25.2.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický (ČTK)
Pardubice – Prestiž mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl zvyšují nejen světoznámí interpreti a bohatý program, ale také pozvaní hosté. Letos by město rádo uvítalo švédský královský pár.
Na 51. ročníku by mělo být symbolicky předáno předsednictví Evropské unii, které Švédsko po Česku převezme.
"Poslali jsme švédskému králi Carlu XVI. Gustafovi dopis. Rádi bychom, kdyby přijel s chotí Silvií. Případně nám velvyslankyně zkusí vyjednat účast někoho ze švédské královské rodiny," řekl starosta Michal Kortyš.
Město také zkouší najít potomky majitelů litomyšlského zámku a zařadit je na seznam významných hostů. Z českých politiků by měl do Litomyšle zavítat vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg nebo ministr kultury Václav Jehlička. Jedná se rovněž o účasti premiéra Mirka Topolánka.
Pro Litomyšl je konání festivalu vždy velkou společenskou událostí. Téměř měsíc na něm mimo jiné profitují obchodníci, restauratéři i hoteliéři. Jeho zajištění stojí kolem 30 milionů korun. Obavy z toho, že s hospodářskou krizí přijde akce o sponzory, se nakonec nenaplnily.
"Krize pro nás postupuje pomaleji, byli jsme kryti dobíhajícími smlouvami. Obtížnější může být vyjednávání v příštím roce," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
Největšími donátory jsou soukromé firmy, přispívá také ministerstvo kultury, Pardubický kraj, Litomyšl, Chrudim, Svitavy a Polička. Kraj se dnes slovy hejtmana Radko Martínka zavázal k tomu, že akci světového významu bude nadále podporovat. Pokračování na str. C2
Na Smetanovu Litomyšl zvou švédského krále
Pokračování ze str. C1
Letošní příprava zatím nejrozsáhlejšího programu v historii Smetanovy Litomyšle zabrala několik let. Každoročně je také velmi náročná instalace pódia a hlediště.
Protáhne se téměř na měsíc. Ředitelka pardubické pobočky Národního památkového ústavu Iva Lánská uvedla, že letos pořadatelé posílí elektrické napájení o další zdroj, aby jako už párkrát v minulosti nevypadl proud. Současné jeviště se zastřešením, které v případě špatného počasí zakryje celé druhé nádvoří, stojí kolem sedmi set tisíc korun. Nyní se uvažuje o vysouvací střeše, která bude zakotvena sedm metrů pod zem. Druhou variantou je sice každoroční montování, ale tým architektů vymýšlí rychlejší způsob instalace. "Předpokládám, že budeme během několika týdnů vědět, která varianta je lepší," poznamenal hejtman Pardubíckého kraje Radko Martínek. Nová podoba jeviště se ale neobejde bez svolení památkářů. Už nyní je montování hlediště a jeviště pod jejich přísným dohledem. "Zámek je na seznamu památek UNESCO, toto hledisko musí být zvažováno velice vážně," řekla Lánská.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj