Do Prahy zavítá jazzman Arturo Sandoval

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 28.05.2019 , Zdroj: operaplus.cz , Autor: Prahy Fok , Návštěvnost: 89 516

Kubánský trumpetista, hráč na křídlovku, klavírista a skladatel Arturo Sandoval v roce 1990 během turné se slavným Dizzym Gillespiem emigroval do USA, kde získal americké občanství.

„Narozen v chudobě na Kubě, kde byl pronásledován tamní vládou, riskoval všechno, aby se mohl podělit se světem o svůj hudební dar,“ řekl o něm Barrack Obama, když mu uděloval Prezidentskou medaili svobody. Jeho příběh byl mimochodem zfilmován, a to pod názvem Pro lásku či pro vlast. Arturo Sandoval koncertoval v Praze naposledy v roce 1984. Jen několikrát se od té doby objevil na českých pódiích – jednou v Litomyšli a dvakrát v Českém Krumlově. Pro naše publikum to tedy bude vzácné setkání s tímto temperamentním jazzmanem. Z návštěv České republiky se vyvinula jeho spolupráce s českým dirigentem Janem Kučerou, který i tentokrát bude stát za dirigentským pultem a který pro příležitost pražského koncertu s FOK zaranžoval pro orchestr Sandovalovu skladbu Caribeňo. Tento koncert se koná ve spolupráci s Akademií věd ČR.

“ S kubánským zázrakem a držitelem deseti Grammy Arturo Sandovalem jsme se potkali díky Smetanově Litomyšli 2017. Tehdy to byl den s Arturo Sandovalem. Odpoledne koncert, kde s FOK a Janem Kučerou bravurně provedl svůj druhý trubkový koncert. Večer jam session s předními českými jazzmany, za klavírem Jan Kučera. Arturo se tak rozjel, že za klavír zasedl i on. Občas i za bicí. A skvěle zpíval. Se stejným očekáváním neočekávatelného je proto třeba hledět i na červnové setkání v roce 2019. Vždyť Arturo bude opět na pódiu s Janem Kučerou a FOK! Vzácnými hosty na koncertech budou rovněž zaměstnanci Akademie věd ČR, která je proslulá i svou hudbymilovností, ” říká dramaturg FOK Martin Rudovský.

GERSHWIN & ARTURO SANDOVAL

Obecní dům, Smetanova síň 5. a 6. června 2019 od 19:30

GEORGE GERSHWIN Summertime, Kubánská předehra, Fascinating Rhythm, A Foggy Day

ARTURO SANDOVAL Koncert pro trubku a orchestr č. 2, Caribeňo

AARON COPLAND Fanfára pro obyčejného člověka

JAN KUČERA Ballad EQ 15

DIZZY GILLESPIE A Night in Tunisia

Arturo SANDOVAL / trubka

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Jan KUČERA / dirigent, klavír, aranžér

Arturo Sandoval (foto Alan Mercer).

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz