Začátek léta patří Smetanově Litomyšli

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 05.06.2020 , Zdroj: ceskomoravskepomezi.cz +1 , Strana: 0 , Datum importu: 05.06.2020 07:58 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko

Obsahové duplicity: 04.06.2020 – parlamentnilisty.cz 

Začátek prázdnin, od 2. do 12. července, bude patřit Smetanově Litomyšli, která je v naší zemi nejspíš prvním festivalem, jehož se po dlouhé době konečně zúčastní skutečné publikum. Její 62. ročník musel zcela změnit dlouho připravovaný program i termín konání, ale největší změnou je formát festivalu.

Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro plné zámecké nádvoří jej bude tvořit cyklus převážně komorních koncertů pro malý počet diváků. I tak na hosty čeká 35 pořadů. „Od počátku vyhlášení nouzového stavu jsme pozorně sledovali vývoj událostí a okamžitě reagovali. Nejprve jsme zrušili zahraniční účinkující a našli za ně českou náhradu, pak jsme nahrazovali nové inscenace, které by se nestihly nazkoušet. Po omezení počtu diváků na 50 nám nezbylo, než původní program zcela opustit a začít znovu, úplně jinak,“ říká ředitel festivalu Jan Pikna. Ani teď však není všechno jisté, postup uvolňování opatření lze jen odhadovat. „Nyní to vypadá, že v červenci se akcí budou moci účastnit stovky, možná až tisíc diváků. Neděláme si ale iluze, že by se razantně změnily požadavky na povinné rozestupy,“ uvádí Pikna. Ty totiž velmi podstatně snižují kapacitu koncertních míst.

Je tak jisté, že počty vstupenek na pořady letošní Smetanovy Litomyšle budou velmi omezené a účast na pořadech v exklusivních zámeckých prostorách bude o to mimořádnější. V programu je proto na každý den koncertů několik, a koncertovat se bude i na veřejných prostranstvích. Záměrem je, aby Litomyšl žila obvyklou festivalovou atmosférou, aby návštěvníci zaplnili také zdejší hotely, restaurace a obchody, aby se Litomyšlané i běžní turisté setkávali s hudbou na každém kroku.

„Když jsem, právě před měsícem, hovořil o tom, že vnímám příležitost sestavit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby jako úžasnou výzvu, myslel jsem to velmi upřímně a opravdově. A nyní pociťuji velkou radost, protože mám mnoho důvodů se domnívat, že výsledný tvar festivalu dalece přesahuje nejen původní zadání v podstatě komorního festivalu, ale má všechny předpoklady stát se opět nejen významnou, ale prvořadou událostí českého hudebního léta a celé koncertní sezóny. Věřím také, že letošní ročník zapíše do historie Smetanovy Litomyšle trvalou stopu, která bude sice odlišná od předešlých, ale docela určitě také nezapomenutelná!,“ sděluje k novému programu umělecký ředitel a dramaturg Vojtěch Stříteský. Základním principem dramaturgie letošní Smetanovy Litomyšle se – také vzhledem k pohnutým okolnostem doby – stala docela přirozeně hudba česká, především pak tvorba Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Z díla našeho velkého rodáka bude uveden skutečně reprezentativní výběr jeho komorní tvorby, u skladeb Dvořákových je kladen akcent na vrcholné, tzv. americké kompoziční období. Přirozeně však nebudou scházet ani staří čeští mistři a autoři současní, Zazní např. Terezínské requiem Sylvie Bodorové, ve světové premiéře cyklus Jiřího Gemrota pro smíšený sbor No Promises a v novodobé premiéře Credo Jana Dismase Zelenky.

Uvedení radostné 7. symfonie A dur připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a celým festivalem bude vedle hudby Smetanovy probíhat jako červená nit tvorba Johanna Sebastiana Bacha, jehož dvě jubilea jsou letos rovněž připomínána. Značnou pozornost jistě přitáhne premiéra „zeměpisného“ projektu Georga Phillipa Telemanna, oblíbené Musorgského Obrázky z výstavy v úpravě pro dechové okteto či provedení nesmrtelného cyklu Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob na samý závěr festivalu ve Velkém finále.

Samostatnými kapitolami jsou interpreti, kteří se letos na Smetanově Litomyšli představí, a také volba koncertních míst. Budou mezi nimi i taková, kde se již dlouho nekoncertovalo nebo dosud nebyla využívána. Situace s omezeným počtem návštěvníků tedy přináší i nové a zajímavé možnosti. A jakkoli dramaturgii uzavření hranic připravilo o hostování zahraničních umělců, na druhou stranu přineslo nebývalou možnost koncentrovat do pouhých 12 dnů festivalu to absolutně nejlepší z české hudební scény. Vystoupí největší hvězdy, ale velký prostor dostanou také sólisté a soubory mladší, nastupující generace. Na 62. Smetanově Litomyšli budou zpívat mj. Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová a Václava Krejčí Housková, představí se tenorista Pavel Černoch a barytonisté Jiří Rajniš, Martin Bárta a Roman Hoza, samozřejmě nemůže scházet rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka.

Podobně reprezentativní je i výběr instrumentalistů, v čele s plejádou špičkových houslistů Josefem Špačkem, Jiřím Vodičkou, Pavlem Šporclem a Martinou Bačovou. Návštěvníci festivalu uslyší mistrovství pianistů Iva Kahánka, Jana Simona, Lukáše Klánského, Marka Kozáka či Jana Kučery, opět se setkají s cellistou Jiřím Bártou, harfistkou Janou Bouškovou a hobojistou Vilémem Veverkou. Mimořádný prostor budou mít litomyšlské varhany, které rozezní Jaroslav Tůma a důležitým protagonistou ročníku bude dirigent a hornista Radek Baborák, k jehož záslužné iniciativě na podporu muzikantů na volné noze se Smetanova Litomyšl přihlásila. Právě Baborákova Česká Sinfonietta a Pražský filharmonický sbor budou patřit k největším vystupujícím tělesům letošního ročníku. Ale v nabídce bude také Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a Czech Baroque Ensemble Romana Válka. Český filharmonický sbor Brno přednese Dvořákovu Mši D dur, komorní sbor Martinů Voices mj. Tippettovy úpravy černošských spirituálů. Těžištěm festivalu však samozřejmě budou soubory komorní v čele se světově proslulým Pavel Haas Quartet. Vystoupí též Dvořákovo trio, Wihanovo kvarteto či Epoque Quartet s Ondřejem Rumlem. Nescházejí ani dechové soubory Belfiato Quintet, Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, Philharmonia Octet a festival uzavře ve Velkém finále oblíbený soubor Barocco sempre giovane.

Podrobný program pořadatelé zveřejní 8. června na www.smetanovalitomysl.cz a již 10. června bude zahájen předprodej vstupenek. Zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude přednostně určen televizním divákům a zájemci, kteří se na něj nedostanou, budou moci sledovat přenos na velké obrazovce v Klášterních zahradách. Stejně tak bude do zahrad přenášeno i Velké finále 12. července.

Mgr. Jana Bisová tisková mluvčí Smetanovy Litomyšle

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz