Zahajujeme předprodej vstupenek

Search
Close this search box.

Národní festival Smetanova Litomyšl se v roce 2022 uskuteční během 27 dní od 9. června do 5. července. V duchu poetického motta „A znovu láska” přinese 43 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 18. Smetanova výtvarná Litomyšl. Obvyklý termín zahájení předprodeje vstupenek pořadatelé posunuli na 27. duben. S novým ročníkem hlásí i změnu předprodejního systému.

Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 27. dubna v 10.00 hodin. Vstupenky na Smetanovu Litomyšl nově nebude nabízet předprodejní síť Ticketportal.

Nový předprodejní systém.
Všechno je jinak?

„V předprodejní síti Ticketportal už vstupenky na Smetanovu Litomyšl nekoupíte. Spojili jsme se s pardubickým systémem Enigoo a vkládáme do něj velké naděje, že pro návštěvníky bude uživatelsky přívětivější a pohodlnější,“ slibuje Karel Telecký že Smetanovy Litomyšle. 

V poslední dekádě vymizely fronty na předprodejních místech a významně ubylo telefonických objednávek. Až 90 % objednávek vstupenek na Smetanovu Litomyšl probíhá online, pro velkou většinu návštěvníků se tak má jen zpříjemnit prostředí jejich online nákupu na webových stránkách festivalu a změna poskytovatele předprodejních služeb by je neměla významně zaskočit.

Opuštěním rozsáhlé prodejní sítě Ticketportal se ale značně zredukoval počet fyzických prodejních míst. V souladu s daty o jejich využívání však zůstala zachována některá předprodejní místa v Pardubickém kraji. Jejich přehled je k dispozici na webových stránkách festivalu. „Objevily se otázky, jestli třeba bude nutné vyrazit z druhého konce republiky na prodejní místo do našeho kraje, když návštěvníkovi vytvoří automatickou rezervaci s platností 48 hodin Hlídací pes. Tady bych rád návštěvníky ujistil, že rezervaci mohou okamžitě potvrdit přímo odkazem z e-mailu, ve kterém jsou o vzniku rezervace informováni. Vstupenky přijdou elektronicky a není je ani nutné tisknout, u vstupu do místa konání festivalového pořadu se stačí prokázat QR kódem ze vstupenky, který lze zobrazit na mobilu,“ informuje Telecký.

Překvapit by návštěvníky mohlo nové telefonní číslo pro příjem objednávek, rezervací a dotazů k nákupu, 461 049 232. Pro nákup vstupenek online už není nezbytné zakládat uživatelský účet. S účtem jsou ale zakoupené vstupenky kdykoli a odkudkoli přístupné a lze k nim snadno třeba i cestou na Smetanovu Litomyšl přiobjednat například občerstvení.

A znovu láska…

Čtyřicet tři pořadů 64. Smetanovy Litomyšle spojuje ročníkové téma „A znovu láska…“ inspirované veršem básníka Jana Skácela, od jehož narození si letos připomínáme 100 let. Láska, která v básni „znovu, odedávna zpovzdálí překáží smrti“, je východiskem z bolavé doby poznamenané únavou z dlouhotrvajících omezení a mezilidským hašteřením, i nadějí a lékem v dobách ataku na základní lidskost. Program tak nezahrnuje jenom díla spojená s tématem lásky ve všech jejích podobách, ale jako celek má působit radostně, má smiřovat, hladit a utěšovat. Po předchozích dvou zkrácených ročnících se Smetanova Litomyšl vrací k plnému rozsahu, a dokonce s rekordním počtem pořadů, účinkujících a také očekávaných návštěvníků. Vracejí se též zahraniční umělci, mimo jiné 64. ročník zahájí Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem, v galakoncertu vystoupí uruguayský basbarytonista Erwin Schrott, představí se Sacconi Quartet London, po dvou odkladech z předchozích ročníků vystoupí soubor flamenca z andaluské Málagy. 

V roce 2022 započne velká rekonstrukce Státního zámku Litomyšl a pořadatelé se tak v letošním i následujících ročnících budou muset vypořádat s určitými omezeními. Protože nebude k dispozici obvyklé jevištní zázemí v zadním traktu zámku, musely být vynechány výpravné operní inscenace. Aby nebyla přerušena kontinuita vystupování všech tří českých národních divadel, jsou připraveny jejich speciální komponované večery. Pražské svůj sestavilo z árií, duet, ansámblů a sborových scén s tématem lásky z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, brněnská Janáčkova opera zvolila výběr scén z oper Giuseppe Verdiho, ostravské se představí ukázkami ze svých úspěšných muzikálových inscenací. Premiéru bude mít nové nastudování opery Lenky Noty Jsem kněžna bláznů, Musica Florea na festivalové stagioně v Nových Hradech tentokrát uvede Vivaldiho operu Farnace. 

V koncertech Slovenské filharmonie, České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Filharmonie Brno budou dominovat velká orchestrální díla, např. Dvořákova „Novosvětská“, Straussova Alpská symfonie, Šostakovičova „Leningradská“ a Čajkovského Symfonie č. 5. Lukáš Vondráček přednese Brahmsův první klavírní koncert d moll, slavný Čajkovského klavírní koncert b moll zahraje Ryan Martin Bradshaw. Spojené smyčcové sekce Moravské filharmonie Olomouc, Janáčkovy filharmonie Ostrava a Komorní filharmonie Pardubice se už potřetí sejdou v projektu Sólo pro 100 smyčců. Příznivou akustiku nádvoří zámku Litomyšl využijí též velká oratorní díla – Orffova Carmina Burana s Moravskou filharmonií Olomouc a Händelův Mesiáš se souborem Collegium 1704. Naopak menší sály zaplní komorní hudba a litomyšlské chrámy duchovní hudba s řadou mimořádných uměleckých počinů. 

Téma ročníku do svého názvu přejal komponovaný autorský pořad Jiřího Pavlici a Hradišťanu se Symfonickým orchestrem FOK Praha. Ten by mohl přivést do hlediště mladší generaci, stejně tak jako oblíbený Koncert na přání, který tentokrát s Janáčkovou filharmonií Ostrava připravil B-Side Band a Vojtěch Dyk. Menším dětem je určena dětská opera Jana Kučery Perníková chaloupka, úspěšní mladí hudebníci předvedou výsledky své práce při vyvrcholení dalšího ročníku mentoringu uměleckého vzdělávání MenART. Vybraní mladí umělci z celého světa vystoupí v souboru Ensemble Esperanza sestavovaným lichtenštejnskou Mezinárodní hudební akademií. Příklad mimořádně úspěšného muzicírování mladých lidí pak bude vyvrcholením celého festivalového ročníku – Velké finále s Police Symphony Orchestra a mnoha překvapivými hosty. Tím však letošní ročník neskončí: jako sváteční přídavek bude v den Svátku slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje provedeno scénické oratorium Jana Zástěry Nádech věčnosti k poctě sv. Ludmily se Soňou Červenou v hlavní roli.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz