Na Smetanovu Litomyšl se vracejí operní představení

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 17.05.2021 , Zdroj: klasikaplus.cz , Strana: 0 , Autor: Petr Veber , Datum importu: 17.05.2021 14:21 , RU / den: 10 000 , Země: Česko , GRP: 0,11

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

„Premiéru bude mít v Litomyšli nová pražská inscenace Smetanovy Hubičky.“

„Tomáš Netopil s Českou filharmonií zahrají cyklus symfonických básní Má vlast.“

Národní festival Smetanova Litomyšl letos připomene 75. výročí od prvního ročníku, kdy v roce 1946 v rodišti skladatele Bedřicha Smetany hostovala Česká filharmonie. Právě v jejím podání se uskuteční úvodní dva koncerty, včetně Mé vlasti. Do Litomyšle se vrátí po loňské pauze i operní představení. Přehlídka nabídne od 1. do 11. července na zámeckém nádvoří, v chrámech a na dalších místech celkem tři desítky programů, ve kterých zohlední i výročí Antonína Dvořáka. Ale především už se připravuje na Smetanův jubilejní rok 2024.

Program 63. ročníku festivalu se v druhém roce pandemie, stejně jako před rokem, musí obejít bez účasti zahraničních souborů. Do programu se ale vracejí opery, které loni kvůli panujícím vládním opatřením nebylo vůbe c možné hrát. Letos jejich provedení umožní opětovné postavení jeviště a auditoria na zámeckém nádvoří. Premiéru bude mít v Litomyšli nová pražská inscenace Smetanovy

Hubičky, brněnské Národní divadlo přiveze Čajkovského Evžena Oněgina, dílo, které se ještě v Litomyšli nehrálo. Nová bude také ostravská inscenace Pucciniho Bohém y, kterou při hostování souboru doprovodí dvojí uvedení Dvořákovy Rusalky.

Přehlídka v Litomyšli vedle České filharmonie přivítá například orchestry PKF–Prague Philharmonia a Česká Sinfonietta, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, soubory Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Barocco sempre giovane, smyčcové kvarteto Pavel Haas Quartet, žesťový ansámbl Moravia Brass Band, ale také třeba Epoque Quartet a Josef Vejvoda Trio.

Českou filharmonii, partnerský orchestr Národního festivalu Smetanova Litomyšl, bude dirigovat letos Tomáš Netopil – na koncertě k 75. výročí jejího hostování na vůbec první Smetanově Litomyšli v roce 1946. Stejně jako tehdy, zazní 1. července i tentokrát Smetanova

Slavnostní předehra D dur. K tomu se přidá Jiří Vodičk a jako sólista Dvořákova Koncertu a moll a zazní také Brahmsova 1. symfonie. O den později Tomáš Netopil s filharmoniky zahrají cyklus symfonických básní Má vlast.

Tradiční festivalová stagiona v prostředí nedalekého rokokového zámečku Nové Hrady obsáhne tento rok premiéru autorského projektu režisérky Magdaleny Švecové Třikrát Ariadna : půjde o fragment Nářek Ariadny od Claudia Monteverdiho, o melodram Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a o jednoaktovou operu Bohuslava Martinů s názvem Ariadna. Tři hrdinky ztvární Markéta Böhmová, Marie Jansová a Kateřina Kněžíková, Robert Kružík bude dirigovat Czech Virtuosi.

„Nabízíme těžce vybojovaný, ale plnohodnotný program, “ prohlásil při dnešní prezentaci umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Pro 63. ročník zvolil podtitul Klíče od domova, podle svých slov jako symbol přístupu k něčemu, co je každému nejdražší. Bude to i název hudebně-literárního pořadu, jehož protagonisty budou herec Jiří Lábus a jako klavírista David Mareček, ředitel České filharmonie.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz