Česká interpretační špička si dává od 2. do 12. července sraz na Smetanově Litomyšli

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 02.07.2020 , Zdroj: ČRo – vltava.cz , Strana: 0 , Autor: Daniel Jäger , Datum importu: 03.07.2020 07:56 , RU / den: 21 955 , RU / měsíc: 291 476 , Celková návštěvnost: 21 955 , Rubrika: Hudba , Země: Česko

Letošní téma „Múza naděje“ udržovalo pořadatele Smetanovy Litomyšle v neustálé víře, že se 62. ročník festivalu podaří zrealizovat. Vzhledem ke komplikacím v souvislosti s pandemií koronaviru nakonec museli kompletně změnit program i jeho obvyklou koncepci.

Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro zámecké nádvoří s tisícovkou diváků bude festival Smetanova Litomyšl sestaven převážně z komorních koncertů. Od 2. do 12. července tak diváky čeká celkem 35 programů se špičkovými umělci.

„Měli jsme asi šest neděl na to, zprodukovat celý festival. Byly to organizačně skutečně nesmírně náročné týdny a já jsem nesmírně rád, že z toho vycházíme s úplně novým programem, který si nezadá s programy minulých Smetanových Litomyšlí. My přirozeně sledujeme celou českou koncertní scénu a umíme si tedy profesionálně náš festival vřadit do kontextu. A já vím, že v něm naprosto obstojí,“ říká umělecký ředitel a dramaturg Smetanovy Litomyšle, Vojtěch Stříteský.

Pěvci Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová, Pavel Černoch a Adam Plachetka, klavíristé David Švec, Ivo Kahánek a Jan Simon, hornista Radek Baborák, houslista Josef Špaček, violoncellista Jiří Bárta, varhaník Jaroslav Tůma; a dále soubory Collegium 1704, Pavel Haas Quartet, Belfiato Quintet nebo Pražský filharmonický sbor. To je jen malý výčet umělců, kteří na letošní Smetanově Litomyšli vystoupí.

„Rozhodli jsme se využít prostory, které jinak využívat nemůžeme, protože mají příliš malou kapacitu. Ale v okamžiku, kdy je nějak omezen počet diváků v hledišti, tak stojí zato se vrátit například do zámeckého divadélka nebo do zámecké kaple, což jsou exkluzivní, nádherné prostory, které jinak v rámci festivalu nevyužíváme.“ říká ředitel festivalu, Jan Pikna.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz