Poprvé zazní „Smetanova“ skladba Na cestě z Litomyšle

Search
Close this search box.

6.2.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (dp)  

Litomyšlané by možná byli rádi, kdyby jejich slavný rodák skladatel Bedřich Smetana proslul i jako vášnivý patriot. Pravda je taková, že se Smetana v Litomyšli sice před 190 lety narodil, ale o sedm let později se jeho rodina odstěhovala a skladatel se o rodné město už nezajímal.

 

Přesto festival Smetanova Litomyšl při svém 56. ročníku představí skladbu, o níž se dá hovořit jako o prvním (a asi posledním) hudebním spojení Bedřicha Smetany a Litomyšle. „Zazní světová premiéra skladby Na cestě z Litomyšle, kterou na naši objednávku píše skladatel Lukáš Hurník,“ uvedl dramaturg operního festivalu Vojtěch Stříteský. Smetana se do Litomyšle ve svém životě vrátil jen dvakrát. V září roku 1867 přijal pozvání děkana Šanty a na jednu noc se zastavil v Litomyšli. Při cestě vlakem z Litomyšle do Prahy si poznamenal do zápisníku pár tónů s poznámkou „Září 867 na cestě z Litomyšle“.

„Je to polkový motiv, který Smetana už nikdy nerozvíjel. Skladbu Lukáš Hurník napíše právě na základě tohoto motivu,“ uvedl Stříteský.

Premiérou symfonické fantazie Lukáše Hurníka vyvrcholí závěrečný koncert, na němž zazní i Dvořákova Novosvětská či Smetanova Vltava. » Více na str. B3

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz