„Plány vypadají skvěle”

Tradičně jsme oslovili uměleckého ředitele Vojtěcha Stříteského, aby hodnotil a odtajňoval.

Pane Stříteský, jak hodnotíte dosavadní průběh 63. Smetanovy Litomyšle?

Sice nesmírně pozitivně, ale náš rozhovor vzniká v době, kdy před sebou máme ještě dvě třetiny programu. Takže na objektivní a obšírnější hodnocení je ještě dost času. Nicméně mohu s velkou radostí konstatovat, že pokud stále zdůrazňujeme účast prakticky celé české interpretační špičky, pak musíme jedním dechem dodat „špičky, která zde podává excelentní výkony hodné nejlepších evropských pódií!“ Nemluvím jen o koncertech České filharmonie, ale i projektech komorních – třeba dva koncerty Mé vlasti klavírního dua Kahánek & Sekera by bylo nejlépe ihned točit na CD!

Ptáme se každý rok a letošek nemůže být výjimkou. Jaký program chystáte pro 64. ročník festivalu?

Pevně doufáme, že v roce 2022 se už bude moci uskutečnit festival v takovém rozsahu, na jaký byli naši návštěvníci zvyklí až do roku 2019, v časech před covidem. Na Slavnostním zahajovacím koncertu ve čtvrtek 9. června vystoupí Slovenská filharmonie a festival vyvrcholí v neděli 3. července tradičním Velkým finále, které nese mírně záhadný podtitul HROM DO POLICE!. V pětadvaceti dnech máme v plánu uvést na pět desítek představení a koncertů, přičemž opravdu krásným tématem bude název jedné ze sbírek Jana Skácela, od jehož narození si budeme připomínat 100 let – …A znovu láska. Takové téma s sebou přirozeně nese obrovskou spoustu dramaturgických možností a my je možná ještě překvapivě rozvineme. Mohu prozradit, že nás čekají například nové operní inscenace Prodané nevěsty, Dvou vdov i nesmrtelné příběhy Verdiho Otella a Massenetovy Manon. S Jiřím Pavlicou chystáme pro Hradišťan, orchestr FOK a smíšený sbor pořad …A znovu láska, který dal festivalu i motto, nu a konečně snad přivítáme již dvakrát odloženou flamencovou Carmen.

A s čím se představí hostující orchestry?

Nemohu – a zatím ještě ani nechci – jmenovat všechna mimořádná díla, která chystáme, ale bude to, mimo jiné, festival velkých symfonií. V roce 80. výročí premiéry by měla zaznít Šostakovičova Leningradská, dále například Čajkovského Pátá, monumentální Alpská Richarda Strausse a v úvodu – snad nejen symbolicky – Novosvětská. Z instrumentálních koncertů se mohou návštěvníci těšit na Brahmsův 1. klavírní koncert v podání Lukáše Vondráčka či neméně slavný Koncert pro housle a orchestr Ericha Wolfganga Korngolda. V piaristickém kostele by měl být proveden Händelův Mesiáš, od jehož dublinské premiéry uplyne 280 let.

Chystáte také nějaké výjimečné projekty, s nimiž se třeba ještě naši festivaloví návštěvníci nesetkali?

Jeden takový zmíním moc rád, protože předpokládáme, že to bude opravdu prvořadá událost. S profesorem Jaroslavem Tůmou chystáme více než týdenní maraton projekcí a koncertů, který nese název Bach XXII: Perpetuum Organum, v němž budou mít návštěvníci absolutně výjimečnou možnost slyšet kompletní Bachovo varhanní dílo! Ale na programu budou i pokračování některých dlouhodobých cyklů a forem, například se uskuteční finále vyhledávaného projektu Sólo pro 100 smyčců III.

Kdybyste měl jmenovat hlavní hvězdy příští Smetanovy Litomyšle, které by to byly?

Bude jich samozřejmě více, ale jmenovat musím na prvním místě jednoho z nejlepších pěvců současnosti – uruguayského basbarytonistu Erwina Schrotta! Ale jedním dechem dodávám: Jakub Hrůša, Alexander Liebreich, Daniel Raiskin, Dennis Russell Davies, Jan Martiník, Adam Plachetka – a přirozeně náš partnerský orchestr Česká filharmonie, operní scény všech tří českých národních divadel…

Zatím jste ovšem nejmenoval žádné pořady pro děti a mládež…

Ale nezapomněli jsme na ně – to ani náhodou! Moc rádi opět uspořádáme závěrečný koncert MenARTu, tedy těch nejtalentovanějších českých nadějí, pro menší děti je určena Perníková chaloupka Jana Kučery ve Smetanově domě, pro mládež (ale nejen pro ni) odložená komorní opera Jsem kněžna bláznů o Boženě Němcové, pro celé rodiny pak Ferda Mravenec na zámeckém nádvoří; a také se snad podaří jedno z představení Prodané nevěsty inscenovat v odpoledních hodinách.

Jste optimista? Proběhne příští festival dle plánů?

Po zkušenostech z let 2020 a 2021 nemohu být ničím více než realistou. Plány vypadají skvěle a na léta 2023 a 2024 ještě lépe! Ale určitá zdrženlivost je namístě – je červenec a najednou se, docela neočekávaně, opatření zpřísňují a dotkne se to i festivalu. Kdoví, co nás čeká v září? Ale určitě nechci vyznít poraženecky! Doufám a věřím, že se zase navrátíme do normálu. Určitě bych rád poděkoval všem našim návštěvníkům za věrnost festivalu, jejich trpělivost, přízeň, a popřál jim vše dobré a zejména pevné zdraví!

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz