Hudební přesahy v programu

Search
Close this search box.

23.2.2018    Lidové noviny    str. 6   Smetonova Litomyšl

23.2.2018    Mladá fronta DNES    str. 6   Příloha – Smetanova Litomyšl

Jaromír Nohavica, minus123minut nebo jazzová jízda s výbornými jazzmany jsou přesahové projekty, na které se mohou těšit hosté Smetanovy Litomyšle.

Koncert na přání: Jaromír Nohavica & Janáčkova filharmonie

Po jménech jako Vojtěch Dyk, Aneta Langerová, Bára Basiková či Lucie Bílá přichází další z populárních osobností. Koncert na přání 18. a 19. června bude patřit Jaromíru Nohavicovi. Na návštěvníky čeká provedení výjimečného koncertního projektu, který ve spolupráci s ostravskou Janáčkovou filharmonií vznikl pro křest nové auly GONG v Dolní oblasti Vítkovic.

„V roce 2011 jsem od Marka Ivanoviće věděl mezi prvními, že chystá koncertní projekt Jaromíra Nohavici a Janáčkovy filharmonie, a projevil jsem o něj pro festival zájem. O rok později u nás měl pan Nohavica recitál a naše přání jsem tlumočil také jemu. Tehdy mi odpověděl, že se uvidí. Byl jsem docela neodbytný a nakonec je z toho menší turné, kdy koncert zazní u nás, v Ostravě a snad v Polsku a na Slovensku,“ říká s úsměvem umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Autorem většiny orchestrálních úprav písní, mezi nimiž nescházejí např. Těšínská, Bláznivá Markéta, Petěrburg, Darmoděj či Fotbal, je dirigent a skladatel Marko Ivanović, který má smysl pro hudební žert a výbornou instrumentaci. „Jednu jedinou aranži dělal i Ondra Brzobohatýamožná to vydáme i na DVD,“ prozradil v rozhovoru pro Operu Plus Jaromír Nohavica.

Nohavica chytře vystavěl dramaturgii večera – občas nechá orchestr i diváka odpočinout a přizve si na pódium akordeonistu Roberta Kuśmierského. To dodá vystoupení přitažlivý kontrast, kdy se posluchač duchem může přenést z vyšších sfér až do hospody čtvrté cenové.

Na hranách stylů

Další z přesahových koncertů se odehraje 25. června, kdy se na zámeckém nádvoří uskuteční společný koncert minus123minut a PKF-Prague Philharmonia. Na Smetanově Litomyšli se představí ve skvělých aranžích Martina Kumžáka, s hudbou, v níž jsou hrany stylů a žánrů mezi jazzem, funky, latino, rockem, orientem a soulem nepostřehnutelné. Psal se 17. listopad 2009. Bylo to přesně dvacet let od sametové revoluce. A ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se uskutečnil jedinečný (a jediný) společný koncert souborů tehdy působících pod názvy -123 min a Pražská komorní filharmonie.

Na stejný den navíc připadlo i patnáctileté výročí založení tohoto hudebního tělesa, u jehož zrodu stál dirigent Jiří Bělohlávek. Oslava to tedy byla skvělá. Dala by se nazvat hudebním multidialogem.

Jak jinak totiž označit fúzi různých hudebních směrů, které tehdy zněly! A budou znít opět.

„Bude to pestré a bohaté. Navíc koncert obohatíme skvělým francouzským trumpetistou Erikem Truffazem,“ upřesňuje Vojtěch Stříteský.

Jazzová jízda v jízdárně

A jazz bude na Smetanově Litomyšli znít také 1. července. Československé Hot Jam session bez pomlčky a bez pauzy rozezní zámeckou jízdárnu. Po loňském úspěchu jazzové jízdy s Arturo Sandovalem přichází No. 2, kdy si hosté vychutnají skvělé výkony trumpetistů Juraje BartošeaMiroslava Hloucala, saxofonisty Radovana Tarišky, klavíristy Jana Kučery, trombonisty Jana Jiruchy, kontrabasisty Tomáše Bartoše, perkuse rozezní Marek Urbánek a Radek Němejc.

„Vzhledem k letošnímu 100. výročí republiky i 25. výročí samostatnosti obou zemí bude letošní jízda československá. Muzika nikdy neznala hranice, Češi a Slováci si nejen v hudbě vždy rozuměli a já si jsem jistý, že nás v jízdárně čeká opravdu pěkná jízda,“ vysvětluje souvislosti umělecký ředitel.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz