Litomyšl chce zlepšit akustiku chrámu

Search
Close this search box.

12.1.2015    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (dp)    

LITOMYŠL Litomyšl má potíže s loni obnoveným piaristickým chrámem, dozvuk v prostoru trvá osm vteřin, což při koncertech ruší diváky. Město chce do kostela kvůli lepší akustice koupit akustický reflektor nebo použít rolety.

 

            „Akustika je tam objektivně špatná. Vadí to zejména při koncertech s větším orchestrálním obsazením. Cokoliv se pro její zlepšení udělá, bude dobře,“ řekl ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Barokní kostel samozřejmě žádnou vadu nemá, postaven je tak, aby se zvuk varhan mohl šířit z kůru směrem dolů.

            Ovšem problém přichází ve chvíli, kdy se hudebníci postaví před diváky do centra kostela. Špatná akustika není žádným překvapením, architekt navrhující obnovu chrámu s potřebnými úpravami počítal. „V původním projektu akustika řešená byla, jenže kvůli nákladům se začal ořezávat. Odstranili jsme i akustickou část s tím, že se k ní vrátíme později. Je to věc, která se dá dokoupit,“ uvedl místostarosta Litomyšle Michal Kortyš.

            Ve hře jsou dvě možná řešení. Akustický reflektor má tvar mušle o průměru osmi až deseti metrů a odráží hudbu, již hraje orchestr. Tím by se současná doba dozvuku zkrátila z osmi sekund na polovinu. Problém je umístění velkého zařízení před oltářem, který by byl reflektorem zakrytý. Druhou možností jsou původně navržené „rolety“, které by se stahovaly z empor. Ty by zamezily odrazu zvuku od stěn. Náklady na jednotlivé varianty zatím radnice nezná. Chrám Nalezení svatého Kříže byl otevřen loni v červnu. Na jeho opravu a na rekonstrukci celého zámeckého návrší s dalšími deseti objekty získalo město 400 milionů korun z Evropské unie a od státu. Vlastní revitalizace kostela stála 70 milionů korun, z toho polovina připadá na restaurování mobiliáře. Součástí oprav byla i instalace varhan. Ladit by se měly začít letos na jaře.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz