Premiéra filmu ATA na Smetanově Litomyšli

2. července 2021 od 21.00 hodin se  se v rámci festivalu Smetanova Litomyšl uskuteční premiéra hraného dokumentu s názvem ATA. Za snímkem stojí dvojice spojená značkou 11:11 Production, a to režisér Vít Mazánek a producent Lukáš Blažek. Díky jejich společnému čtyřletému úsilí se na plátna kin dostává snímek popisující nedávné dějiny naší země. Film mapuje vykonstruovaný politický monstrproces, který se odehrál v Litomyšli roku 1950 a bylo v něm odsouzeno 24 lidí, převážně středoškolských studentů, k celkovému trestu 220,5 let vězení.

Vše začalo nevinně. Dva litomyšlští studenti, Jan Pech a František Snopek, z klukovské nerozvážnosti roztrhali a poté do záchodu na místním gymnáziu spláchli podobizny Stalina a Gottwalda. Po udání tamního školníka se rozjela kola vyšetřování, která semlela nejen oba zmíněné chlapce, ale i mnohé další. Zatýkání a výslechy se staly politickým nástrojem komunistické strany v jejím boji proti organizacím, jež jí odmítaly poslušnost.

Mezi zatčenými se tak ocitají členové místního skautu, kteří nesouhlasí se svým zapojením do ČSM (Československý svaz mládeže), ale také členové dalších „odbojných“ organizací. Hlavním komunistickým „úlovkem“ procesu je ale „přisluhovač Vatikánu“, rektor piaristické koleje v Litomyšli, František Ambrož Stříteský. Obviněním byla velezrada.

Celý proces se konal ve velice nepřátelské a zlobou nabité atmosféře let padesátých. Školy, továrny, úřady i další organizace psaly dopisy požadující pro mladé studenty trest nejvyšší, davy lidí demonstrovaly před Smetanovým domem, kde se proces odehrával, i přímo v jeho zdech, a fanaticky se dožadovaly krve těchto domnělých zrádců komunismu. Režim vše využil k propagandě, zasetí strachu i zbavení se nepřátel.

Společnost mladé republiky byla v padesátých letech 20. století hrubě zkoušena zlem, jež se zde šířilo. Touto zkouškou jsme jako národ morálně neprošli. Bylo by možné se odvolávat na příkazy z Moskvy, temné zákoutí politiky nebo komunisty, jako by to spáchal někdo cizí, kdo nepatří mezi nás. Jenže tak to není, policisté provádějící zatčení i výslechy, soudci, státní žalobci, politici, důstojníci i další představitelé státní moci podílející se na případu, byli Češi. Stejně tak davy dožadující se vysokých trestů a kydající hnůj na hlavy mladých studentů byli Češi, někteří z nich donedávna chodili svobodně ulicemi Litomyšle a s nostalgií vzpomínali na zašlé časy.

Proces s rektorem Stříteským a skupinou studentů souzených pro velezradu roku 1950 je temnou skvrnou na tváři naší historie. My bychom na ni neměli zapomínat, stejně jako bychom si měli stále pamatovat to, co si jako lidé, sami sobě, dokážeme udělat. O tom je dokument ATA.

V premiéře pořádané Pardubickým krajem, který se finančně podílel na vzniku filmu, můžete hraný dokument zhlédnout v pátek 2. července 2021 od 21.00 hodin v litomyšlských Klášterních zahradách. Vstup je volný. 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz