Vystoupí Kožená a další hvězdy

Search
Close this search box.

29.5.2009 Mladá fronta DNES str. 54 Jiří Tůma
Magdalena Kožená, Soňa Červená nebo Annette Dasch -to jsou HVĚZDY letošní Smetanovy Litomyšle.

Přehlídka klasické hudby Smetanova Litomyšl nabídne letos desítky různých akcí, hvězdné hosty a také se bude tak trochu slavit. Skladatel Bedřich Smetana, kterému je festival věnován, by se letos dožil sto osmdesáti pěti let. Proto pořadatelé věnují jeho hudbě hned první koncert.
Celkově letos bude festival největší v historii, nabídne třicet pořadů, které bude moci zhlédnout dvacet pět tisíc lidí. Není těžké odhadnout, co bude patřit mezi největší taháky přehlídky: Magdalena Kožená, kterou se organizátorům konečně podařilo pro Litomyšl získat, nebo Verdiho Requiem či opera Dalibor Bedřicha Smetany. Opera Rusalka Antonína Dvořáka se dokonce bude hrát hned třikrát, aby se dostalo na co nejvíce zájemců. Publikum v Litomyšli se konečně dočká mezzosopranistky Magdaleny Kožené, ve Dvořákově Rusalce se zase představí Dagmar Pecková.
Koženou v Litomyšli doprovodí barokní soubor Private Musicke. Do Litomyšle přijedou s unikátním projektem aranžované staré hudby s názvem Lettera Amorosa.
Pecková vystoupí ve dvojroli Cizí kněžny a Ježibaby ve Dvořákově opeře Rusalka, kterou přiveze pražské Národní divadlo. "První a třetí dějství Rusalky se odehrává v přírodě a druhé v zámku, stejně tak i při festivalu se první a třetí dějství bude odehrávat v zahradě a druhé dějství v prostředí zámeckém," uvádějí organizátoři.
V parku organizátoři využijí amfiteátr, kde se už řadu let nehrálo a který po skončení festivalu bude nahrazen menší divadelní scénou. Litomyšlané získají výhodu, protože na první představení Rusalky si budou moci prvních čtrnáct dní koupit vstupenku jen oni.
Originální scéna bude doprovázet i operu Zítra se bude… o procesu s Miladou Horákovou soudobého českého skladatele Aleše Březiny. Uskuteční se totiž v prostředí Smetanova domu, v místě, kde se v roce 1950 uskutečnil politický proces se studenty litomyšlského gymnázia.
Hvězdy operního nebe i pořady pro děti Za zmínku stojí určitě i Pucciniho Madama Butterfly nebo další pořad z cyklu Hvězdy operního nebe, kdy se v závěrečném slavnostním galakoncertu představí německá sopranistka Annette Dasch.
Nejmenším divákům budou určeny dvě opery dětské, Broučci Václava Trojana a úplná novinka, Kocour v botách Jiřího Temla.
Organizátoři uvádějí, že vstupenek na festival je stále ještě k dispozici poměrně hodně.
"V souladu s pořadatelskými podmínkami se začátkem května do prodeje uvolnily vstupenky z nevyčerpané rezervy pro sponzory a čestné hosty. K dostání tak jsou lístky i na pořady již dříve vyprodané – Susanne Rydén a Musica Florea, Madama Butterfly, Vivat opereta!, Národní divadlo Smetanově Litomyšli, Pavlicův pořad Studánko, rubínko či na dětské opery Kocour v botách a Broučci," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Dostatek volných míst je i na operu Dalibor, baletní představení tří evropských choreografů, Bernsteinovu symfonii Kaddish či koncert Europa Musicalis s Mou vlastí Bedřicha Smetany. Vstupenky je možno zakoupit on-line nebo v prodejní síti Ticketportal. Nově si lze také lístky vytisknout. Na elektronické vstupence bude zobrazen čárový kód, a lidé tak nemusejí pro ně chodit do informačních center. Zároveň si lze nechat poslat čárový kód textovou zprávou na mobilní telefon.
Jednapadesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční přesně 60 let od konání první Smetanovy Litomyšle v roce 1949. Navíc je letošní rok ve znamení výročí Bedřicha Smetany.
Začátkem března uplynulo 185 let od chvíle, kdy nechal sládek zámeckého pivovaru v Litomyšli vyvalit na dvůr sudy s pivem na oslavu prvorozeného syna Bedřicha, kterému až do dospělosti říkali Fricek.
"Narodil jsem se 2. března 1824. Tenkráte byl masopustní úterek, a tedy jsem se už osudem musel státi muzikantem," napsal kdysi sám skladatel.
Mnohem větší podíl na jeho lásce k hudbě snad neměl ani tak masopust jako spíš fakt, že se narodil do opravdu muzikantské rodiny. Už ve čtyřech letech začal hrát na malé housle a na klavír.
Přehlídky chce nové jeviště V příštích letech by pak přehlídka mohla mít i jinou podobu. Zázemí tradičního festivalu čekají změny. Tým architektů vymýšlí způsob, jak zmodernizovat zastřešené jeviště, zjednodušit jeho instalaci, a přitom dodržet pokyny památkářů. Festival, který se tradičně koná na druhém zámeckém nádvoří, byl v minulosti totiž v ohrožení, protože se památkářům nelíbila zakrytá sgrafita.
Současné jeviště se zastřešením, které v případě špatného počasí zakryje celé druhé nádvoří, se každý rok montuje znovu. Stavba trvá déle než měsíc a stojí kolem 700 tisíc korun. Protože Litomyšl má šanci získat téměř půl miliardu korun na obnovu zámeckého návrší, město prosazovalo vysouvací střechu, která by byla zakotvená sedm metrů pod zem. Ovšem rychle se ukázalo, že takový zásah do podzemí renesančního zámku přes památkáře neprojde. Ti chtějí navrhnout jiné řešení, které bude k zámku šetrnější.
"Nyní se vytváří projekt, který nebude zasahovat do podstaty zámku. Byl bych nejraději, kdyby se všechny prostředky investovaly do obnovy fasád a interiérů, ale tato moje představa se nevyplní. Litomyšl se snažila získat tyto peníze i proto, aby se zlepšily podmínky pro Smetanovu Litomyšl," uvedl nedávno nový ředitel pardubického pracoviště Národního památkového ústavu Ladislav Kryl .
O zastřešení zámeckého nádvoří se začalo hovořit už v 60. letech a potom opět až o 30 let později. Interprety klasické hudby i diváky chrání svinovací střecha před deštěm a sluncem od roku 1996. Před třemi lety památkáři kritizovali to, že festival zabere nádvoří renesančního zámku na řadu týdnů a návštěvník pak nemá šanci si památku pořádně prohlédnout.

Operní festival

Usketeční se od 12. června do 6. července
* Koná se od roku 1949.
* Centrem festivalového dění je areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na Seznam kulturního světového dědictví UNESCO.
* Hlavní pořady se konají zejména v II. nádvoří s výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Foto popis| Z Londýna do Litomyšle. Kožená před časem debutovala v londýnské Královské opeře rolí Angeliny v opeře Popelka. V červnu přijede zazpívat na Smetanovu Litomyšl.
Foto autor| FOTO: ARCHIV

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz