TISK , Datum: 11.08.2020 , Zdroj: Chrudimský deník +3 , Strana: 1 , Autor: JIŘÍ ŠMERAL , Vytištěno: 2 330 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 11.08.2020 07:54 , Rubrika: Titulní strana , Země: Česko
Obsahové duplicity: 11.08.2020 – Orlický deník, Pardubický deník, Svitavský deník
Pardubický kraj – Na nezájem návštěvníků si památky a turistické cíle v Pardubickém kraji o letošních prázdninách stěžovat nemůžou. Skluz zapřičiněný odloženým zahájením sezóny kvůli koronavirovým omezením se však většině z nich přesto dohnat nepodaří.
„Návštěvnost horského resortu Dolní Morava byl v červenci vyšší, než tomu bylo loni za stejné období. Přírůstek je v řádu desítek procent,“ potvrzuje marketingový manažer Tomáš Drápal. Důvodů je podle provozovatelů resortu víc: Nejen jim, ale i ostatním turistickým cílům v Pardubickém kraji přeje počasí. „Nesmíme pominout trend letošního léta, kterým je vyšší poptávka po domácí turistice. Oproti loňskému roku však evidujeme nižší počet zahraničních turistů, což kompenzuje již zmíněná vyšší návštěvnost domácích turistů,“ pokračuje Drápal. Stezka v oblacích, která je součástí resortu, je vůbec nejnavštěvovanějším turistickým cílem v kraji. Vloni se po ní prošlo 300 tisíc lidí. Nově lokalita láká i na Mamutí horskou dráhu, která je nejdelší bobovou dráhou ve střední Evropě.
Druhým nejvyhledávanějším cílem v kraji je Muzeum v přírodě Veselý kopec. Vloni sem zavítalo skoro 84 tisíc lidí. Letos je však návštěvnost podle pracovníků muzea mnohonásobně nižší. „Příčinou je to, že jsme mohli uskutečnit jediný velký program, a to masopust. Následně jsme museli zrušit veškeré velké plánované programy, neboť naše podmínky neumožňují dodržet stanovené limity návštěvníků,“ vysvětluje ředitelka skanzenu Magda Křivanová. Další propad přineslo uzavření muzea a pomalý návrat návštěvníků, zrušení školních výletů a speciálních programů pro školy. „Muzeum je standardně navštěvováno početnými skupinami seniorů, kteří kvůli epidemiologické situaci byli nuceni návštěvu zrušit. Propad v řádech desítek tisíc návštěvníků již bohužel nelze na podzim dohnat.“ Se začátkem školního chce skanzen obnovit speciální programy pro školy, které se nerealizovaly na jaře.
Skluz v návštěvnosti nedoženou ani na Svojanově. „Výpadek v příjmech činí asi 1,2 milionu. Vzhledem k silné letní sezóně se nám daří výpadek snižovat. Omezili jsme výdaje do takové míry, abychom ke konci roku udrželi rozpočet hradu vyrovnaný,“ vypočítává kastelán Miloš Dempír.
ČERVENEC KORONU NEVYNAHRADÍ
V červenci narostla návštěvnost hradu oproti loňsku skoro o čtvrtinu. Za červenec přijelo na Svojanov 20 tisíc návštěvníků. Necelá polovina návštěvníků, ve srovnání v loňským rokem, zamířila do Národního hřebčína v Kladrubech. „Naproti tomu zaznamenáváme nárůst počtu návštěvníků v hřebčíně ve Slatiňanech, což bylo zřejmě ovlivněno i otevřením rekonstruovaného zámku,“ uvedl ředitel hřebčína Jiří Machek. Národní hřebčín je příspěvkovou organizací Ministerstva zemědělství, není tudíž na příjmech ze vstupného bytostně závislý. „Rozdíl je bezmála 850 tisíc. Přestože je výpadek poměrně vysoký, provozními úsporami jsme schopni problém vyřešit,“ dodal ředitel Machek.
Památka UNESCO, státní zámek v Litomyšli, se v červencové návštěvnosti oproti loňsku propadl skoro o 14 tisíc lidí. „Rozdíl je způsoben změnou festivalu Smetanova Litomyšl v rámci opatření proti koronaviru, jeho mnohem komornějším pojetím a omezeními vstupného při festivalu. Akci takového rozsahu nelze jednoduše nahradit,“ vysvětluje kastelánka Zdenka Kalová.
Bída všude Podobný handicap, jako skanzen na Veselém kopci, zatěžuje rovněž Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. „Do konce roku to patrně nedoženeme. Ačkoliv je nyní návštěvnost nadprůměrná, očekáváme, že školy, které muzeum navštěvují v období září až prosinec, dají ze zřejmých důvodů přednost dohánění učiva,“ domnívá se ředitelka Simona Chalupová. Ani státní hrad Kunětická hora si aktuálně na nezájem návštěvníků nemůže stěžovat. „Vývoj návštěvnosti je zatím potěšující. Je opravdu znát, že lidé projevují o tuzemské památky zvýšený zájem. Ubylo zahraničních návštěvníků, ale tento úbytek bohatě nahrazuje podpora české klientely,“ potvrzuje pracovník správy hradu Mirek Pecha. Červencová návštěvnost hradu je nejlepší za dva roky. Poloviční návštěvnost hlásí i Východočeské muzeum v Pardubicích. „Červenec je úspěšnější než v loňském roce (4134, loni 2877), návštěvníky láká především novinka sezóny – vyhlídka na zámecké věži a nová expozice S. K. L. E. M. Tržby jsou zatím nižší přibližně o 200 tisíc korun, podporu sanující částečně ztrátu bychom proto uvítali,“ nastínila mluvčí Kateřina Procházková.
Červencová návštěvnost je na pamětihodnostech v našem kraji nebývalá a rekordní, propad z jarní karantény se už ale dohnat nepodaří.