Smetanova Litomyšl najisto bude

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 08.04.2021 , Zdroj: Právo , Strana: 11 , Autor: Lucie Bajtalonová , Vytištěno: 88 281 , Prodáno: 57 071 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 08.04.2021 00:55 , Čtenost: 191 787 , Rubrika: Severovýchodní Čechy , Země: Česko , GRP: 2,13

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Národní festival Smetanova Litomyšl se navzdory složité pandemické situaci uskuteční i letos. Pořadatelé však pro jistotu připravují dvě termínové varianty. První v tradičním období od 10. června do 6. července a pozdější, zkrácenou, od 1. do 11. července.

Festival nabídne operní inscenace i velké orchestrální koncerty, nebudou chybět ani špičkoví umělci. Na programu návštěvníci najdou například Dvořákovu Rusalku nebo Mozartovu Figarovu svatbu. Tak jako minulý rok se bude dbát na dodržování hygienických opatření, proto se představení odehrají pod širým nebem a sníží se kapacita hlediště.

Pořadatelé letošního, 63. ročníku festivalu zvolili podtitulem akce slogan Klíče od domova. Mají symbolizovat pouto k místu, které je pro každého člověka tím nejposvátnějším. „Myslím si, že kompozicí, která pro nás Čechy tyto hodnoty symbolizuje opravdu reprezentativně, je Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, který zazní na festivalu hned dvakrát. V podání České filharmonie a také v úpravě pro čtyřruční klavír,“ nastínil záměr umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Neopomněl připomenout, že na programu jsou i hudební speciality, mimo jiné koncert fenomenálního pěvce Charlese Castronovy, Pavel Haas Quartetu, Adama Plachetky či souboru Collegium 1704. Z divadelních představení se diváci mohou těšit na Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku nebo Mozartovu Figarovu svatbu.

K festivalu se vážou i doprovodné akce. V plánu jsou koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen. „V rámci celodenních víkendových programů se lidé mohou těšit i na pravidelná čtení divadla Drak, hudební dílny nebo na oblíbené plyšové televizní kamarády,” doplnila dramaturgyně Petra Soukupová.

Kompletní program s přesnými termíny organizátoři zveřejní 17. května, předprodej vstupenek začne 26. května.

Region vydání: Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz