Voda jako trvalý zdroj energie i hudební inspirace

Search
Close this search box.
Hudebníci byli od pradávna inspirováni přírodou, její silou, nespoutaností a krásou. Smetanova Litomyšl je odkazem Bedřicha Smetany, jehož voda inspirovala k jeho stěžejnímu životnímu dílu – sbírce symfonických básní Má Vlast s ikonickou Vltavou.
Partnerem festivalu Smetanova Litomyšl je nejen z tohoto symbolického důvodu také Skupina ČEZ, jejíž provázání s vodou není tak umělecké, ale neméně klíčové. Na českých řekách ČEZ provozuje desítky menších či větších vodních děl, díky kterým může využívat sílu vody pro výrobu čisté elektrické energie. Všechny velké vodní elektrárny, s výjimkou Dalešic, Mohelna, Dlouhých Strání a Střekova, jsou situovány právě na toku Vltavy, kde tvoří slavnou vltavskou kaskádu.

Celkový instalovaný výkon všech vodních elektráren Skupiny ČEZ v České republice představuje z hlediska všech obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ největší podíl na výrobě elektrické energie. V loňském roce dokázaly zásobovat energií skoro 800 000 domácností. 

Propojení energetiky s vodou má ve Skupině ČEZ dlouhou tradici, řada vodních děl funguje desítky let a některá oslavila i stovku. Jejich tradice je tak podobně bohatá jako historie české hudby, která se vodou inspirovala a inspiruje dodnes.

Když Bedřich Smetana tvořil slavnou Vltavu, pochytil zvuk pramenů řeky tam, kde se rodí řeka Otava, na soutoku potoku Křemelná a říčky Vydry. Toto místo však mají v hledáčku i všichni fanoušci energetiky, protože právě tady, kde se v roce 1867 celý nápad na symfonickou báseň zrodil, čeká na všechny kolemjdoucí ještě jeden zážitek, a to v podobě unikátní vodní elektrárny Čeňkova pila, která je dokonce kulturní památkou. Pár kroků od naší historické, malebné, ale hlavně stále plně funkční elektrárny se navíc nachází památný smrk, který tu Bedřich Smetana zasadil.

„Podpora klasické hudby je vyjádřením úcty k českému kulturnímu dědictví a jako jedna z největších firem ji skupina ČEZ považuje za svou společenskou povinnost.“

Podpora klasické hudby je vyjádřením úcty k českému kulturnímu dědictví a jako jedna z největších firem ji skupina ČEZ považuje za svou společenskou povinnost. Je koneckonců partnerem mnoha hudebních akcí a spolupracuje mj. s Českou filharmonií, Pražským filharmonickým sborem a dalšími.

Bylo by skvělé, kdyby se vážná hudba dostala k co možná nejširšímu publiku. Zvláště kdyby s sebou rodiče vzali na festival i své děti a pomáhali tak vychovat další generaci nadšenců klasické hudby, díky čemuž by se významný odkaz Bedřicha Smetany uchoval.

Skupině ČEZ je ctí, že svojí energií může pomáhat zachovat český kulturní odkaz a neustále oživovat díla hudebních mistrů minulosti i současnosti. Vedle všech Smetanových oper se můžete letos těšit také na skladby Leoše Janáčka, Johanna Sebastiana Bacha, ale třeba i na jazzové koncerty nebo večer s hity divadla Semafor.

INZERCE

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz