Zaujaly vás kostky zavěšené pod stropem piaristického chrámu?

Search
Close this search box.

Překvapivě se nejedná se o umělecké dílo s názvem Kostky jsou vrženy, jak by si mnozí návštěvníci zvyklí na neobvyklé instalace Smetanovy výtvarné Litomyšle, mohli myslet.

Kostel byl dlouhá léta uzavřený pro veřejnost v dezolátním stavu. Díky evropským dotacím však prodělal velkou rekonstrukci a v roce 2014 se slavnostně vrátil do života města. Ne již jako stavba sloužící výhradně církevním obřadům, ale jako multifunkční prostor využívaný i pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí. Handicapem pro pořádání koncertů však byla akustika s velmi dlouhým dozvukem, nepříznivou frekvenční charakteristikou zdůrazňující hluboké tóny a velmi nepříjemnou, tzv. třepotavou ozvěnou, která u některých návštěvníků vyvolávala až nevolnost a bolení hlavy.

Na objednávku Smetanovy Litomyšle však letos odborná firma navrhla a instalovala akustické úpravy. Ano, tvoří je ony kostky, odborně zvané kubické absorbéry visící v různých výškách nad hlavami posluchačů. Vyrobené jsou ze speciální pohltivé hmoty „vyladěné“ pro absorpci přesně vymezených frekvencí. Zároveň se díky nim zkrátil dozvuk z 9 na 3 sekundy. Akustika v chrámu je tak pro interprety stále příjemně nosná, nedochází ale již k odrazům a k mísení zvuků do nesrozumitelného hluku.

Úpravy měly premiéru při koncertu Josefa Špačka s Barocco sempre giovane, skutečně je ale prověří až Rekviem za mého přítele Zbigniewa Preisnera s velkou škálou obvyklých i neobvyklých hudebních nástrojů. Pokud vše dopadne podle slibu dodavatelů, bude letos konečně zvukový zážitek v chrámu odpovídat tomu úžasnému vizuálnímu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz