RÁDIO, Datum: 23.05.2023, Zdroj: ČRo Pardubice, Zpráva: 1, Datum importu: 23.05.2023 09:45, Poslechovost pořadu: 9 771, Pořad: 08:35 Máme Hosty, AVE: 9 500,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11
Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní
MLUVČÍ
Ta šedesátá Smetanova Litomyšl se blíží. Letos hudební festival nabízí 35 pořadů, představení o 280 účinkujících i komorní tituly. Po roční odmlce se do programové nabídky vrátily také opery. A všechny tyhle věci. A další podrobnosti probereme s naším dnešním hostem, kterým je umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský, dobré ráno.
MLUVČÍ
Dobrý den vám všem posluchačům.
MLUVČÍ
Vezmeme to asi od počátku. Tradičně první březnovou středu začal předprodej vstupenek na letošní ročník Smetanovy Litomyšle. Jaký je zatím zájem.
MLUVČÍ
Musím říci, že už 23 roky v souvislosti samozřejmě s covidem pociťujeme takovou změnu návštěvnického chování, zatímco před ještě třeba 56 lety bylo potřeba si pořídit vstupenky v prvním březnovém týdnu, tak nyní je to jednoznačný trend, lidé nechávají nákup vstupenek na pozdější dobu, dokonce přímo až na tu nejaktuálnější, možná čekají na počasí, možná na vývoj situace, ať už ekonomické, či jiné, a nechávají nákup vstupenek takzvaně last. Moment. Ale aby to nevyznělo tak, že o Smetanovu Litomyšl není zájem, my máme v tuhle chvíli vyprodaných 1/3 pořadů, ale stále ještě máme k dispozici spoustu krásných vstupenek na 2/3 dalšího programu.
MLUVČÍ
Letos festival přišel o svou hlavní scénu na nádvoří zámku. Ten se opravuje. Jak jste si poradili s touto výzvou?
MLUVČÍ
Museli jsme se zamyslet, jak k tomu přistoupíme. Nakonec jsme se rozhodli pro to nejpraktičtější. V Litomyšli stojí opravdu hezký prostorný zimní stadion a my z něj přetváříme již několik měsíců festivalovou halu. Aby takhle, zámek je nenahraditelný, ale my se opravdu velmi snažíme, aby se tam lidem líbilo, aby ti, co přijdou do festivalové haly, tak aby měli pohodlí, aby dobře slyšeli, viděli a aby si festival užili, i když letos ne na zámku.
MLUVČÍ
Já jsem viděl vizualizace, jak to tam vlastně bude vypadat v té hale nebo už možná teď v tuhle chvíli vypadá a vypadá to hodně dobře, musím říct, nemůže se třeba stát to, že se vám v té hale zalíbí natolik, že byste se na zámek vrátili.
MLUVČÍ
To opravdu nehrozí. My jsme velmi šťastný, že zimák patří městu, že jsme se hladce dohodli s městskými službami, kterého spravují. Ale zámek a Smetanova Litomyšl, to je zkrátka nerozlučitelný pojem. Já pevně doufám, že se stavařům daří a dařit bude v roce 24. v roce velkého výročí Bedřicha Smetany se zase na zámek v plné parádě vrátíme. Ale opravdu bych nerad, aby vznikl dojem, že letos to žádná paráda nebude, protože ty pořady, které jsme, do festivalové haly připravili a připravujeme, opravdu stojí za to.
MLUVČÍ
Ano, pojďme už k samotnému programu. Letošní ročník má podtitul Belle Époque, tedy krásné zlaté časy. Co to znamená pro Smetanovu Litomyšl.
MLUVČÍ
My jsme asi před třemi lety samozřejmě nikdo netušil, že bude válka, protože Belle Époque epocha končí právě 1914 světovou válkou. Netušili, co se bude dít, ale jednali jsme a na této půdě, nechť to zazní s Českým rozhlasem o tom, jak nejlépe oslavit z té výročí vysílání Českého rozhlasu. A shodli jsme se, že si ho symfonickým orchestrem připravíme. Veledílo Gurre Lieder, Písně z Gurre Arnolda Schönberga, což je opravdu produkční oříšek, protože mluvíme zde o téměř třech stovkách účinkujících. No, a samozřejmě Písně z Gurre reprezentují takový vrchol Belle Époque, a tak se k tomu postupně začaly přidávat další skladby, třeba symfonická báseň Tak připravil Zarathustra, teda Richarda Strausse, kterou u nás bude hrát Česká Simfonietta, což je také z té doby. Samozřejmě je tu vrcholný Dvořák, Rachmaninov a mnohé další a postupně ta dramaturgie rozkvetla až do opravdu reprezentativního, bych řekl, vyjádření této krásné epochy, která ovšem má velmi ošklivý konec.
MLUVČÍ
Písně z Gurre. U toho bych se ještě zastavil. To je záležitost, a vy jste to naznačil, která se neslyší často. Rozhodně to stojí za zhlédnutí. Předpokládám, že to je jeden z těch titulů, který už je vyprodaný.
MLUVČÍ
Není vyprodaný. Je to zajímavé, protože když jsme uváděli podobně rozsáhlou Mahlerovu Symfonii tisíců, tak ta byla vyprodána hned. Na Gurre Lieder, které budou v neděli 18. června ve Festivalové hale, ještě vstupenky máme. A když jste řekl, že se nehrají často, tak já bych řekl, že se nehrají prakticky vůbec. V Praze se hrály v roce 2006 po 40 letech, nyní je tedy uvádíme my. Je to dílo kolosální, tady vůbec nejde o jeho délku, že trvá dvě hodiny, to je úplně běžné, ale že potřebujete dva orchestry, takže máme rozhlasový orchestr, náš domácí a také norský, máme dva sbory z Brna, z Bratislavy, šest sólistů z šesti různých zemí. Je to dílo mimořádné. Podívejte, 25 dechových nástrojů, 25 žesťových nástrojů x bicistů, včetně železných řetězů. Zkrátka ta sága o dánském králi Waldemarovi našla Schönbergovi velmi, řekl bych, skvělého interpreta hudebního.
MLUVČÍ
Jaké další pořady nabídne letošní ročník Smetanovy Litomyšle, tak o tom připovíme za malou. Umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský je naším dnešním hostem. Zveme a lákáme na pětašedesátý ročník tohoto festivalu. Tak začali jsme tady prohlížet program, co všechno nabídne Smetanovu Litomyšl. Nemůžeme samozřejmě nezmínit díla Bedřicha Smetany, takže ten, předpokládám.
MLUVČÍ
Bude Bedřich Smetana, vždycky festival zahajuje, respektive jeho skladba a letos to bude Scherzo z Triumfální symfonie, ale hrajeme také tu nejoblíbenější, nejčastěji hranou Prodanou nevěstu, ale na tu už nelze, protože ta tedy vyprodána je, jak bývá zvykem. U tohoto titulu ale nabízíme další krásné koncerty, třeba i operního charakteru. A když jsme hovořili na začátku rozhovoru o Gala Belle Époque, tak já musím říct, že celý jeden koncert 20. června v úterý Státní opery Národního divadla v Praze je věnován Belle Époque. Dirigovat bude Andrej Jurkevič, nový hudební ředitel státní opery, a bude to doslova přehlídka těch nejlepších autorů Puccini a dalších, kteří tvořili zejména v Itálii na přelomu devatenáctého a dvacátého století.
MLUVČÍ
Vy osobně, co si nenecháte ujít?
MLUVČÍ
Já, když pánbůh dá, budu na každém pořadu Smetanovy Litomyšle, ale velice se těším na koncert v neděli 25. června, kdy u nás bude hrát Filharmonie Brno s šéfdirigentem Dennisem Russellem Davisem a jako host vystoupí legenda klavírní světové školy Elizabeth Leonskaja, která bude hrát Brahmsův druhý klavírní koncert a také zazní velmi nádherná Dvořákova sedmá symfonie d moll v tomto koncertu.
MLUVČÍ
Velké finále. Koukám tady. Do programu má titul Ciao, Italia. Takže tentokrát italský temperament.
MLUVČÍ
Je to přesně tak. Asi předloni jsme měli Velké finále Olé s hudbou latinskoamerickou, španělskou, tak tentokrát jsem se nechal inspirovat jednou z nejkrásnějších zemí světa, kterou znám, kterou miluji, a zařadil jsem do toho programu, který bude živě ve Festivalových zahradách přenášen z Festivalové haly celou řadu autorů, kteří se nechali inspirovat Itálii, životem lidí, přírodou, památkami, ať už to byl Čajkovskij, Richard Strauss, mnozí další a samozřejmě také zaznějí díla originál italský skladatelů a zpívat bude neapolský rodák, tenorista Abete, který bude zpívat takové písně jako třeba Vrať se do Sorrenta, Core n´grato a mnohé další skutečně neapolské – já to řeknu hity.
MLUVČÍ
Před chvílí jste zmínil Festivalové zahrady, to znamená, že diváci, návštěvníci festivalu nepřijdou o to, na co jsou zvyklí, ba naopak ještě přibyl jeden pořad. Jsem koukal.
MLUVČÍ
Pořád celý cyklus, celý cyklus, to je Smetanova poetická Litomyšl. Začínáme letos, i když začínal už vloni. Když se recitoval všude, kam jste přišel, Skácel, tak to byla taková předehra, no a vlastně my předehru máme i letos. My jsme se rozhodli zpřístupnit Festivalovou halu už dva dny před zahájením, v úterý, 13. června. Uděláme takovou veřejnou generálku. Také se to generálka vykřičník jmenuje den otevřených dveří, ať si každý vybere. Od půl jedenácté bude v úterý třináctého otevřena Festivalová hala a o půl dvanácté tam bude hrát Moravská filharmonie Olomouc. Krásný více než hodinový koncert, v němž se představí ale třeba i takové hvězdy, jako je Ivo Kahánek, klavírista, houslista Jan Fišer, sopranistka Patricia Janečková, barytonista Tadeáš Hoza a je to takový populárně laděný koncert, takže třeba zazní Mendelssohn, Smetanova Vltava a tak dál. A kdo bude chtít, tak od pondělí 29. května si může na webu vytisknout vstupenku zdarma nebo si ji vyzvednout ve Festivalovém centru. A já si myslím, že několik set lidí si takovou příležitost nenechá ujít.
MLUVČÍ
O programu Smetanovy Litomyšle bychom se tady mohli bavit ještě hodně dlouhou dobu. Pojďme rychle k těm praktickým věcem. Na závěr už jsme říkali, že to hlavní centrum bude tedy Festivalová hala, ale asi zimní stadion, a to je kousek od centra zhruba pět minut, přesto je potřeba asi počítat s nějakým časem navíc.
MLUVČÍ
Myslím si, že lidé, kteří jsou zvyklí chodit na zámek, tak už vědí, že se tam velmi těžce parkuje a tady to není jiné, takže doporučil bych opravdu přijet o chvilku dřív, auto si zaparkovat na některém z parkovišť v centru nebo blízko a procházkou k Festivalové hale. Je to z centra opravdu pět minut a samozřejmě možná budou trochu delší přestávky, my neumíme odhadnout ještě úplně všechno, protože v té Festivalové hale budeme poprvé. Je pravda ale, že už jsme na ni mysleli v roce 2020, kdy jsme tam připravovali velkolepou Libuši, a pak nám to covid překazil, takže nejdeme úplně do neznáma, a navíc opravdu, jak jsem říkal, chceme si udělat tu generálku, abychom nebyli zaskočeni ničím.
MLUVČÍ
Vše, co potřebujete vědět o Smetanově Litomyšli na internetových stránkách, včetně programu předprodej vstupenek. A doplním, naším hostem byl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský, moc díky za váš čas.
MLUVČÍ
Děkuji také, ať se to celé povede a zase někdy na slyšenou.
MLUVČÍ
Na shledanou na Smetanově Litomyšl.