Radio Prague International – 24.1.2023

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 26.01.2023, Zdroj: Radio Prague International, Datum importu: 27.01.2023 00:23, AVE: 0,00 Kč, Země: Česko

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky, očekává pokles HDP o půl procentního bodu. Česká ekonomika letos projde mírnou recesí. Uvedlo ministerstvo financí v průzkumu letošního vývoje ekonomiky. V ní počítá s poklesem HDP o 0,5 procentního bodu. Hospodářské oslabení odůvodňuje nižší spotřebou domácností kvůli vysoké inflaci. V letošním roce očekává resort průměrnou inflaci 10,4 procenta. Pod dvojcifernou hranici by mohla klesnout zhruba v polovině roku. Naopak jen mírný růst, a to na 3,2 procenta, očekává ministerstvo u nezaměstnanosti. Ekonomika prochází podle resortu mírnou recesí od druhé poloviny loňského roku. HDP se v loňském roce zvýšilo odhadem ministerstva o 2,3 procenta. Výdaje domácností ale klesly, zejména kvůli růstu životních nákladů. Prognóza MF: Veřejné finance loni skončily se schodkem 3,6 procenta HDP. Veřejné finance loni skončily s deficitem 3,6 desetin procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z makroekonomické prognózy ministerstva financí. Státní dluh se loni zvýšil na 44,6 desetin procenta HDP. Hospodaření státu tak bylo o jeden procentní bod lepší, než ministerstvo očekávalo v loňské listopadové prognóze. Podle resortu za to může mimo jiné nižší čerpání sociálních dávek. Loni se taky nepodařilo vyčerpat celou podporu pro velké firmy kvůli vysokým cenám energií. Ministerstvo očekává, že schodek veřejných financí naroste i letos – konkrétně na 4,2 desetiny procenta hrubého domácího produktu. Státní dluh by se pak podle prognózy měl zvýšit na skoro 46 procent HDP.

Premiér jednal s guvernérem ČNB o snaze snížit inflaci. Premiér Petr Fiala (ODS) se setkal s guvernérem České národní banky (ČNB) Alešem Michlem. Jednali o společné snaze snížit inflaci, uvedli oba na twitteru. Tempo růstu cen loni dosáhlo 15,1 procenta, inflace tak byla druhá nejvyšší od roku 1993. V letošním roce se očekává postupné snížení inflace, podle dnes zveřejněné prognózy ministerstva financí by měla celoročně činit 10,4 procenta. „S guvernérem ČNB Alešem Michlem jsem mluvil o vztazích mezi vládou a centrální bankou a o tom, jak společným úsilím můžeme snížit inflaci. Podle odhadu ČNB inflace klesne ve druhém pololetí letošního roku na jednociferná čísla, a to i díky odpovědné rozpočtové politice vlády,“ uvedl Fiala. „Společnou prioritou ČNB a vlády je snížení inflace,“ napsal na twitteru Michl. Ocenil profesionální vztahy mezi centrální bankou a kabinetem a vzájemný respekt k nezávislosti. Michl v minulosti několikrát uvedl, že ke snížení inflace by přispěla i větší fiskální disciplína.

Na vojenském letišti v Líních, kde může stát gigafactory, začaly průzkumné práce. Na záložním vojenském letišti v Líních u Plzně zahájil státní podnik Diamo geologické průzkumné práce. Jde o jednu z lokalit, kdy by mohl koncern Volkswagen (VW) postavit továrnu na baterie do elektromobilů za 120 miliard korun, tzv. gigafactory. Diamo odebere vzorky podzemní vody a hornin, práce v lokalitě má v plánu dokončit do dvou měsíců, uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka. „Od těchto místních měření a navazujících laboratorních výsledků se bude odvíjet další postup v rámci projektu Strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně,“ uvedl mluvčí. Vznik parku schválila vláda, která o továrnu velmi stojí. Možnou investici VW považuje za klíčovou pro transformaci českého autoprůmyslu. VW se měl do konce loňského roku vyjádřit, zda zvolí Líně, nebo Polsko, Slovensko, či Maďarsko. Počátkem prosince ale oznámil, že rozhodnutí odkládá o několik měsíců. Stavět by chtěl začít koncem roku 2024 a vyrábět články do baterií od roku 2027.

Jurečka: Pracující uprchlíci z Ukrajiny zaplatili loni na odvodech 8 mld. Kč. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří si v Česku našli práci, státu zaplatili loni na odvodech zhruba osm miliard korun. Z toho více než čtyři miliardy odvedli na zdravotním pojištění. Zaměstnání má teď téměř 100.000 příchozích. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Ta pomoc, která byla vyplacená ze státního rozpočtu, se postupně také začíná vracet,“ uvedl Jurečka. Váleční uprchlíci s vízem k ochraně mohou získat práci v Česku bez překážek, pracovní povolení nepotřebují. Zaměstnavatelé jejich přijetí musí ale oznámit stejně jako u ostatních cizinců úřadu práce. Podle dřívějších informací zhruba 70 procent nahlášených ukrajinských pracovníků od začátku války tvořily ženy. Podle Jurečky Česko na pomoc uprchlíkům nevyužívá jen peníze ze svého rozpočtu, ale také z evropských fondů. Hradí za ně třeba jazykové kurzy či adaptační skupiny. Za významnou podporu „ve stovkách milionů korun“ označil ministr i peníze z Dětského fondu OSN (UNICEF).

Nemovitosti v Česku zlevňují, víc domy než byty. Ceny nemovitostí v Česku dál klesají. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy společností Bezrealitky a Maxima Reality. Největší cenový propad je u nemovitostí, které můžou mít nějaké nevýhody – třeba starší byty v méně atraktivních lokalitách. Podle hlavního ekonoma portálu Videobydlení.cz Jakuba Veverky teď taky rychleji zlevňují domy než byty. „U nejdražších nemovitostí klesl zájem rapidně, až o 90 procent, ze strany potencionálních zájemců, protože na to nemají našetřeno.“

Do konce týdne dostanou české lékárny dalších 100 tisíc balení antibiotik. Lékárny v Česku dostanou do konce týdne dalších 100 tisíc balení antibiotik. Dodávka už je v Česku, teď Potvrdil to náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, který vede pracovní skupinu k nedostatku léčiv. V mimořádné dodávce dorazily léky, které jsou registrované v jiném členském státu Evropské unie. Úhrady u takových léků budou české zdravotní pojišťovny proplácet od 1. února. Situace na trhu s léky se podle Dvořáčka pomalu stabilizuje. Ministerstvo zdravotnictví teď chystá také zákon, který by zaváděl povinnost mít v zásobě léky aspoň na dva měsíce dopředu. Za neúplnou evidenci léčiv by taky lékárny nově mohly dostávat vyšší tresty.

Spolana zmodernizuje výrobu kyseliny sírové, zvýší bezpečnost i spolehlivost. Neratovická Spolana zmodernizuje výrobu kyseliny sírové, zvýší bezpečnost i spolehlivost provozu. Stát to bude jednu miliardu korun. Práce začnou letos v září a potrvají tři roky. Úpravy sníží i spotřebu elektrické energie a zemního plynu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Spolany Pavel Kaidl. Projekt je rozložený do tří let, protože modernizaci bude možné dělat v době plánovaných odstávek výroby. „Klíčovými body projektu bude přenesení výroby páry nezbytné pro celý výrobní proces přímo do areálu kyseliny sírové a instalace modernějších, a tím pádem úspornějších výrobních zařízení,“ popsal pověřený jednatel pro Spolanu Piotr Kearney. Modernizaci zajistí společnost Nuberg Industries Limited, která je součástí indické průmyslové a technologické skupiny Nuberg. „Tento projekt je příkladem globálních zkušeností naší společnosti s realizací projektů, které dokážou splnit příslušné požadavky díky vysoce kvalitním a nákladově efektivním dodávkám a řešením na klíč. Tento nejnovější projekt posílí naši strategickou pozici v České republice,“ uvedl hlavní jednatel společnost A. K. Tyagi.

Po dvou týdnech zlevňování se ceny pohonných hmot v Česku zvýšily. Paliva v Česku v uplynulých sedmi dnech zdražila – a to po dvou týdnech zlevňování. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Benzin Natural 95 zdražil v průměru o 77 haléřů – řidiči za litr zaplatí bez jednoho haléře 37 korun. Za naftu si lidé připlatí v porovnání s minulým týdnem 12 haléřů. Litr stojí průměrně 37 korun a 41 haléřů. Nejlevněji natankují benzin i naftu řidiči v Královehradeckém kraji. Naopak nejdražší jsou paliva v Praze.

Průzkum: Češi dali Zemanovi za prezidentování ze známek jako ve škole čtyřku. Prezident Miloš Zeman si při hodnocení jako ve škole vysloužil od Čechů za své desetileté působení v roli hlavy státu čtyřku. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research. Z jednotlivých oblastí získal nejlepší průměrnou zámku 3,4 za podporu tuzemských podnikatelů, naopak nejhorší průměrnou známku – čtyřku dostal za výběr svých nejbližších spolupracovníků a za roli morální autority. V březnu Zemana na Hradě vystřídá buď bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel, anebo předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Vítěz druhého kola prezidentských voleb bude znám v sobotu. „Nejlepší průměrné hodnocení má Zeman od občanů Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde by si vysloužil průměrně trojku. Nejhorší hodnocení má Zeman naopak u obyvatel Prahy a Královéhradeckého kraje,“ uvedl spoluautor průzkumu Michael Bouška. Kromě hodnocení zajímaly autory průzkumu i kroky, které hodnotí veřejnost negativně či naopak pozitivně. Kladně hodnotí například podporu Ukrajiny, prezidentovy rétorické schopnosti, jmenování představitelů do funkcí či zahraniční politiku. Naopak negativně vnímají lidé aroganci, vulgární vyjadřování, chování, ale také podporu Ruska nebo Číny. Respondenti zmiňovali rovněž výběr spolupracovníků, udělování milostí či konzumaci alkoholu.

Z kontrol na hranicích se Slovenskem stáhla vláda vojáky a celníky. Vláda rozhodla o dalším prodloužení kontrol na česko-slovenských hranicích, a to o deset dnů. Režim tam nicméně bude významně mírnější, na namátkových kontrolách zůstanou pouze policisté, uvedl po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Kontroly mají trvat do 4. února, informovalo ministerstvo vnitra na twitteru. Podle Fialy jde o krok, který směřuje k úplnému ukončení zvláštního režimu na hranicích. „Brzy si budeme moc dovolit režim bez stálých kontrol,“ doplnil ho ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že posíleny potom budou policejní hlídky v blízkosti hranic. Záchyty podle něj spadly z desítek uprchlíků na jednotlivce za den. Kontroly vláda zavedla v reakci za zvýšené počty běženců na konci loňského září.

Zaměstnanci továrny Nexen u Žatce zahájí 31. ledna neomezenou stávku. Zaměstnanci továrny Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku půjdou v úterý 31. ledna do stávky. ČTK to řekl předseda odborové organizace Pavel Rohel, který ve výrobně pneumatik pracuje jako elektrikář. Podle místopředsedy odborového svazu Kovo Tomáše Valáška půjde o neomezenou stávku. Cílem bude podpis kolektivní smlouvy, mezi požadavky zaměstnanců je například zvýšení mezd o 8,3 procenta. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí. Zaměstnavatel může ještě podle místopředsedy stávku zvrátit, pokud do tří pracovních dnů před ohlášením termínu stávky podepíše smlouvu zprostředkovatele. Velké části pracovníků se podle Rohela nezvýšily mzdy od roku 2018. Už začátkem března se u továrny uskutečnila demonstrace, zúčastnily se jí desítky lidí z řad zaměstnanců i odborářů. Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku. Stojí zde od roku 2017. Společnost Nexen má další továrny v Jižní Koreji a v Číně.

Lékařská fakulta v Ostravě má pro stomatologii potřebný souhlas ministerstva. Lékařská fakulta Ostravské univerzity dostala z ministerstva zdravotnictví potřebný souhlas k výkonu povolání v oboru stomatologie. Fakulta tak může pokračovat v přípravách k získání akreditace tohoto nového studijního programu. Novinářům to řekla mluvčí fakulty Hana Hanke. Pokud bude fakulta při získávání akreditace úspěšná, mohli by první studenti nastoupit už letos v září. „Vzhledem k tomu, že fakulta čekala na souhlasné stanovisko několik měsíců, musí nyní spis aktualizovat a doplnit ho o další nová jména stomatologů, kteří se budou věnovat výuce studentů a zároveň vědecké práci. V nejbližších týdnech pak navržené úpravy projdou znovu Radou pro vnitřní hodnocení Ostravské univerzity a následně akreditační spis zamíří k Národnímu akreditačnímu úřadu, který o udělení akreditace rozhodne,“ uvedla Hanke. Obor by mohlo v případě úspěšné akreditace začít studovat 20 posluchačů, pro které fakulta již nyní chystá zázemí.

Lesy České republiky neprodlouží pronájem honiteb asi čtvrtině mysliveckých spolků. Lesy České republiky přestanou pronajímat mysliveckým spolkům část svých honiteb. Chtějí tak zamezit poškozování nově vysazovaných lesních porostů po kůrovcové kalamitě. Státní podnik vydal tento týden seznam sto šesti honiteb, které od dubna převezme do vlastní správy. Další budou následovat v průběhu letošního a příštího roku. To ubere prostor některým mysliveckým spolkům. Chtějí proto je s lesníky ještě vyjednávat.

V Praze jezdí tramvaj připomínající zvolení Václava Havla prvním českým prezidentem. Do ulic Prahy vyjela ve čtvrtek speciální tramvaj, která má připomínat 30. výročí zvolení Václava Havla prvním českým prezidentem. To připadá právě na 26. ledna. Interiér vozu je vyzdoben citáty Václava Havla, které zdůrazňují jeho přínos pro Českou republiku. Tramvaj v barvách trikolory ale odkazuje i k dalším milníkům nedávné historie Česka, jako jsou třeba vstup do NATO, vítězství hokejistů na olympiádě v Naganu nebo vstup do Evropské unie. Vůz bude po celý letošní rok jezdit na různých linkách podle potřeby. První český prezident byl poprvé zvolen 26. ledna 1993, podruhé 20. ledna

Festival Smetanova Litomyšl nabídne 35 pořadů hlavního programu. Festival Smetanova Litomyšl od 15. června do 2. července nabídne 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a Smetanova výtvarná Litomyšl. Jako téma si dramaturgie zvolila Belle Époque (krásné časy), jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Nebývalý pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností včetně umění. U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné ze slavných kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga. Novináře o tom dnes informoval dramaturg Vojtěch Stříteský. Z důvodu generální opravy litomyšlského zámku se letos bude muset festival obejít bez své hlavní scény – zámeckého nádvoří. Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu. „Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy, a přiblížili tak i prostor ročníkovému tématu,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Počasí na pátek. Většinou zataženo, ojediněle přechodně polojasno. Postupně na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách sněžení trvalejší. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C.

Michelle Čipera: dobrá duše česko-kanadské komunity v Ottawě. Vnučka nejbližšího spolupracovníka Tomáše Bati Dominika Čipery je dnes jedním z motorů krajanské komunity v Ottawě. V rámci Community Outrech and Library se snaží, aby to bylo víc než jen místo setkávání s jazykem předků.

Josef Lada – nejoriginálnější český malíř. Za naprostý unikát ho označil Pablo Piccaso. Jeho typickými motivy jsou rodná vesnička Hrusice, vodník, ponocný, hospodská rvačka nebo zabijačka. Český malíř, ilustrátor, karikaturista a spisovatel Josef Lada je mnohými považovaný svým způsobem za zakladatele českého komiksu a tzv. „moderní české pohádky“. Většina Čechů ho má neodmyslitelně spojeného s Vánoci.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz