Search
Close this search box.

Smetanova Litomyšl

moderní architektura

Litomyšl bývala nejmladším žákům známá jako jedno z vyjmenovaných slov, starším jako město s renesančním zámkem. Historická Litomyšl je ovšem město oplývající moderní architekturou, výjimečné spojováním minulého a současného.

Pro milovníky architektury vytvořila městská galerie Litomyšlský architektonický manuál a vy se můžete vydat po jeho sedmi doporučených stezkách kolem zajímavých objektů. Doporučuji!

Daniel Brýdl, starosta Litomyšle

TIP: Za moderní architekturou se do města vyplatí vrátit na říjnovou Archimyšl – víkendovou oslavu dne architektury.

revitalizace zámeckého návrší

/ historie v péči architektů

Srdce historické Litomyšle, bezprostřední okolí litomyšlského zámku, prošlo od začátku tisíciletí řadou nezbytných úprav. Jedna po druhé se proměňovaly hospodářské budovy zámku.

Někdejší pivovar, v němž sládkoval František Smetana, se stal moderním ubytovacím zařízením, galerií a infocentrem. Jízdárna, kde se v rudorežimu chovali vepři, se proměnila v multifunkční kulturní sál. Z konírny je sezónní restaurace a coworkingové centrum.

Proměnou prošel zámecký park, ale také nedaleké klášterní zahrady, piaristický kostel, bývalá piaristická kolej získala moderní přístavbu pro univerzitní knihovnu. Prostor pod pozůstatky středověkého opevnění se stal výtvarným ateliérem restaurátorské fakulty pardubické univerzity, a revitalizace muzea učinila ze samotné návštěvy budovy zážitek.

nový kostel

/ modlitebna Církve bratrské

Po střechách nejmladšího z litomyšlských kostelů jako by se člověk mohl rozběhnout přímo k nebesům. Architektonickou soutěž otevíral v roce 2007 verš „Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost“ a ateliér Zdeňka Fránka dokázal biblická slova vyobrazit i v nevysoké stavbě využívající svažitého terénu louky.

Cestu sahající do mraků doplnila díla Karla Malicha a Václava Cíglera a nejvyšší z nebeských lávek tak nese skleněný kříž, jenž za dne odráží sluneční paprsky a v noci září do tmy připomínaje boží milosrdenství.

bazén

/ sportoviště na Černé hoře

Za rozvlněnou stavbu bazénu získala architektonická kancelář DRNH Národní cenu za architekturu Grand Prix 2011 a titul Stavba roku 2011. Architekti známí svým důrazem na vztah ke krajině rozbouřili trávníky vedle městské plovárny vlnobitím. To pak vyklenulo velkorysou halu se dvěma bazény a vířivkou.

Díky jejím proskleným stěnám se součástí plaveckých drah stala i zástavba přiléhajících sportovišť. Na tzv. Černé hoře totiž krom bazénu sídlí i funkcionalistická plovárna či moderní sportovní stadiony.

respirium pedagogické školy

/ proměna školního dvora v nádvoří

Stojíte-li před pomníkem Bedřicha Smetany na Smetanově náměstí, snad vlevo v růžku zahlédnete průchod do stále poněkud nehezké uličky. Nebojte se do ní vypravit, za krásným plotem se skrývá respirium pro studenty pedagogické školy s kašnou, lavičkami a lehátky architektů Buriana a Křivinky. Pod pergolou třeba bude právě některý ze studentů hrát na klavír, tak se neostýchejte, zaposlouchejte se a udělejte si na chvíli pohodlí.

 

nábřeží řeky Loučné

/ umělci na dětském hřišti

Řeka Loučná protékající Litomyšlí bývala přirozenou hranicí města, později přímo součástí opevnění. Tyto doby připomíná už jen současný název ulice, Vodní valy. Někdejší romantický park přetnulo v dobách všeobecného nedostatku respektu betonové koryto silničního průtahu, a až v době nedávné se nábřeží opět stalo místem příjemného odpočinku.

Břeh řeky podél panelákového sídliště, které ve stejné smutné době nahradilo historickou židovskou čtvrť, byl upraven podle návrhu Josefa Pleskota. Ateliér Rusina Frei architekti pak navrhl úpravu břehů řeky po délce Smetanova náměstí. Součástí dnešní promenády je také dětské hřiště s uměleckými herními prvky, v parku přibyl pavilon se zelenou střechou pro letní koncerty, řeku je mimo původní most možné překročit po visuté lávce nebo po říčních valounech.

L.A.M.

/ litomyšlský architektonický manuál

Ne, opravdu se nám nepodařilo zde ani náznakem vyjmenovat vše, co v Litomyšli potěší milovníky architektury. Ani jsme nevyjmenovali vše, co lze vidět přímo v historickém centru – co třeba máchadlo, zenová zahrádka 2Art a nejmenší veřejný park 1Art?

Litomyšl si zasloužila celý architektonický manuál. Velkého projektu se zhostila Městská galerie Litomyšl, shromáždila perfektní dokumentaci, popis projektů lze při procházce městem poslouchat, a dokonce lze sledovat hned několik navrhovaných prohlídkových tras.

Vítejte v Litomyšli!

 
Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2024
Designed by: wwworks.cz