Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 30.06.2021, Zdroj: kudyznudy.cz, Strana: 0, Autor: Bedřicha Smetanu, Datum importu: 01.07.2021 06:29, Celková návštěvnost: 1 570 000,RU/měsíc: 745 757,RU/den: 56 173, AVE: 15 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,62

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Letošní 63. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2021 bude zahájen ve čtvrtek 1. července a trvat bude do neděle 11. července 2021. Během jedenácti dnů nabídne festival třicítku pořadů, doprovodnou scénu Festivalové zahrady i Smetanovu výtvarnou Litomyšl. První i poslední koncert se bude v případě příznivého počasí konat v Klášterních zahradách.

Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Smetanova Litomyšl je v naší zemi prvním velkým festivalem, jehož se po dlouhé „koronavirové“ době konečně zúčastní skutečné publikum.

Ačkoli organizátoři museli program festivalu z důvodu trvající pandemie v krátkém čase změnit, podařilo se dané téma nejenže v celistvosti udržet, ale dokonce ho i rozvinout. A tak se během festivalu zaposloucháte například do Mé vlasti, jejího severského pandánu, symfonické básně Finlandia, moravských a slovenských národních písní, Rumunských tanců, latinskoamerické hudby ve Velkém finále, Irské suity, či se v Ptáku Ohnivákovi navrátíte do světa slovanských pohádek.

Přehlídka v Litomyšli kromě svého partnerského orchestru, České filharmonie, přivítá například Českou Sinfoniettu, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, soubory Collegium 1704 &CollegiumVocale 1704, Baroccosempregiovane, Pavel Haas Quartet, Moravia Brass Band, ale také třeba EpoqueQuartet a Josef Vejvoda Trio. Hned dvakrát vystoupí rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka, na Galakoncert ve Smetanově domě se připravují Simona Šaturová a Petr Nekoranec. Na nádvoří litomyšlského zámku se vrátí opery, které v loňském ročníku poprvé ve festivalové historii pochopitelně zcela chyběly. Janáčkova opera Národního divadla Brno přiveze Pucciniho Bohému a Evžena Oněgina od Petra Iljiče Čajkovského, Opera Národního divadla moravskoslezského Ostrava pak Dvořákovu Rusalku a Smetanovu Hubičku. Návštěvníci festivalové stagiony na zámku v Nových Hradech se mohou těšit na premiéru mimořádného projektu Třikrát Ariadna s díly Monteverdiho, Bendy a Martinů.

Slavnostní zahajovací koncert bude 1. července od 20:15 hodin živě přenášen na ČT art. Bude-li večerům přát počasí, mohou 1. a 11. července přímé přenosy ze zámeckého nádvoří sledovat také návštěvníci ve Festivalových zahradách.

Také volně přístupná doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle dnes představuje chystaný program slibující například koncerty Anety Langerové, kapely Jelen nebo francouzských TheCracked Cookies. Novinkou letošního ročníku je formát „Večerní klasika“. Krátké koncerty komorní klasické hudby mohou být skvělým prvním krůčkem pro ty, kteří se na operu v nádvoří ještě necítí. Smetanova výtvarná Litomyšl zaštítěná Městskou galerií Litomyšl a Bohemian HeritageFund uvede letos celkem osmnáct výstav. Kromě místních galerií a muzea ovládne i veřejný prostor města. Nabídne druhý ročník open-air výstavy předních českých umělkyň a umělců Plán B a také odhalení sochy Krištofa Kintery. Sedmimetrová plastika pro Litomyšl nazvaná PrayingWood představuje klečící antropomorfní postavu a měla být vrcholem minulého ročníku výtvarného festivalu. Její výrobu ve slovenské Galantě však v roce 2020 zkomplikovala pandemie a uzavření hranic. Pro všechny, kteří osud sochy znají je její představení v Litomyšli symbolem naděje, že bude opět lépe.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz