Smetanova Litomyšl bez Smetanovy opery

Search
Close this search box.

5.2.2011 Právo str. 18 Region Zdeněk Seiner

 

Brzy už bude vytištěna a distribuována programová brožura 53. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Až ji dostanou do ruky věrní příznivci, marně budou po mnoha letech na programu hledat operu Bedřicha Smetany.
I organizátoři přiznávají, že je to určitý paradox, možná i popření ducha festivalu, ale nemají jinou možnost.
„Bohužel nebude žádná opera Bedřicha Smetany. Důvod je jediný: žádné české divadlo nemá dnes na repertoáru jinou Smetanovu operu než Prodanou nevěstu. A tu jsme během posledních tří let uvedli pětkrát," řekl Právu Leoš Krejčí, umělecký produkční Smetanovy Litomyšle.
Litomyšlský rodák však bude na festivalu zastoupen v jiných hudebních žánrech. „Hlavním mottem letošního ročníku je Mundus vocalis, tedy Svět zpěvu. Chceme nabídnout širokou škálu pěveckého vyjádření od opery až po rockový zpěv," dodal Krejčí. Už zahajovací koncert 10. června to potvrdí. Zazní Smetanova Česká píseň a Beethovenova Óda na radost.
Než se brány litomyšlského festivalu 4. července zavřou, budou moci diváci zhlédnout 27 představení, opakovat se bude málo, protože ve zmíněné programové brožuře bude 23 titulů. Na programu budou i opery, byť ne Smetanovy. Hrát se bude Její pastorkyňa, Turandot, Nápoj lásky. Kompletní program 53. Smetanovy Litomyšle bude ve čtvrtek na webových stránkách festivalu. Předprodej vstupenek začne za necelý měsíc. Přestože vstupenek bude na 25 tisíc, některé tituly bývají vyprodány (především po internetu) za několik minut.
„Předprodej začíná 2. března v 10 hodin. Klasické telefonické a písemné objednávky moc nedoporučuji, lze si vystát frontu u litomyšlského infocentra, nejlepší asi je objednat si vstupenky on-line na internetu," prozradil zájemcům Krejčí.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz