Dojmy, prožitky i poznávání

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 25.04.2019, Zdroj: Haló noviny, Strana: 10, Autor: (the), Vytištěno: 43 000, Rubrika: Servis – TV programy, Země: Česko

Milovník hudby může prožívat neopakovatelné zážitky získané v koncertních sálech stejně jako v přírodních exteriérech. Do paměti se vrývají dojmy spjaté zejména s našimi festivaly »Janáčkovy Hukvaldy« či »Smetanova Litomyšl« (SL). Okolní přírodní scenérie tam – samozřejmě ale také jinde – umocňuje hudební vjemy.

Svěže zelené a denně dokonale udržované trávníky litomyšlských Klášterních zahrad v sousedství tamního renesančního zámku přímo vybízejí k lenošení za přítomnosti hudby. Nejen pro návštěvníky SL mohou být po celý den příležitostí k nejrůznějším aktivitám za »podkresu« hudby různých epoch, žánrů a tvůrců.

Nedílnou součástí festivalu SL je také projekt MenART 2019, tedy spojení dětských účinkujících i dětských diváků. Pořady zařazené na 22. června budou vyvrcholením prvního ročníku stipendijního projektu mentoringu uměleckého vzdělávání, za nímž stojí Nadační fond Magdaleny Kožené. Projekt MenART cílí do základních uměleckých škol se záměrem podpořit mladé talenty a inspirovat jejich pedagogy. Do pilotního dění bylo pozváno sedmdesát dětí a stejný počet pedagogů. Vybralo si je devět zkušených lektorů z řad hudebních i výtvarných profesionálů. Patří k nim například klavírista Ivo Kahánek, pěvkyně Kateřina Kněžíková, dirigent Tomáš Netopil a další.

»V koncertu ‚Na klasické cestě‘ studenti

ze skupiny těchto tří osobností představí program, odrážející jejich vášně a hledání krásy. Zazní klasický repertoár v podání

smyčcového kvarteta, sólové klavírní vstupy či výběr z operních árií. Následovat bude pořad ‚Na autorské cestě‘,« informovala nás tisková mluvčí SL Jana Bisová. »MenARTový den uzavře ‚Galakoncert mentorů‘ Ivo Kahánka, Kateřiny Kněžíkové, Beaty Hlavenkové, Radky Fišarové a Terezie Kovalové. Program je sestaven jako ohlédnutí za roční společnou prací a setkáváním.

Výtvarný obor se bude prezentovat v rámci přehlídky

Smetanova výtvarná Litomyšl 2019. Kromě SL zavítá MenART také na Pražské jaro.«

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz