Litomyšl uvede Mahlerovu gigantickou Symfonii tisíců

Search
Close this search box.

19.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 3   Příloha – Smetanova Litomyšl

Provedení osmé symfonie Gustava Mahlera je vždy hudební událostí. Před pěti lety zazněla v rámci Pražského jara v O2 areně. Letos ji uvede 19. června Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

 

 

Každé uvedení monumentální Symfonie tisíců s sebou nese obtížnou otázku: Kde a jak?

Gustav Mahler totiž předepsal obrovský provozovací aparát, který se jen těžko vejde do klasického koncertního sálu. Nadzemská idea, při jejímž zhudebnění se Mahler na nic neohlížel, ho dovedla k mimořádným požadavkům. V Litomyšli osmá symfonie zazní na druhém nádvoří zámku, které svou akustikou koncertům s mohutným nástrojovým aparátem zatím vždy svědčilo. Třisethlavý ansámbl bude tvořit rozšířený Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dva velké sbory, dětský sbor a osm sólistů.

            „S přípravou symfonie s tak velkou produkcí souvisí celá řada problémů. Nakonec se nám nepodařilo v Praze sehnat tak obrovský sál, kde by se všichni sešli, generálka tak musí proběhnout až v den koncertu. Od rána zavřeme zámecké nádvoří a celé dopoledne se bude zkoušet,“ uvedl dramaturg festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský. Světová premiéra symfonie se v září roku 1910 uskutečnila v hale na mnichovském výstavišti a podílelo se na ní 858 zpěváků a 171 instrumentalistů. Díky tomu po svém dokončení získala příznačný název – Tisíců.

            Mahler neponechal při přípravě koncertu nic náhodě. Dbal o osvětlení, přesné rozmístění sboristů, sólistů i hráčů na jednotlivé nástroje. Vše muselo mít své místo, aby nic nekazilo výsledný dojem z hudby a ta aby mohla proniknout do posluchačových srdcí ničím neposkvrněna.

            Gigantickou formou Mahler posiluje hlavní myšlenku, jíž je oslava síly lásky a lidského ducha. Symfonii netradičně rozvrhl pouze do dvou částí. První je založena na středověkém latinském hymnu Veni creator spiritus, druhá na textu z Goethova Fausta.

            Operní festival Smetanova Litomyšl neměl pro letošní provedení symfonie do poslední chvíle zajištěn tenorový part.

            „Tenora se nám podařilo získat den před tiskem programu,“ uvedl Stříteský, podle něhož je v symfonii těžká několikaminutová árie, kterou se nechce nikdo učit, zvlášť když se symfonie hraje jen při výjimečných příležitostech. „Dostali jsme tip na tenoristu ze Švédska, který se nám však na poslední chvíli omluvil. Jeho agent se nás zeptal, jestli nechceme někoho lepšího. Slovo dalo slovo a tenorovou árii bude zpívat Lars Cleveman, který vystupuje v Bayreuthu, zpívá Tristana v Covent Garden nebo v Metropolitní Tannhäusera, tedy obrovská hvězda,“ uvedl Stříteský.

 

Foto popis| Mahler v Litomyšli Před dvěma lety diváci na festivalu sledovali provedení Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera.

Foto autor| Foto: Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz