Postavme společně SmetaNOVÝ sál

Search
Close this search box.

Když porevoluční starosta Litomyšle Miroslav Brýdl v roce 1990 přemýšlel, jak vzkřísit město a zapsat ho na mapu unikátních míst Evropy, vsadil kartu mimo jiné na hudební festival. Ten se postupně, i díky manželům Piknovým a Vojtěchu Stříteskému, stal z regionální akce renomovanou přehlídkou opery a klasické hudby, která v současnosti láká do Litomyšle více než 40 tisíc návštěvníků. A co víc: jsou to hosté, kteří se do Litomyšle pravidelně vrací, protože se do města a festivalu zamilovali. Dalším pomyslným mezníkem byl rok 1996, kdy se zrodil plán postavit na II. zámeckém nádvoří velkou scénu s mobilním zastřešením. Smetanova Litomyšl od té doby patří k zámku stejně neodmyslitelně jako slavná sgrafitová výzdoba. A na světě není mnoho míst, co nabízí podobnou unikání operní a koncertní scénu s geniem loci.

Vstup do útrob Státního zámku Litomyšl s sebou nese značná omezení. Není to jenom úcta k významné památce zapsané na prestižní seznam UNESCO, ale týká se to i technických možností dosavadní konstrukce: podia, hlediště a samotného mobilního zastřešení. Jeho životnost zkrátka vypršela. A tak se dlouhodobě rodí v hlavně organizátorů festivalu a architekta Josefa Pleskota, dobře známého i z několika oceňovaných projektů ve městě, plán vytvořit nové zastřešení, novou scénu. Jak už to občas bývá, vše zlé je k něčemu dobré, a tak aktuální generální rekonstrukce zámku, která se oproti plánu o rok prodloužila, hnula ledy a po dlouhých debatách s Národním památkovým ústavem došlo mezi festivalem, městem a památkáři k významné dohodě, jejíž závěr je jednoznačný: nový mobilní koncertní sál na II. zámeckém nádvoří bude! A k poctě Bedřicha Smetany ponese název SmetaNOVÝ sál!

Konstelace pro tak významný projekt, jako je stavba nového koncertního sálu pod vedením Josefa Pleskota, nemůže být lepší: nové vedení festivalu si dalo za cíl navázat na dosavadní práci organizátorů a posunout festival z elitní pozice v České republice mezi nejvýznamnější kulturní události v Evropě. Aby se tak stalo, existence nové scény je naprosto nezbytná. Potvrzuje to i dirigent Jakub Hrůša, jeden z hybatelů celého projektu, který má s Českou filharmonií v Litomyšli velké plány.

Projekt nového zastřešení, jak se mu zjednodušeně říká, nesestává pouze z nové mobilní střechy, která se vždy zatáhne, aby ochránila hlediště před deštěm lépe než doposud. Jde o kompletní vestavbu nové scény: moderního jeviště, velkého hlediště i tribun na zámeckých ochozech. II. zámecké nádvoří se během festivalu doslova promění v koncertní sál pod hvězdami pro více než 1200 diváků. Ti usednou do hlediště s elevací rozděleného na dvě části nepatrně natočené k sobě. Hlediště poskytne nejen větší komfort, ale symbolicky vytvoří i pocit sounáležitosti mezi samotnými diváky a umělci. Nová místa vzniknou i na arkádách, díky čemuž sál celkově pojme až 1332 návštěvníků.

Unikátní Pleskotův návrh přináší i středovou uličku v hledišti, která přicházejícím návštěvníkům doslova otevře pohled na „vítězný oblouk“ – vysoké funkční jeviště, které odkryje krásu sgrafit na nádvoří, oku festivalového diváka dosud skrytých. Výška a šířka jeviště i jeho technická vybavenost umožní inscenovat velké opery i filharmonické koncerty, které se do staré konstrukce nevešly.

Samotná konstrukce SmetaNOVÉHO sálu nebude zasahovat do památkově chráněného objektu zámku. Celý systém bude naprojektován tak, aby stál samostatně. A stejně jako v minulosti se konstrukce postaví na dobu festivalu a v ostatních měsících v roce zůstane nádvoří prázdné. Navržené řešení bude v duchu jiných realizací Josefa Pleskota architektonicky dokonale sladěné s prostorem II. zámeckého nádvoří. Existence SmetaNOVÉHO sálu přinese významný mezník v historii festivalu, ale i v kulturní oblasti v České republice, ne-li v Evropě. Nenajdeme totiž mnoho podobných scén pod širým nebem zasazených do památky UNESCO, natož s unikátním architektonickým řešením a moderním vybavením. Přestože nadále půjde o venkovní scénu, svými parametry se SmetaNOVÝ sál přiblíží plnohodnotné koncertní i divadelní scéně a stane se tak prvním moderním koncertním sálem v České republice.

Potřebujeme vaši pomoc

Aby se zraky českého i evropského kulturního diváctva v roce 2025 obrátily na Litomyšl, potřebujeme vaši pomoc. Náklady na stavbu SmetaNOVÉHO sálu odhadujeme na více než 50 milionů korun. 36 % rozpočtu pokryjí veřejné zdroje jakými jsou Pardubický kraj, Ministerstvo kultury nebo město Litomyšl. O zbylé finance se s úctou ucházíme u vás – individuálních a firemních dárců. Významným donátorem je Česká spořitelna, dlouholetý generální partner festivalu. Ta veškeré firemní dary až do výše patnácti milionů znásobí svým příspěvkem. Vaši pomoc potřebujeme, abychom vám i nadále mohli dělat radost nejen hudbou. Stavbu vnímáme jako nezbytnost pro další rozvoj festivalu i kultury v České republice. SmetaNOVÝ sál přiláká nejvýznamnější světové umělce a poskytne prostor pro kvalitní realizaci oper Bedřicha Smetany. V neposlední řadě pomůže k hlásání dobrého jména a díla Bedřicha Smetany, zakladatele české národní hudby a litomyšlského rodáka.

Adopce sedaček

Stavbu můžete podpořit také tím, že si na tři roky symbolicky adoptujete sedačku ve SmetaNOVÉM sále.

Proč si adoptovat sedadlo?

– pomoc milované Litomyšli stát se evropským kulturním pokladem
– speciální premiéra pro adoptivní rodiče sedadel
– přednostní nákup vstupenek nejen vašeho sedadla
– pozvání na akce Smetanovy družiny, klubu mecenášů Smetanovy Litomyšle

Kolik stojí adopce?

– jednotlivé kategorie vaší pomoci odpovídají atraktivitě místa v hledišti, přispět lze však libovolnou částkou i bez adopce.

Jak to funguje?

– vyberete si konkrétní sedadlo na www.smetanovysal.cz
– systém vás celým procesem adopce provede
– dokončíte transakci a zaplatíte kartou nebo převodem (v případě zájmu vám systém vystaví potvrzení o daru) a pokud nám to dovolíte, umístíme vaše jméno na web a na tabuli cti, která bude umístěna přímo na zámku.

Milí festivaloví přátelé, pojďte s námi napsat další kapitolu příběhu Smetanovy Litomyšle. Pomozte postavit SmetaNOVÝ sál a udělat s námi první krok mezi přední festivaly Evropy. Srdečně vám děkujeme, že zvážíte svůj dar a podporu celému projektu. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, neváhejte se obracet na mě nebo mé kolegy. V hudbě život Čechů!

Jan Průša

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz