnu prezentovat a produkovat divadelní představení s mou báječnou sestrou. Konečně uklidím a vytřídím dům… A pak dovolená. A třeba se ještě najde nějaká další práce. Odpočívat moc neumím.

Pavel: Já hned večer po koncertě zahajuji svůj nový festival Hvězdy nad Vltavou v Českých Budějovicích. Slavnostní koncert bude věnován začátku našeho předsednictví v Radě EU. V dalších dnech se budu festivalu věnovat dál a jako jeho ředitel budu mít spoustu práce. Stejně tak jako na kurzech Ameropa Music Academy, které jsou jeho součástí a kde jsem v pozici lektora i uměleckého ředitele. Mezi tím si odskočím na svůj každoroční koncert na festival Hudba Znojmo, kde jsem již 16 let patronem. Na konci července si ještě mimo jiné zahraji v Los Angeleské Disney Hall. V srpnu mne čeká tradiční dovolená. Po ní vyjedu na turné Pocta mistrům II, na kterém představím moji novou desku Pocta Janu Kubelíkovi, na kterou jsem ve světové premiéře natočil 1. houslový koncert tohoto našeho legendárního houslisty a slavný Koncert e moll F. Mendelssohna – Bartholdyho. Věřím, že to bude velká událost, na každém koncertě zahraji oba dva houslové koncerty a Paganiniho Campanellu. Mezi tím vším ještě odehraji další koncerty, mj. pojedu na turné do Izraele s orchestrem Israel Camerata. A než se naděju, budou Vánoce. Nudit se tedy na podzim opravdu nebudu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz