Smetanova Litomyšl ladí termín

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 07.04.2021 , Zdroj: classicpraha.cz , Strana: 0 , Autor: Martina Klausová , Datum importu: 07.04.2021 09:34 , RU / den: 10 000 , RU / den: 10 000 , Země: Česko , GRP: 0,11

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Hudební festival Smetanova Litomyšl má zatím dva termíny, v nichž plánuje pořádání koncertů.

Festival Smetanova Litomyšl proběhne buď v tradičním období na přelomu června a července, nebo ve zkrácené podobě v červenci. Letošní 63. ročník tedy kalkuluje s termíny od 10. června do 6. července, nebo od 1. do 11. července. V obou variantách se počítá s operními inscenacemi a velkými orchestrálními koncerty.

Podtitulem letošního ročníku je motto Klíče od domova. „Myslím si, že kompozicí, která pro nás Čechy tyto hodnoty symbolizuje opravdu reprezentativně, je Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, který zazní na festivalu hned dvakrát. V podání České filharmonie a také v úpravě pro čtyřruční klavír,“ řekl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Festival ovšem nabízí i mnohé další hudební lahůdky a výkony špičkových umělců: koncert fenomenálního pěvce Charlese Castronovy, dále například Adama Plachetky či souborů Pavel Haas Quartet a Collegium 1704. Divadla přivezou Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku nebo třeba Mozartovu Figarovu svatbu.

Pořadatelé nečekají na další vývoj pandemie a směle pokračují také v přípravách doprovodných akcí. „V letošním roce jsme se rozhodli navázat na koncept podvečerních koncertů v trávnících a jejich nabídku jsme ještě rozšířili,” zve do volně přístupných Festivalových zahrad dramaturgyně Petra Soukupová. Naplánovány jsou koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen. „Celodenní víkendové programy připravujeme ve spolupráci s našimi partnery a těšit se tak můžete i na pravidelná čtení divadla Drak, hudební dílny nebo na oblíbené plyšové televizní kamarády,” doplňuje Soukupová.

Součástí je také Smetanova výtvarná Litomyšl. Ve veřejném prostoru budou vystavovat Eva Koťátková, Milena Dopitová nebo Richard Wiesnerdo.

Festival hodlá dostát všem hygienickým požadavkům, jako je například omezený počet návštěvníků či koncerty konané pod širým nebem.

Kompletní program s přesnými termíny mohou diváci očekávat 17. května, předprodej vstupenek bude zahájen 26. května.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz