Ve znamení české hudby a hvězdných umělců. Česká filharmonie představila 128. koncertní sezonu 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 21.03.2023, Zdroj: ČRo – vltava.cz, Autor: Daniel Jäger, Datum importu: 21.03.2023 14:02, RU/měsíc: 291 476, RU/den: 21 955, Rubrika: Hudba, AVE: 10 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,24

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov uvede hned na začátku sezóny tři koncerty věnované výhradně hudbě Antonína Dvořáka. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony, maďarsko-britský klavírista András Schiff.

Byčkov se vedle českého repertoáru bude věnovat také dalšímu Mahlerovi – pro koncertní provedení v Praze a Baden-Badenu i pro realizaci nahrávky nastuduje Symfonii č. 3 s německou mezzosopranistkou Christou Mayer. Byčkov dále nastuduje Šostakovičovu Leningradskou a Brahmsovu Druhou symfonii. Dvacáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie oslaví symbolicky Devátou symfonií Ludwiga van Beethovena.200. výročí narození Bedřicha Smetany

Rok české hudby 2024 otevře Novoroční galakoncert složený z děl českých skladatelů pod taktovkou Jakuba Hrůši a s houslistou Jiřím Vodičkou. Dalšími významnými počiny Roku české hudby budou dvě koncertní provedení oper: jednoaktovku Ariadna Bohuslava Martinů připraví Tomáš Netopil a Jakub Hrůša zase Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. V březnu 2024 Česká filharmonie oslaví 200. výročí narození Bedřicha Smetany vydáním nové nahrávky Mé vlasti pod vedením Semjona Byčkova a cyklus pak v červenci zahraje s Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl. Tamtéž provede Jakub Hrůša s Českou filharmonií smetanovský zahajovací koncert i Smetanovu operu Libuše.

K výjimečným umělcům příští sezony České filharmonie dále patří Antonio Pappano, jehož dirigentský debut u České filharmonie na listopadových koncertech zahrnuje Mendelssohnův houslový koncert se sólistkou Janine Jansen a druhou řadu Dvořákových Slovanských tanců. Mezi vrcholy sezony se zařadí i společné vystoupení dvou bývalých rezidenčních umělců, klavíristky Yuji Wang a dirigenta Simona Rattla, kteří uvedou Rachmaninův Třetí klavírní koncert a Brucknerovu Šestou symfonii. Po deseti letech se k České filharmonii vrátí americký klavírista Emanuel Ax, kterého přivede dirigent Franz Welser-Möst. Jakub Hrůša připraví s německým barytonistou Christianem Gerhaherem mahlerovský večer orámovaný Písní vojína šílence Ondřeje Kukala a Honeggerovou Liturgickou symfonií. Dalšími významnými debutanty u České filharmonie budou dirigenti Tugan Sochijev, jehož se podařilo získat díky jeho pevným postojům k ruské invazi na Ukrajinu, a britský specialista na barokní hudbu Nicholas Kraemer, který nastuduje Händelova Mesiáše.

Do 129. sezony Českého spolku pro komorní hudbu se výrazně propíše houslistka Julia Fischer, s recitály přijedou i klavíristé Mitsuko Uchida a Víkingur Ólafsson. Častým uměleckým partnerem České filharmonie bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz