Smetanově Litomyšli letos přálo počasí

9.7.2013 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický (ČTK,dp)

LITOMYŠL Zatímco v minulosti program festivalu Smetanova Litomyšl utržil kvůli dešti či silnému větru těžké šrámy, letošní ročník bude v análech operní přehlídky zařazen mezi ty ideální. Žádné představení 55. ročníku se nemuselo zkrátit, přemístit jinam, nebo dokonce zrušit.

„Měli jsme obrovské štěstí. Dokud byla velká vedra, hráli jsme večer, což bylo příjemné. Bouřky, které byly v okolí, se nám úplně vyhnuly. Začalo pršet až v posledním týdnu, kdy byla velká chladna, ale pršelo jen na jednom pořadu, a to byl tak mírný déšť, že se odehrál pod zastřešením,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Pochvaluje si, že počasí přálo představením v barokním přírodním divadle v areálu nedalekého rokokového zámku v Nových Hradech.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl letos navštívilo asi 20 tisíc diváků. Je to zhruba o šest tisíc lidí méně než před rokem, kdy byla návštěvnost rekordní díky velkému rozsahu představení. Loňský ročník nabídl 31 pořadů, letos jich bylo 23. Podle Pikny bylo vyprodáno 98,4 procenta vstupenek. Festival uvedl zcela nové inscenace oper Don Giovanni W. A. Mozarta a Dvě vdovy Bedřicha Smetany. Na programu byly také opery Sicilské nešpory a Othello Giuseppa Verdiho, znovu zazněl Jakobín Antonína Dvořáka, který se loni kvůli bouřce nedohrál. Pro děti a mládež připravili pořadatelé (Vy)prodanou nevěstu, která vychází z jedné z prvních verzí Smetanovy opery s mluvenými dialogy. Malým posluchačům byla také určena operní pohádka Papageno hraje na kouzelnou flétnu, kterou složil Eberhard Streul.
Kromě koncertů klasické hudby se festival zaměřil i na představení napříč žánry. Do Litomyšle přijel například herec a zpěvák Vojtěch Dyk s kapelou B-Side Band, poprvé zde společně vystoupily soubory Spirituál kvintet a Musica Bohemica.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz