Rady na cestu

Search
Close this search box.

Litomyšl leží ve východních Čechách, v dojezdové vzdálenosti od Prahy, Brna i Ostravy. Dopravně dostupná je všemi způsoby a je na vás, který zvolíte.

Jak se k nám dostanete?

autem

Nejběžnější je samozřejmě cesta autem, kolem Litomyšle však zatím bohužel nevede dálnice, již se ale značně přiblížila. Dálnicí D11 se dostanete z Prahy až k Vysokému Mýtu, odkud do Litomyšle zbývá pouhých 20 kilometrů. Poněkud vytížené silnice první třídy jsou ze směru od Brna a od Mohelnice, takže se velmi těžko odhaduje čas cesty a před návštěvou festivalového pořadu je třeba raději počítat s větší časovou rezervou.

Praha – 170 km
Brno – 90 km
Olomouc – 85 km
Ostrava – 180 km

 

festivalovou autobusovou linkou
autobusem

Festivalový autobus společnosti BusLine zdarma sveze držitele vstupenek na všechny večerní pořady ve Festivalové hale a po jejich skončení zase zpět.

Linka 1: Hradec Králové – Pardubice – Holice – Vysoké Mýto – Litomyšl

Linka 2: Brno – Letovice – Svitavy – Litomyšl

Dopravu autobusem doporučujeme rezervovat – komplexní informace naleznete zde.

 

Litomyšl je součástí velkého množství dálkových tras křižujících republiku a je tedy poměrně výhodné využít autobusovou dopravu.

Autobusové nádraží je od areálu zámku vzdáleno cca 1km, v bezprostřední blízkosti zámku je však zastávka U ZÁMKU, kam je možno dojet autobusy přijíždějícími z České Třebové nebo litomyšlskou MHD (jízdní řád).

vlakem se slevou a bezplatným shuttle servisem

V letním období dochází velmi často k opravám silnic, objížďkám a následným zácpám, cesta vlakem tak může být rychlejší a pohodlnější než autem. Navíc levnější! Také v roce 2021 jsou oficiálním přepravcem Smetanovy Litomyšle České dráhy, které nabízejí všem festivalovým návštěvníkům slevu 50 % na zpáteční jízdenku z kteréhokoli místa v ČR.

Jak to funguje? Jízdenku Vlak+ Smetanova Litomyšl je možno získat na požádání v kterékoli pokladně Českých drah nebo u průvodčího ve vlaku. Aby platila i pro jízdu nazpátek, je ji třeba ve Festivalovém centru nechat označit speciálním razítkem. Slevu pochopitelně nelze slučovat s jinými slevami.

Sice se až do Litomyšle dá dojet vlakem, je zde ale jen konečná stanice regionálního vlaku z Chocně, který 24 kilometrů ujede za třičtvrtě hodiny. Navíc, i když je Choceň na hlavní trati, ne všechny rychlíky zde zastavují. Proto je pro jízdenku Vlak+ Smetanova Litomyšl určena cílovou stanicí Česká Třebová, která je významným železničním uzlem a od Litomyšle je vzdálená pouhých 13km.

Odtud bývá přípoj do Litomyšle autobusem, pokud nenavazuje, je možno využít taxík, nebo si objednat u pořadatele festivalu bezplatnou dopravu sponzorskými vozy Škoda

vlakem s bezplatným shuttle servisem

V letním období dochází velmi často k opravám silnic, objížďkám a následným zácpám, cesta vlakem tak může být rychlejší a pohodlnější než autem.

Sice se až do Litomyšle dá dojet vlakem, je zde ale jen konečná stanice regionálního vlaku z Chocně, který 24 kilometrů ujede za třičtvrtě hodiny. Navíc, i když je Choceň na hlavní trati, ne všechny rychlíky zde zastavují. Proto jako cílovou stanici doporučujeme Českou Třebovou, která je významným železničním uzlem a od Litomyšle je vzdálená pouhých 13km.

Odtud bývá přípoj do Litomyšle autobusem, pokud nenavazuje, je možno využít taxík, nebo si objednat u pořadatele festivalu bezplatnou dopravu sponzorskými vozy Škoda

pěšky

Ulice v Litomyšli jsou opatřeny informačním systémem, který vás spolehlivě dovede k místům konání pořadů. Většina se jich standardně odehrává v areálu zámku (v roce 2024 ve Festivalové hale), zde je také pořadatelské centrum. V bezprostřední blízkosti zámku je piaristický chrám Nalezení sv. Kříže (barokní, se dvěma věžemi), mezi ním a kapitulním chrámem Povýšení sv. Kříže (gotický, s jednou věží) jsou Klášterní/Festivalové zahrady. Smetanův dům je od sochy Bedřicha Smetany na hlavním náměstí přes řeku vlevo.

Při 66. ročníku budete zřejmě hledat také Festivalovou halu. Na směrovkách ji najdete pod označením zimní stadion a nachází se v komplexu litomyšlských sportovišť, v bezprostřední blízkosti letního stadionu, litomyšlské plovárny a milovníkům architektury zřejmě dobře známého městského krytého bazénu.

Plánek města

 

taxi

Litomyšl je malé město a všude se dá dojít pěšky. V lodičkách se však po historické dlažbě nechodí dobře, takže i taxík může najít uplatnění.

Taxislužby v Litomyšli

Parkování

parkovací místa v Litomyšli

Ačkoli je Litomyšl během dne přeplněná auty, ve večerních hodinách, kdy se koná většina „velkých“ pořadů, bývají parkoviště volná. Navíc již nezpoplatněná! Nejvýhodnější je zaparkovat na Smetanově náměstí, odkud jsou všechna místa konání pořadů vzdálená do 100m.

Přehled stálých parkovacích míst v Litomyšli

mimořádná festivalová parkovací místa

Kromě stálých parkovacích míst se na dobu konání pořadů v areálu Festivalové haly zřizuje neplacené festivalové parkoviště v ulici Prokešova, kde je omezen běžný provoz. Přednostně jsou zde parkovací místa rezervována pro držitele VIP karet. Na vyhrazeném místě v bezprostřední blízkosti haly mohou zaparkovat vozíčkáři.

 

Dopravní omezení v Litomyšli

Z důvodu vytvoření klidové zóny jsou po dobu konání festivalových pořadů neprůjezdné ulice v blízkosti zámku. Vždy 90 minut před začátkem pořadu konaného v zámeckém nádvoří je uzavřena ulice Zámecká od křižovatky s ulicí Lidickou a Jiráskova ulice od Smetanova náměstí po ulici M. Kuděje. V uzavřených ulicích je zřízeno parkoviště pro návštěvníky festivalu a provoz se obnoví až hodinu po skončení pořadu. Projíždět mohou linkové autobusy a vozidla integrovaného záchranného systému, vjezd není omezen pro rezidenty. Objízdná trasa vede ulicemi Lidická a P. Bezruče.

Festivalové centrum

informace návštěvníkům
+420 461 616 070
info@smetanovalitomysl.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz