Sedmnáctý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle zahrnuje celkem 18 výstavních projektů, které jsou k vidění od června do září. Kromě výstav, které probíhají ve výstavních prostorách místních galerií, se Litomyšlané a návštěvníci letní Litomyšle mohou těšit na druhý ročník open-air výstavy soch v plenéru města Plán B, která nabízí především nová a site-specific díla předních českých umělců a umělkyň. Konkrétně jde o 11 soch a objektů rozmístěných na litomyšlských veřejných prostranstvích. Výstava přivádí do Litomyšle objekty, které reagují na aktuální problémy nebo odkazují přímo k vizualitě prostředí a vyzývají návštěvníky k interakci. Leitmotivem výstavy jsou – stejně jako celé Smetanovy Litomyšle – Klíče od domova. Vystavená díla totiž pomyslně odemykají naši domovinu po době dlouhé nucené izolace.
„Intervence do veřejného prostoru není jeho narušením, ale spíše hledáním společného tónu. Někdy je tak nenápadná, že se stává přirozenou součástí, jako by tu byla přítomná už odedávna,“ představuje výstavu její kurátorka a umělecká ředitelka Bohemian Heritage Fund Lenka Lindaurová. Vystavujícími umělci Plánu B jsou letos Matěj Al-Ali, Erika Bornová, Milena Dopitová, Josef Duchan, Tomáš Hlavina, Kryštof Kaplan, Lenka Klodová, Eva Koťátková, Vladimír Kovařík, Pavel Mrkus a Richard Wiesner.
„Reakce na loňský Plán B nás přesvědčily, že venkovní výstava mimořádně podnětných děl je tou správnou cestou. Diváky a obyvatele Litomyšle tak letos čeká další řada uměleckých děl od předních tvůrců, které ve většině případů vznikly na míru naší výstavě a géniu loci města a divákům umožní konfrontaci s uměním v živém a současně bezpečném prostředí,“ říká Pavel Smutný, prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který je spolu s Městskou galerií Litomyšl hlavním organizátorem výtvarné přehlídky. „Uplynulý rok nám navíc ukázal, že i náhradní řešení, tedy onen titulární plán B, může být řešením, které obstojí i v podmínkách nové doby a stát se tedy plánem A,“ dodává Smutný. Výrazným bodem programu Smetanovy výtvarné Litomyšle je další návrat, tentokrát po dvou letech. Výstava stipendijního vzdělávacího projektu MenART, za nímž stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, představuje výsledky jedinečné roční spolupráce zkušených umělců v roli mentorů a jejich stipendistů z řad žáků základních uměleckých škol. Letošní výstava po vynucené covidové pauze spojuje dva ročníky, v nichž byli mentory Alžběta Skálová, Michal Gabriel, Tomáš Císařovský a Richard Loskot. Společná výstava prací mentorů i jejich stipendistů v zámeckém pivovaru nabízí široké spektrum prací, od maleb a ilustrací přes fotky, instalace a objekty až po 3D tisky. Obě výstavy začínají 3. července a potrvají minimálně do konce letních prázdnin.
Šimon Slavík,
Bohemian Heritage Fund
Přehled všech výstav na vytvarnalitomysl.cz