Smetanova Litomyšl: Festival s geniem loci

Search
Close this search box.

6.6.2014    Pátek Lidových novin    str. 30   Komerční příloha    

Přelom června a července, krásné období raného léta s počínajícími prázdninami a příslibem blížící se dovolené, si mnoho milovníků hudby spojuje s návštěvou Litomyšle. Říká se, že kdo jednou navštíví tamní hudební festival v úžasném prostředí zámku, památky zapsané na seznamu UNESCO, je trvale „lapen“ a vrací se každý rok.

 

Litomyšl je malebné městečko ve východních Čechách, pyšnící se dlouhou historií, bohatou kulturní tradicí, řadou věhlasných rodáků či osobností, které zde žily a působily. Není však žádným skanzenem, proslavila se i moderní architekturou a současným uměním. Ani historické kulisy nezůstaly prázdné, v Litomyšli tepe život a množství kulturních a společenských akcí by zahltilo i mnohem větší město. Z přebytku tak Litomyšl otevírá náruč příchozím a návštěvník je lehce vtažen domácí pohostinnou atmosférou.

Jako chytrá horákyně K poctě největšímu litomyšlskému rodákovi Bedřichu Smetanovi se zde od roku 1949 koná velký festival. Sice má v názvu „operní“, ale v posledních dvaceti letech se dramaturgie široce rozevřela od děl operních přes oratoria a koncerty až po pořady přesahující do zcela jiných hudebních žánrů. Vybere si každý. Pořady se konají jako „open air“, když se vydaří voňavá hvězdná noc, nemůže být hudební zážitek umocněn lépe. Co ale tehdy, pokud se počasí pokazí? V Litomyšli našli řešení. Na zámecké nádvoří postaví speciální konstrukci zastřešení, která za pěkného počasí vytváří portál jeviště, ale když se obloha zatáhne, zatáhne se i střecha a diváci si často během pořadu vůbec nevšimnou, že už nesedí „pod širým nebem“. Ani venku, ani uvnitř.

Posezení s vůní pralinek „Na litomyšlském festivalu mě baví, že se s ostatními návštěvníky potkáváte ve městě, jehož centrum není z největších, a navíc prostředí a atmosféra jsou takové přátelské, uvolněné, nasyceny kulturou. Sedíte vedle Tomáše Halíka, posloucháte Theodora Pištěka, potkáte Olbrama Zoubka… Můžete s cizími lidmi (kteří vám vlastně vůbec nejsou cizí) probírat, co se vám líbilo, na co se chystáte, vyměňovat si dojmy a zážitky. Po týdnu je zvláštní odjet, je to jako úplně jiný svět,“ napsala na svůj blog jedna z návštěvnic. Káva nebo horká čokoláda ve vyhlášené „pralinkárně“ uprostřed litomyšlského Smetanova náměstí se stává ranním rituálem mnoha návštěvníků festivalu. Navíc poskytuje strategický výhled do podloubí, kde bezcílně korzují jinak vždy zaneprázdnění manažeři se svými manželkami. Jak vzácné!

Festivalový areál v novém Bedřich Smetana se sládkovi zdejšího pivovaru narodil před 190 lety. Jako šestiletý oslňoval paní hraběnku svojí hrou na klavír, daleko raději však prý tajně cvičil na housle v přístěnku za ložnicí rodičů. Na tomto místě teď stojí skladatelova busta v nadživotní velikosti a expozici v rodném bytě nelze vynechat. Pivovar je součástí areálu „zámeckého návrší“, který prošel rozsáhlou revitalizací, dokončenou právě letos. Kromě lesku a dokonalého zázemí pro návštěvníky festival bude mít možnost pořádat koncerty i v několik desetiletí uzavřeném piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže, v zámecké jízdárně nebo v zahradním amfiteátru.

Příběh dvou barokních památek Znovuotevřením rekonstruovaného chrámu Nalezení sv. Kříže se mnohým Litomyšlanům a příznivcům Litomyšle splní dávný sen. Kostel byl totiž veřejnosti nepřístupný více než čtyřicet let. Vyslechnout zde bude možné českou premiéru rekonstrukce Bachových Lukášových pašijí. Jan Jirásek, známý především jako autor veleúspěšné filmové hudby, skladbu rekonstruoval z dochovaných zbytků rukopisu J. S. Bacha, ale i předchozí rekonstrukce Carla Orffa, která se též celá nedochovala. K práci přistoupil s velkou pokorou a zachoval „bachovský“ ráz i melodiku. Lukášovy pašije byly několikrát zničeny a znovu obnoveny, stejně jako kostel. Ten třikrát vyhořel, z poslední zkázy, způsobené „péčí“ komunistického režimu, se vzpamatovává až nyní. Obě barokní památky se při festivalu společně vrátí do života.

Litomyšl také výtvarná Od roku 2005 hudební nabídku doplňuje cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl. Koncept projektu je prostý, ale má někde obdoby? Výstavy pořádají různí pořadatelé a svobodně, různorodě a po svém, a přesto společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl. Počet souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě je bezpochyby unikátem a milovníci umění musí v Litomyšli strávit několik dní, aby stihli obejít alespoň větší část lákadel. Na letošek je připraveno šestnáct výstav. Díla umělců české meziválečné avantgardy představí Bohemian Heritage Fund. Jen na pětadvacet dní vzácně vystavované obrazy Františka Kupky, Jindřicha Štýrského, Toyen, Josefa Šímy, Jana Zrzavého, Františka Foltýna a dalších zaplní prostory bývalého zámeckého pivovaru. Městská galerie připravuje výstavy Josefa Matičky a Josefa Váchala, Galerie Miroslava Kubíka uvede Stanislava Kolíbala, White Gallery Petra Kvíčalu.

Velké finále Závěrečný koncert je velkou show a bývá vždy beznadějně vyprodán. Letos poprvé bude audiovizuálně přenášen do nedalekých klášterních zahrad, kde se jej budou moci zúčastnit i další zájemci, navíc bezplatně a třeba i bez společenského oblečení. V zahradách však mohou strávit celou neděli. Ráno zde bude sloužit mši Mons. Tomáš Halík a na odpoledne je připraven bohatý program včetně vystoupení známého souboru The Tap Tap. ?

 

TiPy z Programu

 

56. ročník Smetanovy Litomyšle během 25 dní od 13. června do 6. července nabídne celkem 34 pořadů. Naše tipy: 15. 6. Příhody lišky Bystroušky režiséra ondřeje Havelky Národní divadlo na letošní Smetanově Litomyšli představí svou zbrusu novou inscenaci této Janáčkovy opery. Premiéra se setkala s obrovským úspěchem u diváků, příznivě ji přijala i kritika. inscenace má chytře vymyšlenou scénu, je plná krásných a nápaditých kostýmů, jiskří nadsázkou, nečekaným humorem, vyniká pěveckými i hereckými výkony. 22. 6. Symfonické tance českých klasiků a jubilanta Libora Peška Přesně v den svých 81. narozenin bude řídit dirigent Libor Pešek koncert sestavený z populárních symfonických tanců Bedřicha Smetany, Klementa Slavického, Leoše Janáčka a antonína Dvořáka. 23. 6. Klasika je cool aneb Smartphonie se soutěží o tablet Fenoménem dnešní doby jsou chytré telefony, opominout je nemůže ani festival klasické hudby. V unikátní symfonii – Smartphonii – zazní známé motivy, nejčastěji používané jako vyzváněcí melodie. Návštěvníci sami pomocí aplikace ve svých telefonech určí průběh skladby, podobně jako v kinoautomatu. 25. 6. Holstovy Planety pod hvězdnou oblohou zkomponováním sedmivěté symfonické suity se anglický skladatel a vášnivý zájemce o astrologii stal jedním z nejhranějších autorů 20. století. u nás se však z důvodu prováděcí náročnosti uvádí poměrně málo. Druhou část koncertu tvoří monumentální kantáta Česká rapsodie Bohuslava martinů, zkomponovaná pro novou republiku v roce 1918 na slova bible, básně Jaroslava Vrchlického, se závěrečným chorálem Svatý Václave. 4. 7. mahlerovo Vzkříšení a velký orchestr Při příležitosti dokončení rekonstrukce zámeckého návrší je v programu festivalu Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“, pro mnohé nejnádhernější z mahlerových symfonií, se závěrečným sborem, „jenž se jeví jako andělé, kteří se svým zpěvem dotýkají nebes“. Velký, téměř stodvacetičlenný orchestr slibuje ve výtečné akustice zámeckého nádvoří provedení vskutku impozantní. http://www.smetanovalitomysl.cz

 

Foto autor| o. p. s.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz