Zítra začne jubilejní ročník festivalu Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

17.6.2008 Haló noviny str. 12 Z KULTURY
(the)
LITOMYŠL -Zítra bude uvedením slavnostní opery Libuše od Bedřicha Smetany zahájen ve skladatelově rodné Litomyšli padesátý ročník operního festivalu,,který si vytkl jméno zakladatele moderní české hudby do svého názvu. Jeho první ročník se uskutečnil v roce 1949 díky osobní podpoře litomyšlského rodáka,akademika Zdeňka Nejedlého. Ten festival pravidelně navštěvoval až do svého skonu.
Záštitu nad letošním ročníkem opět převzal prezident republiky Václav Klaus. Při této příležitosti mj.uvedl:»Mám velkou radost,že se z festivalu Snmetanova Litomyšl podařilo vytvořit celorepublikovou hudební událost. Proto jsem i nad letošním jubilejním 50.ročníkem festivalu převzal svou záštitu. Přátelé krásné hudby se již půl století vracejí do čím dál krásnějšího českého historického města Litomyšle,aby znovu a znovu užasli nad nádherou hudby. Jubilejní ročník v tom jistě nebude výjimkou,spíše naopak.«

Libuše

Na litomyšlském zámeckém nádvoří se zítra představí operní soubor pražského Národního divadla,který v repre-zentativním sólistickém složení uvede Smetanovu slavnostní operu Libuše na slova Josefa Wenziga. V titulní roli se představí světoznámá operní pěvkyně Eva Urbanová.»Smetanova Libuše s Evou Urbanovou v titulní roli,to už je dramaturgický počin první kategorie,,« uvedl dále prezident republiky.»Ale i na ostatních koncertech letošního programu je vidět,že pořadatelům nejde jen opřehlídku různých žánrů,ale o jasný pokus uchopit hudební materiál vždy novým,originálním způsobem,který chce demonstrovat osobitý názor a vlastní pojetí zacházení s poklady hudebního dědictví. Takový přístup předpokládá nejen investici,ale také určitou odvahu. Smetanova Litomyšl je dnes už pevnou součástí kalendáře špičkových kulturních událostí v Čechách. Věřím,že i letošní ročník přinese mnoho dalších nových nezapomenutelných zážitků,zážitků ze setkání s hudbou a jejich přátel navzájem.«Klaus se vzhledem ke svému momentálnímu zdravotnímu stavu zítřejšího zahájení nezúčastní,zastoupí ho v Litomyšli jeho choť.
»Opera Libuše je příběhem jednoho z uzlových momentů konstituování národa,«uvedl režisér nynější inscenace Petr Novotný.»Obracíme se k této společné paměti,nesené dějinami,abychom v odpovědi na otázku,odkud přicházíme, hledali vlastní budoucnost.«
Prvním představením,které Národní divadlo v Litomyšli uvedlo,byl roku 1949 Dalibor. Smetanova Libuše zazněla na festivalu v roce 1959;představení tehdy sledovalo čtyřicet tisíc diváků.

Prodaná nevěsta

V letošním roce uplyne 125 let od prvního uvedení Smetanovy opery Prodaná nevěsta v pražském Národním divadle. Nová inscenace v režii Magdaleny Švecové se snaží navázat na pozitivní tradice jejího dosavadního uvádění,ovšem s novými realizačními možnostmi. Zajímavá bude jistě také participace známého souboru Divadlo Continuo,jehož šéfem je divadelník Pavel Štourač. »Hodně jsem s tímto souborem komunikovala,neboť jejich divadelní estetika je velmi odlišná od klasického pojetí v 'kamenném divadle'. Ale chceme vycházet ze smetanovského principu,tedy vnímat operu jako skutečně lidovou slavnost,která se neodbývá -jak bývá obvykle uváděno -jen na české vesnici,ale také v jejím okolí. Myslím,že právě litomyšlský plenér nám k tomu poskytuje ojedinělou příležitost,«sdělila Haló novinám režisérka Švecová.»Vzhledem k prostorům se bude choreografie představení v Litomyšli a v Praze lišit,ale půjde o originální podání s využitím prvků folkloru,«doplnila.
Spolupráce pražského Národního divadla a organizátorů festivalu Smetanova Litomyšl má dlouhou tradici. Operní soubor ve Smetanově rodišti uvedl již 73 pořadů. Opera Prodaná nevěsta je třetí zcela novou smetanovskou inscenací ve smetanovské řadě. Předloni zde měla premiéru opera Tajemství a loni Hubička. Dirigentem Prodané nevěsty bude letos zkušenýOndrej Lenárd,který partitu-ru díla považuje za »dynamicky vyšperkovanou« a hodlá se přesně držet původního skladatelova zápisu.»Pre mňa je Smetana velkým skladateľským zjavom,ale vážím si aj jeho životných postojov. Jeho diela považujem za vrcholná a stále aktuálna,«sdělil světoznámý slovenský dirigent Haló novinám. Připomněl,že Smetanovo dílo se zaujetím publika často uvádí i v cizině.

Téměř vyprodáno!

Letošní předprodej téměř devatenácti tisíc vstupenek na třiadvacet letošních pořadů je opět úspěšný:podle sdělení uměleckého ředitele festivalu Vojtěcha Stříteského již bylo prodáno 97,5 procenta vstupenek,tedy nesrovnatelně víc, než co letos oficiálně uvedlo Pražské jaro.
Hudební festival věnovaný Bedřichu Smetanovi provází i doprovodné akce. Letos například vyšla dokumentační kniha 50 ročníků Smetanovy Litomyšle z pera litomyšlského historika Jindřicha Lněničky. Současně tu probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl,která nabízí výstavy z tvorby světoznámého francouzského levicového pacifisty Jeana Effela či nedoceněného Josefa Váchala.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz