První ukázka z filmu IL BOEMO

Search
Close this search box.
Ukázku z filmu IL BOEMO zhlédnou jako první návštěvníci Smetanovy Litomyšle

Příběh dlouho neprávem opomíjeného českého operního skladatele Josefa Myslivečka, který se v Itálii proslavil pod přídomkem Il Boemo, vstoupí do českých kin 20. října letošního roku. A návštěvníci Smetanovy Litomyšle budou mít možnost jako první vidět ukázku z této výpravné dobové fresky, a to 9. a 12. 6. a 3. 7. ve Festivalových zahradách před přímými přenosy. Režisérem filmu, v němž titulní roli ztvárnil herec a hudebník Vojtěch Dyk, je Petr Václav. Hudba byla vybrána v úzké spolupráci s dirigentem Václavem Luksem, který s orchestrem Collegium 1704 a předními evropskými pěvci vytvořil i soundtrack k filmu.

Podíváme-li se na české kulturní dějiny v pobělohorském období, zjistíme, že zde působila řada umělců tvořících v dialogu s tehdejším evropským myšlením a módou. Řada umělců odešla hledat štěstí do zahraničí, tak jako Stamic či Jan Václav Stich alias Giovanni Punto. Nikdo z nich se ale nestal uměleckou a společenskou hvězdou v míře, v jaké toho dosáhl syn pražského mlynáře Josef Mysliveček, v Itálii znám jako Giuseppe Misslivecek, detto Il Boemo (řečený Čech). Jen jemu se z českých umělců podařilo dosáhnout oslnivého úspěchu, po kterém marně toužil i jeho souputník W. A. Mozart: stal se jedním z nejvyhledávanějších operních skladatelů Itálie své doby.

Kým byl „Il Boemo“? Jak je možné, že se dokázal prosadit v tvrdé konkurenci operní Itálie druhé poloviny 18. století? Jaká byla jeho hudba, z níž dnes známe jen nepatrný zlomek? Na tyto otázky se už v roce 2009 rozhodl hledat odpovědi režisér Petr Václav. Oceňovaný režisér stojí také za scénářem filmu, jehož první verze vznikla už v roce 2010 díky prestižnímu ročnímu stipendiu poskytovanému Francouzskou akademií v Římě – Villa Medici. Václav při svých rešerších konzultoval mnohé muzikology a historiky, především Myslivečkova amerického životopisce Daniela E. Freemana, ale také dirigenta Václava Lukse.

Hlavní role byla svěřena multitalentovanému Vojtěchu Dykovi, který jako Il Boemo překvapí nejen plynulou italštinou a lehkostí, se kterou se ujal například dirigentských pasáží. Ten se na Smetanově Litomyšli představí společně s B-Side Bandem 12. a 13. 6., a to v rámci Koncertu na přání – The King of Swing.

Na filmu se podílí celá řada současných operních hvězd v čele se sopranistkou Simonou Šaturovou a francouzským kontratenorem Philippem Jarousskym. Za doprovodu pražského barokního orchestru Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, který vystoupí na festivalu Smetanova Litomyšl 18. 6., vznikla hudební složka filmu. Pro potřeby filmu byly v Pražské křižovatce a následně i v Itálii nahrány živě všechny árie, které se ve filmu objeví. Velkou část z nich uslyší diváci v té nejvyšší kvalitě vůbec poprvé od Myslivečkovy doby. Operní i instrumentální hudbu k filmu se rozhodlo vydat pod labelem Erato hudební vydavatelství Warner Classics.

Film se natáčel na autentických lokacích jak v italských Benátkách, Římě, Janově a Neapoli, tak v Čechách a na Moravě, kde si filmaři vybrali mj. palác Colloredo– Mansfeld, zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Bučovicích a brněnské Mahenovo divadlo. Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla ve Stavovském divadle.

Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci společnosti Mimesis Film, producenta Jana Macoly, Dugong Films, České televize, Sentimentalfilmu, pana Libora Winklera a postprodukčního studia Magic Lab. Jeho vznik podpořily Státní fond kinematografie, Prague Film Fund, Plzeňský kraj, Jihomoravský nadační filmový fond, Slovenský audiovizuální fond a Filmová nadace.

Národní festival Smetanova Litomyšl se stal hrdým partnerem.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz