Ranní Radiožurnál 

RÁDIO, Datum: 16.06.2023, Zdroj: ČRo Radiožurnál, Zpráva: 1, Datum importu: 16.06.2023 11:23, Poslechovost pořadu: 126 124, Pořad: 06:30 Ranní Radiožurnál, AVE: 3 743 600,00 Kč, Země: Česko, GRP: 1,40

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

Šest 38. páteční ráno, ranní Radiožurnál je s vámi o to radostnější, že české basketbalistky včera vstoupily do mistrovství Evropy vítězstvím nad Itálií 61, 58. i tohle ještě rádi připomeneme před dalšími hlavními zprávami v sedm hodin. No, a teď jedna pozvánka. I když nevím, jestli se ještě dají sehnat lístky, ale každopádně v Litomyšli už začal pětašedesátý ročník známého hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Hudebníci tentokrát nehráli na nádvoří tamního zámku, ale moderní multifunkční hale. Pořadatelé tam totiž museli kvůli opravě renesanční památky ze seznamu UNESCO přestěhovat hlavní scénu, vytvořili tak koncertní sál, kde festival zahájili fanfáry z opery Libuše od Bedřicha Smetany, a to v podání české filharmonie.

MLUVČÍ

Fanfáry z opery Libuše by měly i podle Bedřicha Smetany znít jenom při slavnostních příležitostech. A ta se teď v Litomyšli stala. Na festival přijel po dlouhých letech český prezident Petr Pavel, zasedl do hlediště společně s diváky, například Patrik Groma přijel až ze Žiliny. První grasmentů a jsme plný očekávaně. Diváci byli dosud zvyklí na arkádové renesanční nádvoří, pořadatelé se proto snažili ze sportovní haly vytvořit důstojný koncertní sál, pokračuje ředitel festivalu Jan Pikna.

MLUVČÍ

To je hala, která je nejenom funkční, ale i krásná a teď, když se to zabydlelo tedy našimi vestavbami, tak si myslím, že to je fakt krásný koncertní sál.

MLUVČÍ

Vytvořit koncertní sál ale nebylo úplně jednoduché.

MLUVČÍ

Nejprve se rozpustil led, potom jsme museli zakrýt plochu gumovými deskami, aby se nepoškodily chladící trubky, které jsou v tom betonu pod tím, a pak už se mohlo stavět, tak se postavila nejdříve velká tribuna, zvýšené hlediště a pak se postavila stage.

MLUVČÍ

Pak vždy je to úžasné, kecáme, architektura, dobrá nálada, milý lidé. A ještě budeme počůvat nějaký pěkný zážitek.

MLUVČÍ

Pravidelnou návštěvnicí je i Helena Klusová z Litomyšle.

MLUVČÍ

Je mi 84 a jsem ráda, že tu cestu ještě můžu zvládnout i do sportovní haly.

MLUVČÍ

Festival divákům nabídne 36 hlavních hudebních pořadů a několik dalších koncertů v doprovodném programu, jako hlavní téma festivalu si pořadatelé zvolili Belle Époque krásné časy, které označují období přelomu devatenáctého a dvacátého století.

MLUVČÍ

Že najednou tady je úplně nová plejáda autor, nová plejáda skladeb, nový styl poslouchání hudby a my se k tomu všemu chceme vrátit.

MLUVČÍ

Dodává umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Festival potrvá až do 2. července. Z Litomyšle Naďa Kubínková, Radiožurnál.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz