Smetanova Litomyšl hostí hvězdy Metropolitní opery

Search
Close this search box.

5.6.2015    Mladá fronta DNES    str. 51   Příloha – Smetanova Litomyšl     David Půlpán 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, který odstartuje ve čtvrtek 11. června Slavnostní zahajovací koncert České filharmonie, bude letos největší ve své historii. Nabídne celkem 37 pořadů včetně sedmi operních titulů. V Litomyšli se během 25 dní představí mimo jiné slavná sopranistka Deborah Voigt z Metropolitní opery, tenorista Garrett Sorenson či barytonista Adam Plachetka.

 

            Návštěvníky do Litomyšle přitahuje atmosféra malebného maloměsta a scéna umístěná přímo na nádvoří renesančního zámku UNESCO. Diváci oceňují rozpětí žánrů a bohatou nabídku oper. Cenná je i odvaha, s jakou se organizátoři pouští do premiér a nových projektů. Jedním z nich je i představení, které pomyslně přesune Metropolitní operu v New Yorku i s jejími interprety o sedm tisíc kilometrů na litomyšlské zámecké nádvoří.

            Na galakoncertu Návštěva v Metropolitní opeře 4. července mimo jiné vystoupí sopranistka tohoto operního domu Deborah Voigt. Letos ji čekají jen tři koncerty – v Chicagu, v Mexico City a v Litomyšli. Zpívat bude i tenorista Garrett Sorenson a Pražskou komorní filharmonii bude dirigovat J. David Jackson. „Dlouhé roky jsme měli cyklus, který se jmenoval Hvězdy operního nebe. Loni poprvé jsme přišli s nápadem představovat největší operní domy. Návštěva La Scaly diváky nadchla, nyní se vypravíme do Metropolitní opery a program bude trochu jiný. V první půli se podíváme mimo jiné za Wagnerem a ve druhé budeme hrát zejména americké autory 20. století,“ řekl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

            Výjimečné bude i provedení The Passion of the Christ Symphony, kterou přiletí 21. června dirigovat autor John Debney. Vokální symfonie vznikla na podkladě a z motivů hudby, kterou Debney zkomponoval pro film režiséra Mela Gibsona Umučení Krista v roce 2004.

            Premiéru bude mít kantáta pro baryton, smíšený sbor a orchestr Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana, napsaná a provedená při příležitosti 600. výročí umučení Jana Husa. Českou premiéru zažije i barokní jednoaktovka Pygmalion Jeana-Philippa Rameaua, která bude provedena na zámku v Nových Hradech.

            Na festivalovou objednávku Jiří Bárta nastudoval kompletní Suity pro sólové violoncello J. S. Bacha, premiéru bude mít hudebně–taneční představení Vyvolený na motivy románu Thomase Manna. Poprvé se v programu festivalu objeví také kompletní opereta – Netopýr Johanna Strausse.

            Dalším magnetem pro diváky může být vystoupení Adama Plachetky, nejžádanější české operní hvězdy současnosti. „U nás přednese kompletní cyklus Biblických písní, z toho mám obrovskou radost,“ uvedl Stříteský.

            Úvod festivalu bude patřit České filharmonii s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, do Litomyšle zavítá rakouský Tonkünstler Orchester Niederösterreich, závěrečné Velké finále bude patřit České Sinfoniettě Radka Baboráka a slavným barokním skladbám.

            Pro fanoušky opery je připraveno sedm titulů. Počínaje českou klasikou, jakou představují Smetanovy Dvě vdovy, až po uvedení soudobé opery Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. A dále Pucciniho Tosca, dvě opery Giuseppe Verdiho – Macbeth a Nabucco, Musorgského Boris Godunov a barokní jednoaktovka Pygmalion.

            Letošní festival bude největším v historii. Pro diváky je přichystáno na 30 tisíc vstupenek a zdá se, že dál zvětšovat počet představení v prostředí malého východočeského města už ani není možné.

 

Operní festival Smetanova Litomyšl

 

Pořádán od roku 1949 v rodišti Bedřicha Smetany na přelomu června a července. Centrem festivalového dění je areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na Seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Většina představení se odehrává na II. nádvoří zámku s posuvným zastřešením, ale také v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě, v nedalekém zámku v Nových Hradech a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

 

Foto popis| Deborah Voigt

Foto popis| Garrett Sorenson

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz