Litomyšl: hudba v zahradách

Search
Close this search box.

4.7.2014    Lidové noviny    str. 14   Léto LN ONDŘEJ GOLIS   

Již 56. ročník Smetanovy Litomyšle se blíží ke svému velkému finále, koncertu, který první červencovou neděli celý festival uzavře. V amfiteátru nádvoří zámku během večera zazní nejedno vrcholné dílo české hudby. Na programu bude Dvořákova Novosvětská – letos v létě uplyne 120 let od její české premiéry v Karlových Varech.

Posluchači ale nepřijdou ani o tvorbu litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. Kromě jeho symfonické básně Vltava zazní také jeho drobný hudební motiv, ovšem rozvinutý do zbrusu nové skladby, Na cestě z Litomyšle. Na objednávku pořadatelů festivalu ji zkomponoval Lukáš Hurník. Desetiminutová skladba tu bude mít letos premiéru.

            Závěrečný koncert provede orchestr Česká sinfonietta, který vede přední český hornista Radek Baborák. „Je sestavený z hráčů především komorních těles, každý z nich je tedy sólista, zvyklý podávat za všech okolností maximální výkon. Provedení skladeb tak je na vynikající interpretační úrovni, navíc radost hráčů na jevišti se vždy přenáší i do hlediště a každý koncert České sinfonietty bývá obrovským zážitkem,“ říká mluvčí festivalu Barbora Krejčí.

            Druhý nejstarší operní festival u nás, který letos začal už v půli června, se však začne blížit k vrcholu již dnes monumentálním Vzkříšením od Gustava Mahlera. Jednu z nejpůsobivějších Mahlerových symfonií posluchačům přednese bezmála 200 hudebníků a zpěváků.

            V sobotu odpoledne následuje Mesiáš, nejvýznamnější duchovní dílo Georga Friedricha Händela, jehož Aleluja zazní k oslavě znovuobnovení interiéru litomyšlského barokního chrámu Nalezení sv. Kříže. Večer se potom na nádvoří zámku předvede proslulý operní dům La Scala. Z Milána dorazí čtyři sólisté a dirigent, na programu budou slavné árie především z Pucciniho oper.

            Vstupenky lze zakoupit přes stránky festivalu http://festival.smetanovalitomysl. cz, nedělní finálový večer je ale již dlouho vyprodaný. „O závěrečný koncert bývá vždy tak velký zájem, že nemůžeme uspokojit všechny zájemce,“ vysvětluje Krejčí. Pořadatelé ale letos nabízejí řešení nejen pro posluchače, na něž se vstupenky nedostaly, ale i pro ty, kdo si vážnou hudbu rádi vyslechnou třeba v tričku a šortkách.

            „Přicházíme s možností sledovat koncert v přímém přenosu v nedalekých Klášterních zahradách, kam navíc diváci nemusí ve společenském oděvu a během koncertu mohou třeba i piknikovat na trávníku,“ zve Krejčí na neformální zážitek, inspirovaný slavnou Last Night britského hudebního festivalu BBC Proms.

            V poslední den festivalu ale stojí za to dorazit do Litomyšle již dopoledne, kdy bude Tomáš Halík právě v Klášterních zahradách celebrovat mši, na odpoledne je přichystáno vystoupení handicapovaných umělců The Tap Tap a formace Tango Underground Fiesta. Programem provede herec Radomír Švec, který publikum seznámí se staročeskými zvyky a hrou na dudy. Definitivní tečku za letošním ročníkem Smetanovy Litomyšle udělá zahradní ohňostroj.

 

***

 

Finále Smetanovy Litomyšle Gustav Mahler: SYMFONIE č. 2 c moll, „VZKŘÍŠENÍ“ pátek 4. 7., 19.30, II. zámecké nádvoří, pro soprán a alt sólo, smíšený sbor a velký orchestr na texty F. G. Klopstocka, C. Brentana a A. von Arnima. Eva Hornyáková – soprán, Terézia Kružliaková – mezzosoprán, Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Ondrej Lenárd Georg Friedrich Händel: MESIÁŠ sobota 5. 7., 16.00, Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže, Oratorium pro sóla, sbor a orchestr, HWV 56 Provedení v anglickém originále, tištěné české libreto k dispozici. Gabriela Eibenová – soprán, Markéta Cukrová – mezzosoprán, Václav Čížek – tenor, Roman Janál – bas, Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala, Čeští komorní sólisté Brno, umělecký vedoucí Ivan Matyáš, dirigent Vojtěch Spurný GALAKONCERT – NÁVŠTĚVA VE „SCALE“ sobota 5. 7., 20.30, II. zámecké nádvoří Na programu árie z oper Giacoma Pucciniho, Pietra Mascagniho, Ruggiera Leoncavalla a Giuseppa Verdiho. Oksana Dyka – soprán, Stefano Secco – tenor, Vincenzo Taormina – baryton, PKF – Prague Philharmonia, dirigent Alessandro Ferrari VELKÉ FINÁLE neděle 6. 7., 20.30, II. zámecké nádvoří Lukáš Hurník: NA CESTĚ Z LITOMYŠLE Bedřich Smetana: VLTAVA František Antonín Růžička: KONCERT PRO DVA LESNÍ ROHY A ORCHESTR Es dur Antonín Dvořák: ROMANCE PRO HOUSLE A ORCHESTR, op. 11 Bohuslav Martinů: THUNDERBOLT P-47 scherzo pro orchestr, H309 Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95, „NOVOSVĚTSKÁ“. Kateřina Javůrková, Radek Baborák – lesní rohy, Dalibor Karvay – housle, Rezidenční orchestr festivalu Smetanova Litomyšl Česká Sinfonietta, dirigent Radek Baborák

 

Foto popis| Závěrečný koncert se odehrává na druhém nádvoří litomyšlského zámku

Foto autor| FOTO ARCHIV FESTIVALU

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz