Smetanova Litomyšl začala šťastně v pátek třináctého

Search
Close this search box.

16.6.2014    Chrudimský deník    str. 2   Pardubický kraj (pš)   

Litomyšl – Brána litomyšlského zámku se v pátek otevřela milovníkům klasické hudby. Na druhém zámeckém nádvoří začal šestapadesátý ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl.

 

            Bývá zvykem, že zahajovací koncert navštíví významní hosté z řad veřejných činitelů, umělců, ale také sportovců. To také svědčí o prestiži celé akce.„Smetanova Litomyšl se mi velice líbí. Považuji ji za velmi důležitý festival, který přesahuje svým významem hranice regionu,“ řekl ministr kultury Daniel Herman. Ten se zúčastnil i mše v piaristickém chrámu, slouženou kardinálem Miloslavem Vlkem.

            Během prvního koncertu zazněl průřez českou operní tvorbou od autorů jako Zdeněk Fibich, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů a samozřejmě Bedřich Smetana.

            Na jevišti se během večera střídali sólisté a stálí hosté Opery Národního divadla v Praze za doprovodu orchestru Národního divadla pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry. Do Litomyšle se přijel na festival a za svými přáteli podívat i kazatel Daniel Smetana, který zde dvanáct let působil. „Z koncertu jsem velice nadšen. Zejména z výrazu a projevu zpěvačky Evy Urbanové,“ sdělil Daniel Smetana, který si kromě zahajovacího koncertu nenechal ujít výstavy pořádané v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle.

            Operní festival končí 6. července a vstupenky na některá vstoupení jsou stále k dispozici. Diváci mají mimo jiné možnost navštívit i externí koncerty v Chrudimi a ve Svitavách.

 

Foto popis| EVA URBANOVÁ a Tomáš Černý potěšili zaplněné hlediště duetem Ctirada a Šárky ze stejnojmenné Fibichovy opery.

Foto autor| Foto: Deník/ Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Publikováno| Chrudimský deník; Pardubický kraj; 02

Publikováno| Svitavský deník; Pardubický kraj; 02

Publikováno| Orlický deník; Pardubický kraj; 02

Publikováno| Pardubický deník; Pardubický kraj; 02

ID| 3a646b84-9349-4166-9143-d07f0cbc8acf

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz