Prezident zahájil hudební festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

12.6.2010 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický Stanislava Králová
Litomyšl žije hudbou.
Série 28 představení pro 24 tisíc lidí potrvá až do července.

LITOMYŠL Smetanovo rodiště se na pětadvacet dnů stává v Česku hlavním městem klasické hudby. Dvaapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle otevřel prezident republiky Václav Klaus, který patří mezi věrné příznivce festivalu.
Ať už mu kritici vytýkají leccos, reprezentaci zvládá. V roce 2007 se stal Klaus první hlavou státu, která Smetanovu Litomyšl navštívila. Od té doby chyběl při zahajovacím koncertu Smetanovy Litomyšle jen jednou, kdy ho kvůli zdravotním problémům zastoupila manželka Livia.
Na druhém nádvoří zámku zazněl nejprve Pochod k slavnosti Shakespearově litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany, který vystřídal Koncert pro klavír a orchestr Frederica Chopina. A nezapomnělo se ani na Lucemburky. Festival si totiž letos připomíná 700 let od nástupu Lucemburků na český trůn. Proto zazněla také Ebenova Kantáta pro mužský sbor Pocta Karlu IV. Slavnostní večer uzavřelo Dvořákovo Te Deum.
Litomyšl však neožívá jenom hudbou, ale také výtvarným uměním. Letos pošesté mohou návštěvníci festivalu navštívit výstavy spojené názvem Smetanova výtvarná Litomyšl. Pilotní výstavou je expozice Theodora Pištěka. Prostory bývalého zámeckého pivovaru zaplní výběr z malířského a kreslířského díla umělce, který je veřejnosti známý především jako kostýmní výtvarník. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal Oskara. „Každá výstava je mezník v životě, protože člověk maluje proto, aby to lidé viděli. Speciálně Litomyšl, která má už svoje jméno, myslím výstavní, takže je to pro mne významná událost," říká umělec, který se nyní již věnuje jen výtvarnému umění.
„Nabídky na filmové kostýmy přicházejí pořád, ale už je patnáct let nepřijímám," dodal Theodor Pištěk.
„Theodor patří mezi mé blízké přátele již dlouhá desetiletí, je to originální člověk a umělec, kterého si vážím," řekla na jeho vernisáži galeristka Meda Mládková.
Festival skončí v pondělí 5. července. V kostele svatého Jakuba v České Třebové zazní Koncert k poctě slovanských věrozvěstů a patronů Evropy, svatých Cyrila a Metoděje. » Více viz Krize… na str. B3

Foto popis| Hlava státu jde na operu. Na slavnostním zahájeni festivalu již poněkolikáté dorazil i prezident Václav Klaus.
Foto autor| Foto: Michal Klíma, MF Dnes

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz