Prezident přijel na Svitavsko 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 17.06.2023, Zdroj: Pardubický deník +1, Strana: 3, Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, Vytištěno: 1 930, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 17.06.2023 01:20, Čtenost: 14 249, Rubrika: Zprávy z regionu, AVE: 12 407,37 Kč, Země: Česko, GRP: 0,16

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Starosta

Obsahové duplicity: 17.06.2023 – Chrudimský, Svitavský, Orlický deník

Prezident Petr Pavel poprvé navštívil Budislav. Pak zahájil Smetanovu Litomyšl.

Svitavsko – Poprvé do svitavského okresu přijel prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Jejich první zastávkou před festivalem Smetanova Litomyšl byla Budislav, kde má své kořeny hradní kancléřka Jana Vohralíková.

Ve čtvrtek po půl šesté přijela prezidentská kolona k Základní škole v Budislavi.

Pro vesnici to byl historický okamžik, prezident České republiky přijel do obce vůbec poprvé. „Je to první prezident v Budislavi. Hodně to pro nás znamená, možná je to poprvé a naposledy,“ řekl starosta Budislavi Luboš Šplíchal. Petr Pavel se ve vsi zastavil cestou na zahájení Smetanovy Litomyšle. Vesnici si nevybral náhodou, právě odtud totiž pochází kancléřka Jana Vohralíková, která pro obec navrhla i unikátní kostel Boží lásky. Na prezidenta v Budislavi čekaly desítky lidí. „Máte to tady krásný, to prostředí,“ podotkl prezident, než ho obklopili lidé, kteří chtěli podpis nebo fotografii na památku. Ve škole už na něho však čekaly místní děti a času nebylo moc. „Byli skvělí, fotili se s lidmi, podepsali se nám a mávali při odjezdu. Konečně prezident, na kterého můžeme být hrdí,“ řekla Lenka, která si nenechala vzácnou návštěvu ujít.

V PÁTEK RÁNO ODJEL

Prezident měl program nabitý, po půl sedmé už ho lidé netrpělivě očekávali v Litomyšli u hotelu Aplaus. Po večeři se s doprovodem přesunul k Festivalové hale a přesně na minutu vešel do sálu na Slavnostní zahajovací koncert České filharmonie.

Prezidentský pár strávil v Litomyšli noc v luxusním apartmánu hotelu Aplaus.

„Ráno už nemá pan prezident v Litomyšli žádný program a bude pokračovat v cestě,“ doplnil starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz