Události v kultuře 

Search
Close this search box.

TV, Datum: 18.06.2023, Zdroj: ČT D: / ČT Art, Zpráva: 1, Datum importu: 18.06.2023 21:10, Sledovanost pořadu: 2 471, Pořad: 20:00 Události v kultuře, AVE: 32 256,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,03

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

Jiří SVOBODA, redaktorka ČT

Mimořádný ohlas vyvolala Dvořákova Rusalka v italské La Scale, byla zde uvedena vůbec poprvé v historii tohoto slavného operního domu k jejímu úspěchu přispěli i čeští protagonisté, dirigent Tomáš Hanus a barytonista Jiří Rajniš v roli hajného, kterému teď přeji dobrý večer.

MLUVČÍ

Dobrý večer. Děkuju za pozvání.

Jiří SVOBODA, redaktorka ČT

Tak na internetu jsem viděl vaše fotografie po představení Rusalky, jak se podepisujete fanouškům. Je tohle obvyklá situace pro pěvce, anebo to opravdu souvisí s tím úspěchem Rusalky v Miláně?

MLUVČÍ

Tak samozřejmě tohle to je taková ojedinělá událost v rámci mého působení tady již teda podruhé, co tady dělám v této sezóně po Salome a je to samozřejmě taková euforie a pocit krásného, krásné zpětné vazby fanoušků, protože tím, že je to umocněno, že to tady je poprvé, tak je každé představení hodně návštěvníků z Čech, ze slov Slovenska nebo Češi, Slováci žijící i v Itálii nebo kolem Milána, takže návštěvníků je plno. A pro mě to bylo milé překvapení. Trošičku, trošičku jak z historie to znám.

Jiří SVOBODA, redaktorka ČT

K těm návštěvníkům. Na to jsem se chtěl zeptat, protože říkal jsem si, jestli opravdu přišli na premiéru diváci, kteří Rusalku neznali? Anebo prostě přišlo poučené publikum?

MLUVČÍ

Já si myslím, že to je mi samozřejmě publikum. Chála je velmi mezinárodní, sjíždí se tady plno lidí z celého světa. Samozřejmě ten fous byl na tu operu opravdu tím, že ten Dvořák tady ještě nezazněl a to publikum, to publikum je takové různorodé a myslím si, myslím si, že si to, že si to užívají. Máme skvělé kritiky, máme skvělé zpětné vazby. Takže ten divák v podstatě není až tak jako náročný, jak se traduje na italskou belcanto muziku, ale tím, že je to prostě dokonal dokonalý. Dokonalé kompozice Dvořáka s tím úžasným příběhem, tak si to opravdu, skutečně užívají všichni v tom publiku.

Jiří SVOBODA, redaktorka ČT

Ještě jenom na závěr, velmi krátce z těch ukázek, které jsme teď viděli, je patrné krásná až fantaskní výprava. Rusalka má podobu medúzy, tak jaká ta inscenace je? O tradiční formu pohádky asi nepůjde.

MLUVČÍ

No, je to, je to samozřejmě taková stylizace, já to nazývám unikátní stylizací, kterou jsem teda doposud neviděl, je to stylizace, jak jste zmínil, různých medů a tvorů a všelijakých přízraků mořských, myslím si, že to do toho konceptu zapadá, je to postavená stylizace, hlavně teda na choreografii, ten doplněk té choreografické složky tam opravdu tvoří tu větší část, ale nejedná se samozřejmě o velmi klasickou inscenaci. To podotýkám, že ne.

Jiří SVOBODA, redaktorka ČT

Jiří Rajniš byl hostem události v kultuře, děkuji za rozhovor a ať se vám daří.

MLUVČÍ

Děkuju mockrát, mějte se krásnou, na shledanou.

Jiří SVOBODA, redaktorka ČT

Na programu festivalu Smetanova Litomyšl je právě teď Arnold Schönberg, Písně z Gurre, třídílná kantáta pro pět vokálních sólistů, vypravěče, sbory a velký orchestr na slova básně Jense Petera Jakobsena v německém jazyce hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu za doprovodu Českého filharmonického sboru z Brna, Filharmonického sboru ze Slovenska, Norského rozhlasového orchestru, řídí Petr Popelka.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz