6.6.2014 Mladá fronta DNES str. 2 Příloha – Smetanova Litomyšl
Letošní festival Smetanova Litomyšl si ještě více než v minulých letech zaslouží přívlastek operní. Diváci mohou spatřit sedm operních titulů. Po letech se vrací Čertova stěna, diváci uslyší novodobou premiéru Armidy.
LITOMYŠL Třebaže 56. ročník Smetanovy Litomyšle opět přináší koncerty napříč žánry, stále jde o festival operní a jeho zásadní cíl se od roku 1949 nemění. Snaží se přivést opery do východních Čech, kterým chybí stálá operní scéna.
V tomto ohledu by měl rok 2014 posluchače uspokojit. Festival nabídne sedm operních titulů v celkem 11 představeních.
Často jde o inscenace, které mají po premiéře anebo se jejich premiéra odehraje přímo na festivalu.
„Na naši objednávku bude v Litomyšli uvedena nejméně hraná opera Bedřicha Smetany, opera Čertova stěna, jeho poslední dílo. Naposledy jsme ji hráli v roce 1997, předtím v roce 1961, dá se říct, že celé generace ještě Čertovu stěnu neviděly,“ uvedl dramaturg operního festivalu Vojtěch Stříteský. Operu nastudovalo na objednávku festivalu Národní divadlo moravskoslezské Ostrava s režisérem Jiřím Nekvasilem.
Novodobá premiéra Armidy v přírodním divadle
Novodobou světovou premiérou bude večer v rokokovém zámečku Nové Hrady, kde bude v přírodním divadle provedena opera Giuseppe Scarlattiho Armida. Jde o dílo z roku 1766 ve dvou dějstvích na libreto Marca Coltelliniho, dedikované knížeti Josefu Adamovi ze Schwarzenbergu a jeho dceři Marii Terezii II.
„Samozřejmě nepůjde jen o provedení opery, ale o celý komplex ukázky barokního večera, včetně dobových her, zábav, miniaturního ohňostroje. Všechno, co lidé v baroku běžně v zahradách prožívali, se budeme snažit opět evokovat,“ uvedl Stříteský. Po premiéře už má nová inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky režiséra Ondřeje Havelky. Setkala se s obrovským úspěchem u diváků, příznivě ji přijala i kritika. Inscenace má chytře vymyšlenou scénu, je plná krásných a nápaditých kostýmů, jiskří nadsázkou, nečekaným humorem, vyniká pěveckými i hereckými výkony. Začátek představení pořadatelé úmyslně posouvají na dvacátou hodinu, aby mohla přijít i mládež a větší děti. Bezpochyby potěší příznivce výpravných představení stejně jako Dvořákova Rusalka v „pohádkové“ inscenaci režiséra Zdeňka Trošky.
Letos poprvé bude na Smetanově Litomyšli uvedena scénická podoba opery Wagnerova Bludného Holanďana. „Je to jeho opera asi nejbližší lidem, běžným posluchačům, není tak náročná jako ty šestihodinové opusy. Věřím, že jsme nemohli zvolit lepší titul,“ uvedl Stříteský. Ti, co v roce 2009 fascinovaně aplaudovali opeře Aleše Březiny Zítra se bude, by si neměli nechat ujít další jeho opus Toufar, věnovaný závažnému tématu „čihošťského zázraku“. Opět se v hlavní roli představí Soňa Červená, účinkovat bude také herec Vladimír Javorský.
***
Tipy z programu Kdy jít na operu Figarova svatba W. A. Mozart Sobota 14. 6. ve 21.00 hodin II. zámecké nádvoří Příhody lišky Bystroušky Leoš Janáček Neděle 15. 6. ve 20.00 hod. II. zámecké nádvoří Toufar Aleš Březina Pondělí 16. 6. 19.30 hodin Smetanův dům Čertova stěna Bedřich Smetana Pátek 20. 6. ve 21.00 hodin Sobota 21. 6. ve 21.00 hodin II. zámecké nádvoří Armida Giuseppe Scarlatti Pátek 20. 6. ve 20.00 hodin Sobota 21. 6. ve 20.00 hodin Neděle 22. 6. ve 20.00 hodin Zámek Nové Hrady u Litomyšle Bludný Holanďan Richard Wagner Pátek 27. 6. ve 21.00 II. zámecké nádvoří Rusalka Antonín Dvořák Pondělí 30. 6. ve 21.00 hodin Úterý 1. 7. ve 21.00 hodin II. zámecké nádvoří Poznámka: Kromě Scarlattiho Armidy je možné získat vstupenky ještě na všechny operní tituly.
Foto popis| Liška Bystrouška Moderní verzi opery Leoše Janáčka nastudoval Ondřej Havelka.
Foto autor| Foto: ND Praha
Foto popis| Soňa Červená Legendární pěvkyně je nedílnou součástí díla Toufar, které popisuje události z padesátých let.
Foto autor| Foto: ND Praha