Úžas a extáze: Huelgas Ensemble

Search
Close this search box.

Huelgas Ensemble je významný vokálně-instrumentální soubor specializující se na interpretaci středověké a renesanční hudby v souladu s architekturou daného prostoru. Koncerty tohoto belgického ansámblu jsou vždy velkou událostí, a to i v České republice, kam nejezdí příliš často. V Litomyšli vystoupí v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže v pondělí 24. června s programem inspirovaným knihou Polifilův sen dominikánského kněze Francesca Colonny.

„Po přečtení Polifilova snu jsem si uvědomil, že ideály krásy v období renesance jsou jako most spojující všechny stylové epochy: od středověku (Petrarca) přes renesanci (madrigalisté a polyfonisté) až do devatenáctého století, které bylo zahleděné do starých kultur (Liszt). Tento program není o renesanci, ale o kráse,“ říká Paul Van Nevel, který v roce 1971 soubor založil a pojmenoval podle kláštera Las Huelgas poblíž španělského Burgosu, kde se nacházejí významné památky středověké polyfonie.

„Každý, kdo měl v sedmdesátých letech tu čest navštívit jeden z prvních koncertů Paula Van Nevela s rodícím se souborem Huelgas Ensemble, o tom mluví dodnes. Napadají mě dvě slova: úžas a extáze. Extáze přetrvává i po více než třech desetiletích. Úžas při poslechu neznámých, nových zvuků této starobylé hudby, ozvěny z doby před mnoha stovkami let, by měl za normálních okolností časem vyprchat. Ale není tomu tak. Důvodem je, že Huelgas Ensemble nechce opustit veřejnou scénu. Znovu a znovu omlazuje díla těch dříve neslýchaných mistrů. Paul ani jeho zpěváci toho nikdy nemají plné zuby, nikdy se jejich publikum nenudí a každé nové publikum je vždy nadšené,“ napsal již před mnoha lety belgický spisovatel, esejista, básník a milovník hudby Geert van Istendael.

Huelgas Ensemble se zaměřuje na rozsáhlý a pestrý repertoár hudby 12. až 16. století. Patří sem gregoriánský chorál, polyfonní díla z období Ars Nova, renesanční moteta a světská hudba z období středověku a rané renesance. Ve vystoupeních souboru se vedle velikánů staré hudby často objevují méně známí skladatelé, což upozorňuje na bohatou rozmanitost tohoto období.

Pod vedením Paula Van Nevela je soubor známý svou pečlivou pozorností věnovanou historickým interpretačním postupům. To zahrnuje použití dobových nástrojů, originální notace a ladicích systémů odpovídajících době vzniku hudby. Van Nevelův rozsáhlý výzkum rukopisů staré hudby a interpretačních technik výrazně ovlivnil interpretaci souboru. „To, co je na zvuku Huelgas Ensemble velmi osobité, je jejich mimořádná čistota zvuku. Každý z dvanácti hlasů se jasně projevuje a zároveň přispívá k harmonické symfonii, která je někdy silná, jindy jemná a často vášnivá. Huelgas Ensemble zní jako nebe a země dohromady,“ píše Geert van Istendael.

Huelgas Ensemble má vedle bohaté koncertní činnosti i rozsáhlou diskografii s nahrávkami, které získaly řadu ocenění a uznání kritiky. Jejich alba se často zaměřují na konkrétní témata nebo skladatele, jako je francouzsko-vlámská polyfonie, Codex Las Huelgas nebo díla Johannese Ciconia. Tyto nahrávky jsou oslavovány pro svou čistotu, vyváženost a výrazovou hloubku.

Souhrnně lze říci, že Huelgas Ensemble je pilířem provozování staré hudby, kombinuje přísné vzdělání s vášnivým muzikantstvím, aby současnému publiku zprostředkoval bohatý odkaz středověké a renesanční hudby. Přijďte se o tom sami přesvědčit!

Luděk Březina

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz