Události v kultuře 

Search
Close this search box.

TV, Datum: 09.06.2023, Zdroj: ČT D: / ČT Art, Zpráva: 1, Datum importu: 09.06.2023 21:16, Sledovanost pořadu: 2 471, Pořad: 20:00 Události v kultuře, AVE: 33 180,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,03

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

MLUVČÍ

Slavný newyorský fotograf, provokativní umělec Andreas Serano, vystavuje v Praze. Petr Popelka bude novým šéfdirigentem vídeňského symfonického orchestru. Umělkyně Kateřina Šedá sbírá pro svůj projekt lidské zlozvyky. Ukážeme její práci. Pátek 9. června pohledem Událostí v kultuře. Vítá vás u nich Petra Křížková. Společenská tabu, která rozdělují Spojené státy. Dox zahajuje výstavu Infaace beauty, světoznámého amerického fotografa Andrse Syrana. Jeho kontroverzní snímek spustil v zámoří počátkem devadesátých let tzv. kulturní vnímá válku.

MLUVČÍ

Jedna z nejrozsáhlejších rekonstrukcí historických památek právě probíhá v Litomyšli, opravuje se tam renesanční zámek zapsaný na seznam UNESCO, který byl v havarijním stavu. Do náhradních prostor se proto příští týden stěhuje festival Smetanova Litomyšl. Dočasný azyl našel na zimním stadion. Nejjemnější restaurátorská práce i motorová pila. Zámek v Litomyšli se Dočkal rekonstrukce. Podle. kastelána za minutu 12, protože ten stav byl opravdu havarijní, museli jsme po půdách roznášet vaničky, kbelíky, kontrolovat při každém dešti.

MLUVČÍ

Většina prací na litomyšlském zámku probíhá teď tady na střeše. Sanují tu dřevomorku, opravují krovy, vyměnit musejí střešní krytinu, no a zrestaurovat také všechny komíny. Část krovů je původních ještě ze sedmnáctého století.

MLUVČÍ

Je to vlastně otesaný ručně, každý kus, co, co je opravenej, tak je originál dopasovanej do toho místa, který se opravuje. Opravy komplikuje členitost střech i dřevomorka v útrobách její o dost víc, než předpokládali.

MLUVČÍ

Jak jsme to odkryli, tu podlahu, tak vlastně všude to bylo prorostlý v tom zdivu.

MLUVČÍ

Zatímco návštěvníci na zámek můžou, festival se musel přestěhovat, ve čtvrtek 15. června odstartuje na několik set metrů vzdáleném zimním stadionu.

MLUVČÍ

Snažili jsme se do té zimní haly vestavět všechno, co lidé znají na zámeckém nádvoří, to znamená, máme tady úplně stejné hlediště, ale máme zde podobné jeviště, stejně bude vypadat vlastně tak, jak jsou lidi zvyklí.

MLUVČÍ

Aby památkáři stihli vyčerpat evropskou dotaci na střechy a krovy zámku, musí být hotové ještě letos, celá rekonstrukce je ale naplánovaná až do roku 2027. Kateřina Bibenová, Česká televize, Litomyšl.

MLUVČÍ

Pro dnešek se loučím. Páteční program ČT Art tradičně nabídne ryze hudební program. Dnes třeba Ikony Kamila Střihavky, koncert kapely Poletíme, anebo portrét osobité písničkářky Tory Amos. A já děkuji za pozornost a těším se na viděnou opět zítra.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz