Smetanova Litomyšl za Elisabeth Leonskou

Search
Close this search box.

Elisabeth Leonskaja je „Grande Dame“ klavírní hudby. Narozená v dnešní Gruzii s polskými a židovskými kořeny dostala první klavír v šesti letech a její životní směr už se nezměnil. V jedenácti již koncertovala, v šedesátých letech svou hrou a jedinečným hlubokým zvnitřněním, pochopením a nesmírně citlivou interpretací díla okouzlovala porotce nejprestižnějších klavírních soutěží, mezi nimi ohromila i Arama Chačaturjana nebo Arthura Rubinsteina. Vzácný talent si brzy vyžádala věhlasná světová pódia, z nichž Elisabeth Leonskaja už nikdy nesestoupila. Je nám skutečnou ctí tuto mimořádnou osobnost světové hudby přivítat na 65. Smetanově Litomyšli.

Dezinformace zošklivují a vnáší konflikty i do světa klasické hudby

Bohužel se v poslední době rozšířil o paní Leonské nesmysl, který někteří nekriticky přijali a neochvějnou logikou jej ještě přímočaře dovedli ad absurdum k prostému závěru a hbitému odsouzení nejen paní Leonské, ale také našeho festivalu a Filharmonie Brno. Cítíme potřebu se k obviněním vyjádřit a dovolujeme si apelovat na zdravý rozum a žádat alespoň snahu získat před tak silnými slovy, které se k nám, byť v jednotkách, dostávají, objektivní informace. Snažíme se nadále si zachovat radost ze své práce, ze zprostředkování radosti a špičkových zážitků vám, našim návštěvníkům, a nepodlehnout pachuti z neurvalých útoků.

Oficiální vyjádření uměleckého ředitele Národního festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěcha Stříteského:

Smetanova Litomyšl nepřijímá útoky na angažování a koncertní vystoupení legendární pianistky paní Elisabeth Leonské na 65. ročníku festivalu.

Paní Leonskaja opustila tehdejší Sovětský svaz v roce 1978, ale do staré vlasti se již desetiletí – ano, i nyní – vrací. Také ke koncertnímu vystupování, ale rovněž z ryze osobních důvodů, např. na návštěvu hrobů rodičů a učitelů, stejně jako do bytu (nyní muzea) jejího mentora a přítele Svjatoslava Richtera. 

Paní Leonskaja není „sponzorována“ žádnou institucí nebo firmou; honoráře za tamní koncerty věnuje na studijní stipendia (což je uváděno i na plakátech), neboť štědrost je trvalou součástí jejího života, v němž se zásadně vyhýbá komentování politické situace.

Senzacechtivý článek Normana Lebrechta (viz slippedisc.com, převzatý operaplus.cz), který za ataky na vystoupení paní Leonské v České republice stojí, vychází ze zjevně nepravdivých informací, je nepřesný a zavádějící. Velmi doporučujeme všem, kteří berou tento jediný (sic!) článek na dané téma za bernou minci, aby se nejprve dobře seznámili s jeho autorem a charakterem jeho blogu.

Smetanova Litomyšl by se bezprostředně a zřetelně distancovala od každého obhájce či podporovatele ruské agrese proti Ukrajině. To však není případ Elisabeth Leonské.

V Litomyšli, 14. 6. 2023

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz