Filmaři natáčejí v Litomyšli baletní projekt Sirael

Search
Close this search box.

1.10.201 0 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Litomyšl – Ve městě se usadili filmaři. „Okupují" zámecké návrší. Česká televize tady včera začala natáčet nový film s pracovním názvem Sirael. „Jedná se o největší baletní projekt za posledních několik let. Autorem je výtvarník Jan Kunovský. Natáčíme v barokním zámeckém divadélku, v muzeu antiky, ve městě a piaristickém kostele," uvedl režisér Martin Kubala. Filmaři točí příběh věčného hledání umělce, který se snaží zobrazit ženskou tvář. Snímek vzniká v Litomyšli a také v Praze. „Litomyšl je moje zamilované město. Již čtyři roky tady natáčím dokument o festivalu Smetanova Litomyšl a našel jsem tu všechny krásné lokality," řekl Martin Kubala.
Včera začalo natáčení v piaristickém kostele, který čeká zásadní rekonstrukce. Postava rozervaného malíře procházela kostelem a hledala svůj ateliér. „Kostel na mě působí přímo fantasticky právě proto, že to tu není uspořádané a je to skvělá atmosféra," dodal režisér České televize.
Filmaři se zdrží ve městě ještě celý příští týden. Nový film zhlédnou diváci na televizní obrazovce v březnu nebo dubnu příštího roku.
Rozhodně to není poprvé, co renesanční zámek zaujal filmaře. „Už dvakrát tu dělali lokační záběry. Jednou šlo dokonce o ruskou televizi, která chtěla točit film o špionovi. Interiéry zámku měly simulovat Vatikán, ale nakonec zvolili Hrubý Rohozec, kde mají vybavení z období kolem roku 1920," sdělila kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová. Natáčení na zámku se nebrání, ale myslí si, že problém je v tom, že Litomyšl je daleko od Prahy.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz