Smetanova Litomyšl finišuje do cílové rovinky

WEB , Datum: 09.07.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Strana: 0 , Autor: Tereza Kramplová , Datum importu: 10.07.2020 07:53 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko

Festival Smetanova Litomyšl nabídne od pátku do neděle dvě ze tří nočních zastaveníček varhaníka Jaroslava Tůmy, dopolední i odpolední setkání s houslistkou Martinou Bačovou a hobojistou Vilémem Veverkou, komorní koncert Philharmonia Octet nebo madrigaly a tance 17. a 18. století v podání souboru Czech Ensemble Baroque spojené s přehlídkou tanců v dobových kostýmech. V neděli vyvrcholí program provedením Mše D dur Antonína Dvořáka v podání Českého filharmonického sboru Brno a závěrečným Velkým finále v podání rezidenčního umělce Adama Plachetky, Kateřiny Kněžíkové a dalších umělců za doprovodu souboru Barocco sempre giovane.

Páteční program festivalu Smetanova Litomyšl nabídne hned dvě vystoupení varhaníka Jaroslava Tůmy. V repríze pořadu Chrámová toccata ( psali jsme ZDE ) bude komorním partnerem barytonisty Martina Bárty. Společně provedou od pěti hodin v Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže Dvořákovy Biblické písně op. 99, sólově pak zazní varhany v dílech Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Kličky a Charlese-Marie Widora. Koncert se zopakuje ve stejný čas na stejném místě i v sobotu. Na druhém ze tří nočních recitálů Jaroslava Tůmy zazní od půl jedenácté v Zámecké kapli sv. Moniky a sv. Michaela vybraná díla Johanna Sebastiana Bacha. Páteční večer bude na zámeckém nádvoří patřit od osmi hodin souboru Czech Ensemble Baroque Orchestra. Projekt Zpívaný a ozvučený zeměpis představí madrigaly 17. a 18. století, které v premiéře doplní taneční přehlídkou dobových kostýmů v podání souboru historického tance Alla Danza Brno – Baroque.

Víkendový program představí v sobotu i v neděli od jedenácti hodin v méně formálním dopoledním programu na dvorku zámeckého pivovaru houslistku Martinu Bačovou a hobojistu Viléma Veverku. V odpoledním programu se k oběma umělcům připojí klavírista Miroslav Sekera. V zámeckém divadélku společně provedou Adagio z Koncertu pro housle a hoboj Johanna Sebastiana Bacha, zazní duo Z domoviny Bedřicha Smetany, Amoroso pro housle a klavír Luboše Fišera nebo Morriconeho melodie z filmu Misie. Hobojista Vilém Veverka se v sobotu večer představí i jako člen souboru Philharmonia octet. Společně s barytonistou Romanem Hozou provedou na nádvoří litomyšlského zámku od osmi hodin Mahlerův Chlapcův kouzelný roh, instrumentálně pak zazní úprava Musorgského pásma Obrázky z výstavy a Dvořákova Serenáda d moll. Večer uzavře poslední z varhanních nokturen Jaroslava Tůmy v zámecké kapli, s díly Johanna Sebastiana Bacha.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz