Litomyšl (26. listopadu 2024) – Národní festival Smetanova Litomyšl vstupuje do nové éry. Na druhém zámeckém nádvoří Státního zámku Litomyšl vyroste unikátní mobilní operní a koncertní sál. Projekt, který navrhl renomovaný architekt Josef Pleskot, přinese moderní scénu, která pomůže pozvednout festival na evropskou úroveň.
„Nový koncertní sál není jen stavbou. Je to výraz úcty k místu, hudbě a lidem, kteří sem přicházejí za zážitky. Naším cílem bylo propojit moderní architekturu s historickým prostředím zámku, a to tak, aby vzniklo místo, kde se kultura a historie vzájemně obohacují,“
říká Josef Pleskot, architekt projektu.
SmetaNOVÝ sál nebude pouze novým mobilním zastřešením, které se zatáhne, aby ochránilo hlediště před deštěm. Jde o kompletní vestavbu nové scény: moderního jeviště, velkého hlediště i tribun na zámeckých ochozech. Druhé zámecké nádvoří se během festivalu promění v koncertní sál pod hvězdami. Diváci usednou do hlediště s elevací rozděleného na dvě části nepatrně natočené k sobě. Hlediště poskytne nejen větší komfort, ale symbolicky vytvoří i pocit sounáležitosti mezi diváky a umělci. Nová místa vzniknou i na arkádách, díky čemuž sál celkově pojme až 1300 návštěvníků.
Unikátní Pleskotův návrh přináší i středovou uličku v hledišti, která přicházejícím návštěvníkům otevře pohled na sgrafita. Výška a šířka jeviště i jeho technická vybavenost umožní inscenovat velké opery i filharmonické koncerty, které předchozí řešení z roku 1996 neumožňovalo.
Samotná konstrukce SmetaNOVÉHO sálu nebude zasahovat do památkově chráněného objektu zámku. Celý systém je naprojektován tak, aby stál samostatně. A stejně jako v minulosti se konstrukce postaví na dobu festivalu a v ostatních měsících v roce zůstane nádvoří prázdné. Navržené řešení je v duchu jiných realizací Josefa Pleskota architektonicky dokonale sladěné s prostorem druhého zámeckého nádvoří.
„Jako správci národní kulturní památky – zámku Litomyšl, zapsaného v Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO – jsme rádi, že se našlo řešení, které respektuje cenné historické prostředí, jeho unikátnost a tím i potřebu zvýšené ochrany, a zároveň splňuje požadavky k tomu, aby zámek mohl nadále zůstat dějištěm vyhlášeného hudebního festivalu, který má bohatou tradici,”
říká Miloš Kadlec, ředitel ÚPS Sychrov, Národní památkový ústav.
Pomoc veřejnosti je klíčová
Stavba SmetaNOVÉHO sálu je financována z veřejných i soukromých zdrojů. Celkové náklady ateliér Josefa Pleskota odhaduje na 60 až 70 milionů korun, z nichž přibližně čtvrtinu by mohly pokrýt příspěvky města, kraje a Ministerstva kultury. Zbývající část však závisí na podpoře individuálních dárců a firem. Česká spořitelna již na projekt alokovala 15 milionů korun. Až do této výše zdvojnásobí dar soukromých a firemních podporovatelů.
„Vybudováním SmetaNOVÉHO sálu získáme v Litomyšli světově unikátní letní scénu. Milovníci špičkové kultury se mohou těšit na vystoupení České filharmonie a dalších skvělých umělců, kteří najdou kvalitní zázemí v jedinečných prostorách krásné Unesco památky. Ve Spořitelně jsme přesvědčeni, že hudba, umění a kultura nás kultivují a jsou člověku vlastní, není to žádná třešnička na dortu, ale jedna ze základních lidských potřeb. Umění a kultura jsou projevem i podmínkou vyspělosti naší společnosti, a proto si zaslouží podporu ze strany státu i každé odpovědné firmy. Proto jsme se stali hybateli a finančními podporovateli tohoto ambiciózního a ojedinělého projektu. Přidejte se taky,”
vyzývá Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny, a.s.
Dalším ze způsobů, jak mohou lidé přispět, je adopce sedadel v novém sále. „Adopce sedadla není jen finanční pomoc. Je to gesto, které ukazuje, že lidé chtějí být součástí příběhu Litomyšle a festivalu. Každé sedadlo ponese jméno svého podporovatele, čímž se stane součástí této nové kapitoly kulturní historie,“ vysvětluje ředitel festivalu Michal Medek.
Web www.smetanovysal.cz nabízí možnost vybrat si konkrétní sedadlo k adopci. Adoptivní rodiče získají kromě jmenovky na sedadle i exkluzivní výhody, například přednostní nákup vstupenek.
„SmetaNOVÝ sál bude místem, kde se hudba, architektura a historie spojí v jedinečný zážitek. Každý, kdo projekt podpoří, bude jeho součástí. A to je hodnota, kterou nelze vyčíslit,“
uzavírá Michal Medek.
„Litomyšl byla vždy centrem hudby a vzdělanosti, a navíc měla to štěstí, že se tam před dvěma sty lety narodil zakladatel české národní hudby Bedřich Smetana. SmetaNOVÝ sál na zámku v Litomyšli vnímám jako významný příspěvek k rozvoji Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který o odkaz Bedřicha Smetany v jeho rodném městě pečuje od druhé světové války, a jsem přesvědčen, že realizace tohoto projektu podle návrhu Josefa Pleskota přinese nejen moderní zázemí pro špičkové umělecké produkce, ale bude i silným impulsem pro rozvoj cestovního ruchu.“
Martin Baxa, ministr kultury
„Smetanova Litomyšl patří právem mezi nejvýznamnější akce nejen našeho kraje, ale z hlediska klasické hudby také v rámci celé republiky. Proto je také nezbytné rozvíjet nejen hudební program, ale také zázemí a prostředí, ve kterém se festival koná. Prostředí litomyšlského zámku je samo o sobě nadmíru reprezentativní a po dokončení rekonstrukce se kouzlo areálu opět zvýší. Aby se festival mohl i nadále těšit pozornosti předních evropských a světových umělců, je nutné vytvořit dostatečné zázemí také z hlediska jeviště a hlediště. Původní jeviště již nedostačovalo potřebám festivalu a jeho význačných hostů. Jsem přesvědčený, že SmetaNOVÝ sál z dílny architekta Josefa Pleskota vhodně doplní unikátní prostředí zámku a poskytne divákům skvělý audiovizuální zážitek. Jako krajská samospráva se dlouhodobě hlásíme k podpoře festivalu Smetanova Litomyšl, a proto jsme také připraveni finančně podpořit vybudování nového SmetaNOVÉHO sálu na vnitřním nádvoří zámku. Jsem přesvědčený, že nejsem jediný, komu se po těchto prostorách již stýská.“
Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
„Myslím, že SmetaNOVÝ sál může nabídnout mnohem lepší komfort pro návštěvníky festivalu, ale také pro účinkující. Festival by se tak opět výrazně posunul a byl by připraven hostit nejnáročnější díla. Má moji plnou podporu ať z pozice místopředsedy správní rady festivalu, tak z pozice starosty města, ale i nadšeného návštěvníka. Udělám maximum pro to, aby se myšlenky Josefa Pleskota, Davida Baziky a dalších zhmotnily na druhém nádvoří litomyšlského zámku již v roce 2025. A děkuji všem, kdo myšlenku SmetaNOVÉHO sálu podpoří s námi.“
Daniel Brýdl, starosta Litomyšle
Letošní, 66. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl trval jeden měsíc a uskutečnilo se 51 představení, která navštívilo přes 31 tisíc posluchačů. Podobný počet diváků zhlédl celkem 97 programů Festivalových zahrad. Na hlavní scéně vystoupilo přibližně 2500 účinkujících, v zahradách o tisícovku méně. V příštím roce se festival vrátí do svého tradičního časového rozsahu: 14. června 2025 ho otevře Zahajovací koncert, Velké finále se uskuteční 6. července.