První ročník otevřela na zámku opera Dalibor

Search
Close this search box.

4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 2 Příloha – Smetanova Litomyšl

 

Když se v roce 1949 ozvaly z nádvoří litomyšlského zámku první tóny opery Dalibor, málokdo tušil, že vzniká největší přehlídka vážné hudby pod širým nebem. Od té doby se festival rozšířil kromě operních inscenací například i o symfonické koncerty, balet, výstavy a divadelní představení.
S nápadem uspořádat ke 125. výročí narození Bedřicha Smetany „Smetanovu Litomyšl" přišel ministr školství, věd a umění Zdeněk Nejedlý, v Jabkenicích po představení Dvě vdovy v roce 1948.
Jak uvádějí internetové stránky festivalu, připravil krátký program, původně pouze operu Dvě vdovy na Černé hoře. Ten navrhl na schůzi na ministerstvu. Plán byl ale ještě dramaturgicky rozšířen, vznikl realizační výbor festivalu, najali se brigádníci, kteří postavili dvě dřevěná pódiajedno v zámecké zahradě, druhé na nádvoří zámku.
Výkladní skříně zdobily portréty Bedřicha Smetany, partitury jeho oper, veškerá dostupná literatura o slavném skladateli a fotografie členů souborů pražského Národního divadla.
K čestným hostům patřil nejen Zdeněk Nejedlý, ale i Smetanovi příbuzní – vnuci, pravnučka, dokonce i s malým prapravnukem. První ročník festivalu byl zahájen v sobotu 4. června 1949. Dopoledne bylo slavnostně otevřeno první poschodí státního zámku, odpoledne byla v jeho druhém poschodí zahájena výstava Mistři českého umění 19. století a večer se na zámeckém nádvoří rozezněly první tóny opery Dalibor.

Zahajovací den přehlídky připadl na sobotu

Národní divadlo přijelo v plné parádě, sólisté i sbor, baletní soubor, orchestr, nechyběla dokonce ani nápověda. Vystoupily tehdejší hvězdy – Beno Blachut, Marie Podvalová, Václav Bednář či Štefa Petrová. Představení skončilo po půlnoci a bouřlivý aplaus dlouho nechtěl pustit účinkující z jeviště. Druhý den se uskutečnilo představení Dvě vdovy a večer opět opera Dalibor. V dramaturgii festivalu měla pak pár let svá výsadní postavení díla Bedřicha Smetany a Národní divadlo Praha.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz