Na zámek za kostýmy Národního divadla

Search
Close this search box.

5.6.2018   Haló noviny   str. 12   Mozaika zajímavostí

Litomyšlský zámek na začátku června zahájil výstavu nejkrásnějších operních kostýmů z Národního divadla s názvem Krása (v) kostýmu. Ukázuje šaty z oper Prodaná nevěsta, Tosca nebo Rusalka. Možnost zhlédnout čtyřiadvacet divadelních oděvů mají návštěvníci do 31. srpna, řekla kastelánka Zdeňka Kalová.

»Výstava zahrnuje kostýmy, jejichž autory jsou namátkou Theodor Pištěk, Josef Jelínek nebo Martin Čorba. Představuje inscenace, na jejichž vzniku se podíleli slavní čeští umělci jako Eva Urbanová, Jiří Bělohlávek či Ondřej Havelka,« uvedla Kalová.

Zámek letos slaví 450 let své existence, hudební festival Smetanova Litomyšl uspořádá 60. ročník. Výstava tedy takcentuje zmíněná výročí. Opera Gloriana od Benjamina Brittena pojednává o vládě Alžběty I., tedy době, kdy vznikal litomyšlský zámek. Kostýmy z Prodané nevěsty a Dvou vdov připomenou místního rodáka Bedřicha Smetanu.

»Máme tu také kostýmy z Rusalky, Verdiho Toscy, opery Piková dáma nebo z opery Adriana Lecouvreur, která pojednává o slavné pařížské herečce,« dodala Kalová. Výstava je v prezentačních sálech zámku a je součástí základní prohlídkové trasy. Kostýmy jsou opatřené podrobnými informacemi, nejen o samotných kostýmech, ale také doplněné o zajímavosti z oper, o hudebních skladatelích nebo výtvarnících, kteří šaty navrhli.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz